Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich

Główne zdjęcie
Barbara Kuczałek, prezes zarządu Stowarzyszenia Edukator w Łomży

„Przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich – uważają władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży. W przesłanym do redakcji tekście odnoszą się wywiadu jakiego udzielił nam Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału edukacji UM Łomża, kilka dni po złożeniu rezygnacji z pracy w ratuszu.

„Zarząd Stowarzyszenia przytacza udokumentowane, suche fakty i liczby, obrazujące całą  sprawę” - czytamy we wstępie przesłanego tekstu.

1. Przeprowadzona przez UKS kontrola dot. dotacji dla dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych za 2012 rok zobowiązała  Miasto Łomża do zwrotu około 1,3 miliona zł, które, zdaniem kontrolerów, zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem. W stosunku do Stowarzyszenia Miasto zgłosiło roszczenie na około 500 tys. zł. Jest to kwota znacznie zawyżona, nie uwzględniająca faktu, że w prowadzonych przez „Edukator” ORW i Przedszkolu „Mały Artysta”  dzieci z orzeczeniami korzystały z należnego im wsparcia i rewalidacji.  Dotacja na ten cel była rozliczana zgodnie z regułami ustalonymi przez Miasto oraz zgodnie z niekwestionowaną przez UM treścią statutu ORW. Uwzględniając interpretację przepisów przyjętą we wnioskach UKS można mówić jedynie o rozbieżności formalnej  na kwotę ok 140 tys.

2. Od 2002 roku Stowarzyszenie prowadzi dwa zlikwidowane przez Miasto przedszkola, do których uczęszcza ponad 300 dzieci, w tym ok. 100 dzieci z rodzin o bardzo niskim statusie materialnym. Ponieważ dotacje przekazywane niepublicznej jednostce stanowią  jedynie 75% kwoty przeciętnych wydatków na każde dziecko w przedszkolach prowadzonych przez samorząd, Miasto na naszych przedszkolach oszczędza rocznie około 800 tysięcy zł. Szacujemy, że w okresie minionych  14 lat dzięki placówkom „Edukatora” wydatki miasta  na przedszkola były niższe łącznie o ok. 10  milionów zł !!!

3. Władze Miasta systematycznie zaniżały należne Stowarzyszeniu kwoty dotacji (dotyczyło to szczególnie lat 2009-2012)   i nie reagowały  na nasze liczne prośby i pisma interwencyjne. Zarząd Stowarzyszenia wielokrotnie prosił o prawidłowe, zgodne z prawem naliczanie dotacji  oraz  o zwrot niedopłaconych należności. Informowaliśmy Władze Miasta, że odzyskane  kwoty przeznaczymy na niezbędne modernizacje budynków obu przedszkoli, które są własnością Miasta.  Wielokrotnie, pisemnie i ustnie prosiliśmy Prezydenta  o zwrócenie nam jedynie 450 tys. zł z przeznaczeniem na konieczny  remont Przedszkola „Mały Artysta”.

4. Wobec braku reakcji ze strony Władz Miasta byliśmy zmuszeni do wynajęcia profesjonalnej  kancelarii adwokackiej, która ustaliła niepodważalną kwotę naszych roszczeń za lata 2009-2012  kwota zaniżonych dotacji wynosiła  3.200.000 zl oraz należne odsetki w kwocie 2.086.000 zł

5. Zarząd Stowarzyszenia ,„Edukator” - w geście dobrej woli -  zawarł w 2017 roku ugodę sądową,  odstępując od roszczenia zwrotu połowy należnej kwoty. W zawartej ugodzie, w majestacie Sądu , ustalono:

1) Miasto wypłaci  Stowarzyszeniu odszkodowanie w  łącznej kwocie  1.550.000 zł  (płatnych w trzech ratach, w latach 2017-2019)
2) W ramach części odszkodowania  Miasto w latach 2017-2018  zrealizuje i sfinansuje  niezbędne remonty o łącznej wartości 1,2 miliona zł w stanowiących mienie Miasta, użyczonych czasowo  Stowarzyszeniu budynkach przedszkoli.

W świetle powyższych faktów i kwot wzajemnych rozliczeń, tzw. ,,przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich.

Zarząd Stowarzyszenia ,,Edukator” w Łomży
Łomża, dnia 12 czerwca 2018

zobacz: Poszło o pieniądze? - wywiad z Andrzejem Piechocińskim


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę