Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mistrzowie rowerów

Kamil Baranowski ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku indywidualnie wygrał 41. finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych w Województwie Podlaskim. Drugi był Michał Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Olszynach w gminie Piątnica, która zwyciężyła drużynowo i pojedzie na finały ogólnopolskie. Turniej po raz pierwszy odbył się w Łomży. Konkurencje praktyczne rozgrywano w miasteczku rowerowym na terenie Skate Parku. Umiejętnościami jazdy na rowerze popisywało się tu 68 uczniów z 17 najlepszych drużyn wybranych w rywalizacjach powiatowych.

Organizatorem turnieju jest Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Białymstoku wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku.
- Turniej ma przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. My jako PZMot jesteśmy stworzeni do tego, aby każdą taką działalność wspierać – mówił Jerzy Poznański. - To na tym turnieju nie ma osób przypadkowych. Tu nie wystarczy umieć jeździć na rowerze. Do tego turnieju trzeba się dobrze i długi przygotowywać – dodawał podkreślając, że z roku na rok zmieniają się uczniowie startujący w turnieju, ale bardzo często są to te same szkoły i ci sami nauczyciele. - Jeżeli ktoś jest zaangażowany, jest dobrze zorientowany, to potrafi przygotować zmotywować i przygotować dzieci do finału wojewódzkiego – podkreślał.
Turniej składał się z kilku części. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, prezentowali umiejętności niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, ale także udowadniali, że potrafią bardzo dobrze jeździć na rowerze. 
- Najtrudniej było przejechać slalom, bo tyczki były ustawione bardzo blisko siebie – mówili uczniowie, którzy schodzili z rowerowego toru przeszkód. Liczyło się pokonanie całego toru, także m.in. z przejazdem po pochylni czy między palikami, bez błędów, ale  i w jak najkrótszym czasie.
Chwilę później musieli przejechać rowerem przez uliczki miasteczka ruchu drogowego zwracając uwagę na znaki drogowe.
-  Ogólnie myślę, że poziom konkursu był wysoki, szczególnie jeśli chodzi o technikę jazdy rowerem. To jest konkurs więc trzeba wybrać tych najlepszych, dlatego też np. w testach wiedzy były też pytania z kluczkami prawnymi – mówił Piotr Pietrzak z WORD Łomża, który współorganizował Turniej w Łomży. Pietrzak, który do niedawna był naczelnikiem wydziału ruchu drogowego KMP w Łomży, podkreśla, że takie imprezy przyczyniają się do pogłębienia wiedzy uczniów o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczyniają się do tego, że sytuacja na drogach się poprawia.
Po kilkugodzinnych zmaganiach okazało się, że najlepszą drużynę wystawił Powiat Łomżyński. Turniej wygrała Szkoła Podstawowa w Olszynach w gminie Piątnica wyprzedzając reprezentacje Szkoły Podstawowej w Turośni Kościelnej i Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach. 
Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, a najlepsza drużyna z Olszyn będzie reprezentowała województwo podlaskie podczas ogólnopolskich finałów.
Łomżę reprezentowała SP nr 5, która ostatecznie zajęła 13 miejsce.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jerzy Poznański z PZMot Białystok
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę