Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bunt robotów nam nie zagraża?

– Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie. Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności – mówi znawca tematyki AI profesor Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Profesor Krzysztof Michalik w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości gościł jako prelegent Uniwersytetu Otwartego PWSIiP. To cykle interdyscyplinarnych wykładów, łączące podejście humanistyczne z wiedzą z obszaru nauk szczegółowych. Profesor ostrzegał przed możliwością zaprojektowania „żołnierza przyszłości” – bez empatii, nie odczuwającego zmęczenia, za to niezwykle skutecznego. Twierdził, że na pewne niebezpieczeństwa „wystawiamy” się sami, dzieląc się nierozważnie wrażliwymi danymi na własny temat w Internecie: poprzez portale społecznościowe, ale także dokonując zwykłych zakupów w „sieci”.

O obawach i nadziejach związanych z AI profesor Michalik mówił w rozmowie z dr inż. Anetą Wiktorzak oraz Jolantą Święszkowską z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę