Nauczycielskie dodatki - radni za, prezydent przeciw
To jest żenada – tak blisko dwugodzinną dyskusję radnych nad podwyżkami nauczycielskich dodatków podsumował radny Paweł Borkowski. Ostatecznie radni większością 16 za przy 5 głosach wstrzymujących się uchwalili podwyżki. Dodatek za wychowawstwo miałby wzrosnąć w tym roku z 25 do 50 zł. Nie wiadomo jednak, czy nauczyciele większe pieniądze dostaną, bo po głosowaniu radnych prezydent podszedł do mównicy i powiedział uchwała może stać uchylona przez RIO bo nie ma pod nią wymaganych prawem kontrasygnat jego i skarbnika miasta.
Więcej za wychowawstwo?
Czy łomżyńscy nauczyciele dostaną wyższe dodatki za wychowawstwo? - to wyjaśni się podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Łomży. Jednym z punktów posiedzenia jest podjęcie uchwały w tej sprawie. Przygotowany przez prezydenta miasta projekt zakładał, że wszystko pozostanie po staremu - czyli, ze podwyżki nie będzie. Tymczasem 100% podwyżki tego dodatku chcą nauczyciele, związkowcy i radni z komisji Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.
Masowe zbrodnie hitlerowskie w Łomży
Łomża zapłaciła wysoką cenę za opór stawiany hitlerowskim okupantom. Każdy jego przejaw wywoływał reakcję okupantów głównie postaci egzekucji masowych. W latach 1941 – 1944 dokonali ich hitlerowcy w okolicach Łomży kilkadziesiąt, w czterech, okalających miasto lasach, koło wsi: Giełczyn, Pniewo, Sławiec i Jeziorko.
Hektary na dobry początek
Ponad milion złotych wart jest teren przy ulicy Poznańskiej w Łomży, który miasto przekazało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości. Powstanie tam Centrum Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Po to, żeby przekazać uczelni działki, w środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której radni spotkali się z prezydentem i władzami szkoły. Głosujący jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem w sumie trzech działek o łącznej powierzchni 2,7975 hektarów.
Żółte kartki dla dyrektorów gimnazjów
Słynne giertychowe trójki, które u nas przyjęły postać „dwójek” sprawdzają szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, a kuratorium oświaty ma już wnioski z ich pracy w gimnazjach. Po analizie zgromadzonego materiału pracownicy kuratorium doszli do wniosku, że w województwie nie ma nawet jednego gimnazjum w którym byłoby dobrze. Dlatego już w poniedziałek podczas spotkania dyrektorów gimnazjów z kuratorem oświaty wszyscy dostaną polecenie wdrożenia w szkołach programów naprawczych. Jeżeli tego nie zrobią... mogą stracić stołek.
Dziesiątki pomysłów na życie
Kilkaset osób – uczniów najstarszych klas łomżyńskich szkół średnich przewinęło się w środę przez III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. To właśnie na sali gimnastycznej tej szkoły odbyła się już po raz siódmy „Giełda pomysłów na życie”. Giełda to spotkanie przedstawicieli wyższych uczelni z regionu tegorocznymi maturzystami.
„Żywa” historia w szkole...
Wystawę pt. „Wbrew władzy ludowej” poświęconą pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego otwarto w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży. To ekspozycja przygotowana przez historyków z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tworzą fotografie i dokumenty przedstawiające codzienne życie partyzantów w „wyzwolonej” Polsce.
Informacja o VII „Giełdzie pomysłów na życie” w III LO w Łomży
07.03.2007r. w godz. 10-13 w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży odbędzie się VII „Giełda pomysłów na życie”. Jest to spotkanie przedstawicieli wyższych uczelni z maturzystami. Giełda składa się z dwóch części, w pierwszej przedstawiciele uczelni prezentują zasady rekrutacji na swoje uczelnie na rok akademicki 2007/2008, w drugiej młodzież ma możliwość indywidualnego kontaktu z przedstawicielami uczelni.
Czy w Łomży wzrośnie dodatek nauczycielski za wychowawstwo?
Chcą tego nauczyciele i Komisja Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta, ale przeciwny jest prezydent. Podczas wczorajszego wieczornego posiedzenia komisji radni debatowali na przedstawionym przez prezydenta projektem uchwały dotyczącym wysokości i warunków przyznawania nauczycielom dodatków. Jak podkreśla Krzysztof Choiński – wiceprezydent Łomży ds. edukacji - projekt zakładał, że wszystko pozostanie po staremu. Radni przegłosowali jednak propozycję aby dodatek za wychowawstwo wzrósł z 25 do 50 zł.
Mundurki w łomżyńskich szkołach?
Minister edukacji Roman Giertych chce, aby we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach uczniowie chodzili w mundurkach. Jednolity strój miałby wejść do szkół od nowego roku szkolnego. Czy w Łomży wejdzie szybciej? Wydaje się że tak. Jak informują na forum 4lomza.pl rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 tu mundurki miałyby być obowiązkowe już w marcu.
Miss Ekonomika z pierwszej klasy
Joanna Kordas z klasy I PA została tegoroczną Miss Ekonomika. Jej wdzięki dostrzegli nie tylko jurorzy, ale i widzowie, którzy przyznali jej także tytuł Miss Publiczności. W rywalizacji o miano najpiękniejszej w szkole Joanna pokonała pięć kontrkandydatek.
Pisemne matury od 4 do 23 maja
Pisemne matury rozpoczną się 4 maja - pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego. Zakończą się 23 maja - tego dnia będą egzaminy z języków mniejszości narodowych oraz języka kaszubskiego - wynika z harmonogramu ogłoszonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Mistrzów edukacji przybywa
Niemal 200 nauczycieli z terenu Łomży i pięciu okolicznych powiatów odebrało z rąk podlaskiego kuratora oświaty akty nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego. - To potwierdzenie mistrzostwa w zawodzie nauczyciela – mówiła Jadwiga Szczypiń do nauczycieli zebranych w auli im. Hanki Bielickiej w II LO w Łomży. Od dziś tytuł nauczyciela dyplomowanego ma co drugi nauczyciel w Łomży.
Mniej „europejskich” stypendiów
O ponad stu mniej niż w ubiegłym roku uczniów i studentów z Łomży będzie otrzymywało stypendia europejskie. Ratusz rozdysponował środki jakie na stypendia otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku przyznano je tylko 231 uczniom i 20 studentom, a wnioski złożyło ponad 700 osób.
Miss Ekonomika czas wybrać
Sześć pięknych uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr. 6 w Łomży zmierzy się w walce o koronę i tytuł Miss Ekonomika. Zgodnie z tradycja w przeddzień ferii zimowych w „Ekonomiku” odbywają się dni kultury uczniowskiej. Punktem kulminacyjnym imprezy jest docenienie tego, czego na co dzień nauczyciele nie doceniają, czyli urody...
„Pierwsze” w Łomży pierwsze
I LO im. Tadeusza Kościuszki jest najlepsza szkoła ponadgimnazjalna w Łomży. Według rankingu szkół dziennika Rzeczpospolita „pierwszy”ogólniak zajął trzecie miejsce w województwie podlaskim i 37 w kraju. Z Łomży w rankingu znalazło się jeszcze tylko jedna szkoła – Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. Popularna „Weta” znalazła się na 18 miejscu w województwie i 354 w Polsce.
Człowiek ministra
Nie będzie znaczących zmian w funkcjonowaniu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży – zapewnia jej nowy dyrektor. Waldemar Kurpiewski w wywiadzie udzielonym Radiu Nadzieja zapewnia, że jest daleki od pomysłu wszczynania rewolucji w urzędzie. Nie wyklucza natomiast zmian kadrowych, które usprawnią jego funkcjonowanie.
Piją, upijają się, zażywają narkotyki
Wśród dzisiejszych 15-16-latków nie pije alkoholu tylko 24% uczniów. Dla porównania prawie połowa dzisiejszych dorosłych mieszkańców Łomży podaje, że nie znało smaku alkoholu przed 18-tym rokiem życia. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się. Pijany już był co jedenasty uczeń klasy szóstej szkoły podstawowej, 43% uczniów klasy III gimnazjum i prawie 2/3 uczniów szkół pogimnazjalnych – wynika z badań przeprowadzonych w łomżyńskich szkołach.
Giertych zablokował uczniom dostęp do strony Kurii Łomżyńskiej
Wprowadzony do polskich szkół przez ministra edukacji Romana Giertycha program „Beniamin” blokuje uczniom dostęp nie tylko do stron pornograficznych, ale także do najpopularniejszych serwisów chrześcijańskich, a nawet treści ze strony internetowej Kurii Łomżyńskiej - twierdzi „Metro”.
„Dwójki” tropią przemoc
Do szkół w całym kraju ruszają „trójki” czyli zespoły, które mają przeprowadzić kontrole w szkołach i m.in. rozmawiać z młodzieżą o przemocy. W skład "trójek" mają wejść: policjant, pracownik kuratorium i przedstawiciel organu prowadzącego szkoły, czyli gminy lub powiatu. Nie zawsze jednak „trójki” będą faktycznie liczyć po trzy osoby: w województwie podlaskim do szkół w piątek ruszą „dwójki”.