Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Trzecie święto ulicy Farnej

Koncert zespołu The BL Blues Band zakończył trzecią edycję święta ulicy Farnej. Wcześniej w Restauracji Na Farnej otwarto doroczną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego, podczas której swe najnowsze prace zaprezentowało 16 twórców. Obejmująca szereg wydarzeń impreza trwała dwa dni i została zorganizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024.

Święto ulicy Farnej jest organizowane przez społeczną inicjatywę Kulturalna Farna. W tym roku trwało dwa dni, podczas których od 17:00 do godzin wieczornych nie brakowało licznych wydarzeń. Nie wszystkie cieszyły się zainteresowaniem, tak jak historyczny spacer po starówce i łomżyńskie zagadki, ale już zajęcia plastyczne pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej z MDK-DŚT były oblegane przez mniejsze i starsze dzieci; równie dużo chętnych przyciągnęły też taneczne pokazy zumby w wykonaniu grupy prowadzonej przez Elżbietę Komorowską. Nie brakowało też występów podopiecznych Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, który wspierał też całą imprezę od strony technicznej. 

Głównym wydarzeniem drugiego dnia święta Farnej była wystawa łomżyńskiego środowiska artystycznego. Odbywa się ona regularnie od roku 2017 z inicjatywy Ivayli Żivkowej Roszak i ma na celu integrację łomżyńskich twórców oraz promowanie ich dokonań poza hermetycznym środowiskiem galerii sztuki. Prace są prezentowane w Galerii na Farnej, to jest w jednej z sal  Restauracji Na Farnej Jadwigi i Tadeusza Serafinów, dzięki czemu jej liczni goście z kraju i ze świata mają możność obcowania ze sztuką, a nawet, w razie zainteresowania, wzbogacenia swych zbiorów o dzieła lokalnych artystów. 

- Wierzę w to, co robimy - podkreślała niestrudzona inicjatorka i komisarz wystawy Ivayla Żivkowa Roszak, dodając, że jest to inicjatywa ważna dla całego lokalnego środowiska artystycznego, a w tegorocznej wystawie bierze udział kilkanaście osób. Są to: Adam Twardowski, Ewa Skłodowska, Anna Bureś, Iwo Świątkowski, Gabor Lörinczy, Stanisław Kędzielawski, Justyna Kryszpin-Żmuda, Przemysław Wojewoda, Teresa Adamowska, Zbigniew Ciborowski, Henryk Ursin, Antoni Mieczkowski, Artur Filipkowski, Andrzej Cwalina, Iwona Rafałowska i Ivayla Żivkowa Roszak. Prezentują różne odmiany malarstwa, fotografię, ceramikę artystyczną i kompozycje przestrzenne, potwierdzając, że łomżyńscy twórcy wciąż mają coś do powiedzenia, a do artystów już znanych wciąż dołączają osoby młodsze, co napawa optymizmem. Dlatego Ivayla Żivkowa Roszak zapowiada kontynuację tej wartościowej i ze wszech miar cennej inicjatywy, a jej najnowszą odsłonę można oglądać na Farnej w miesiącach letnich. Dodatkowo w dolnej sali restauracji  można też było zobaczyć różnorodne prace dzieci, wykonane pod kierunkiem Ivayli Żivkowej Roszak podczas zajęć kursu estetyki i kreatywności w Galerii Sztuki Współczesnej. 

Akcentem finałowym imprezy był koncert łomżyńskiej grupy The BL Blues Band. Doświadczeni muzycy, mający na koncie szereg sukcesów, liczne koncerty oraz dwa albumy (trzeci jest już przygotowywany) zaprezentowali bluesa i blues rocka w nieoczywistej odsłonie, wzbogaconego odniesieniami do country, heavy rocka wczesnych lat 70. oraz funky. Przeważały rzecz jasna kompozycje autorskie, z „Sezonem na kłopoty”, „Bluesem o forsie” i  „Bluesem 7:35” na czele, ale zespół sięgnął też po klasyczny utwór „Oprócz” Maanamu, wzbogacając go cytatami z evergreenów Michaela Jacksona i The Doors. Był też gościnny udział Magdy Sinoff w „Brzydkich”, jednym z największych przebojów Grażyny Łobaszewskiej oraz solowe popisy wszystkich muzyków, a na bis zabrzmiała nowsza kompozycja „11 nut”. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę