Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Dni Łomży i nie tylko

Połowa czerwca zapowiada się w Łomży nad wyraz imprezowo. Główną atrakcją weekendu będą koncertowe Dni Łomży, podczas których wystąpi aż ośmioro wykonawców, z Young Leosią na czele. Nie zabraknie innych wydarzeń: Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, koncert folkowego zespołu Bulgarica, wydarzeń związanych ze sztuką, sportowych oraz charytatywnych. Podobnie będzie w nadchodzącym tygodniu, czego zwieńczeniem będzie łomżyńska wizyta jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jerzego Maksymiuka, związana ze światowym prawykonaniem jego kompozycji.

W piątek najwcześniej, bo już o godzinie 8:00, rozpocznie się finał trzydniowych Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt. Wystąpi 14 drużyn, mistrzów swoich  województw, a przez trzy dni w hali widowiskowo-sportowej im. Olimpijczyków Polskich przy SP nr 9 w Łomży oraz w sali gimnastycznej SP nr 2 w Łomży zostanie rozegranych aż 37 spotkań. Łomżę będzie reprezentować drużyna Szkoły Podstawowej nr 9,  mistrz województwa podlaskiego i zarazem gospodarz turnieju. Jego uroczyste zakończenie odbędzie się w niedzielę o 13:30 w hali  im. Olimpijczyków Polskich przy SP 9. Wstęp wolny.

W tych samych dniach na Stadionie Miejskim w Łomży odbędzie się piłkarski turniej Łomża CUP 2024 dla rocznika 2011. Będzie w nim rywalizować 12 drużyn z Polski i Litwy, w tym Varsovia Warszawa, Elana Toruń, Gedania Gdańsk i Żalgiris Kowno. Łomżę będzie reprezentować Młodzieżowy Łomżyński Klub Sportowy, organizator imprezy. „Wszystkie zespoły rozegrają po 11 meczów w półgodzinnym wymiarze czasowym w jedenastoosobowych składach. Na trzech pełnowymiarowych boiskach (płyta główna, boisko boczne, boisko sztuczne przy WORD) zobaczymy ponad 200 zawodników z różnych regionów Polski oraz gości z Litwy, z akademii piłkarskiej Żalgiris Kowno” - zapowiadają organizatorzy. Podczas imprezy zostanie też przeprowadzona zbiórka na rzecz 6-letniej Natalii Ogłozińskiej, obejmująca, między innymi, licytację koszulki reprezentacji Polski z autografem Kamila Grosickiego. Wstęp wolny. 

Dni Łomży również potrwają od piątku do niedzieli włącznie. W piątek o 10:00 zainauguruje je konferencja z okazji XX-lecia Akademii Łomżyńskiej „Miastotwórcza rola uczelni”. Wieczorem na koncertowej muszli przy ulicy Zjazd o 19:00 rozpocznie się „Young Łomża Festiwal”. Wystąpią: Sara 5-tka, Fukaj, bracia Kacperczykowie i Young Leosia.

W sobotę o 10:00 odbędzie się msza święta w intencji mieszkańców Łomży w katedrze, a w południe uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży w Hali Kultury. Część koncertowa na muszli wystartuje o 18:00, z udziałem takich wykonawców jak: Bajorek, Defis, Miły Pan i Mig. 

W niedzielę na Starym Rynku w godzinach 13:00-17:00 odbędzie się międzypokoleniowa „Seniorada Plus”, po czym zaplanowano, trwającą do godziny 21, dyskotekę dla seniorów w Hali Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Dni Łomży jest wolny.

W piątek 14 czerwca Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza miłośników lokalnej historii na prelekcję Jerzego Jastrzębskiego „Dom Ludowy”. Autor przedstawi liczącą blisko 120 lat historię tego budynku, w którym od okresu międzywojnia mieściły się również różne instytucje o profilu edukacyjnym, od Państwowej Szkoły Mierniczej, przez Szkołę Drzewną do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Prelekcję, zakończoną na latach 50. ubiegłego wieku, dopełni pokaz zdjęć, w tym prezentacja fotograficznych tableau z lat 20. i 30., pochodzących ze zbiorów muzeum. Sala edukacyjna, godzina 18:00, wstęp wolny. 

Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza w sobotę 15 czerwca przed swoją siedzibę przy ulicy Długiej 13 na finał pierwszej edycji festiwalu „Milion dzwonków”. Impreza rozpocznie się o 10:30, o 10:45 PanEuRytmia– taniec duszy, o 11:30 koncert zespołu folkowego Bułgarica. O 13:00 rozpocznie się korowód autorów z ceramicznymi dzwonkami przez centrum miasta do Muzeum Północno-Mazowieckiego, gdzie przewidziano też poczęstunek. Dodatkowo w niedzielę o 10:00 na Górze Królowej Bony zaplanowano piknik, obejmujący występ PanEuRytmii Julii Klimowicz i tańce. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Odbędzie się również kolejne wydarzenie charytatywne. W niedzielę 16 czerwca na terenie Alei Park w Łomży w godzinach 10:00-20:00 zaplanowano piknik na rzecz dwóch bardzo chorych dziewczynek, 17-miesięcznej Ariany z Łomży i 5-miesięcznej Basi z Małego Płocka. „Podczas wydarzenia będą miały miejsce: animacje, plecenie warkoczyków, malowanie twarzy, licytacje na żywo oraz wiele innych atrakcji. Pojawią się także postacie z bajek, przedstawiciele straży pożarnej, psiaki z sekcji psów tropiących. Piknik swoimi występami urozmaicą DJ Andrzej, Leczsami, Kaja Lenart, Julita Kaczyńska oraz gwiazda wieczoru Majkel” podają organizatorzy. Wstęp wolny. 

Również w niedzielę, ale na 13:00, Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na spotkanie z kolekcjonerem-birofilistą Czesławem Szczechurą, zatytułowane „Historia zamknięta w szklanej butelce”, mającym w swych zbiorach wiele unikatów, w tym butelki z drozdowskiego browaru Lutosławskich i Tylińskiego w Łomży. Bilety 3 zł. 

Drozdowskie muzeum organizuje również imprezę we wtorek 18 czerwca, robocze seminarium „Sofía Casanova i ród Lutosławskich. Początki relacji”. W godzinach 11:00-13:10 zaplanowano pięć prelekcji, związanych z pomysłem wydania pierwszej polskiej zbiorowej edycji prasowych korespondencji, które Sofia Casanova Lutosławska w latach 1915-1944 pisała dla hiszpańskich gazet. Będzie to jednocześnie zapowiedź konferencji naukowej, dotyczącej związków Sofii Casanovy Lutosławskiej z rodem Lutosławskich, zaplanowanej na przyszły rok. 

W niedzielę na scenie obok Muzezum - Skanseniu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie odbędą się XXXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski. Początek imprezy o godz. 10:30. Wydarzeniu w skansenie towarzyszyć bedzie I Kurpiowski Jarmark Rękodzieła i Staroci.

W środę 19 czerwca uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym zakończą rok szkolny specjalnym koncertem. W programie muzyka rozrywkowa i klasyczna, opracowana na większe składy i w wykonaniu solistów. Hala Kultury, godzina 18:00, wstęp wolny. 

Godzinę później Studia Wokalne eMDeK Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych zaprasza na koncert plenerowy „Kolor serca”. - Podczas wydarzenia wystąpią soliści, duety i składy wokalne Studia eMDeK. W muzyczno-słownym wydarzeniu znajdą się piosenki literackie i utwory z krainy łagodności w aranżacjach chóralnych, przygotowanych przez Magdę Sinoff, kierownika zespołu - informują organizatorzy. Dziedziniec kościoła Miłosierdzia Bożego, 19:00, wstęp wolny. 

W czwartek 20 czerwca o godzinie 18:30 w siedzibie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert „Maestro”. Orkiestrę poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jerzy Maksymiuk, solistką będzie wybitna skrzypaczka Maria Machowska.
Głównym punktem programu będzie światowe prawykonanie Koncertu fantazji na skrzypce i orkiestrę kameralną Jerzego Maksymiuka. Bilety: 10-25 zł.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę