Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 25 stycznia 2022 napisz DONOS@

Siedmiu autorów nagrodzono w konkursie „Załomżenie 2021”

mm nie, 19 grudnia 2021 10:33

Zakończyła się ósma edycja konkursu fotograficznego „Załomżenie”. Tym razem jury postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, a pulę nagród podzielono na siedmiu autorów.

Dyrygent Tadeusz Chachaj nie żyje

mm cz, 16 grudnia 2021 18:56

W wieku 92 lat zmarł dyrygent, kompozytor i aranżer Tadeusz Chachaj. Przez 11 lat był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra koncertowała nie tylko w Łomży, ale również w całym kraju i poza jego granicami, na przykład w Niemczech. Dzięki niemu ŁOK wydała też swoje dwie pierwsze płyty, w tym z przebojami światowymi i filmowymi. Był Honorowym Obywatelem Łomży i I Honorowym Dyrygentem Orkiestry, również w Łomży świętował przed 20 laty podczas uroczystego koncertu 45-lecie pracy artystycznej.

Ministerstwo doposażyło ROK

mm cz, 16 grudnia 2021 14:02

- Chcemy stwarzać komfortowe warunki pracy naszym instruktorom i gościom – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który podsumował ostatnie doposażenia instytucji.

„Ceramika bez granic” nie tylko na święta

mm cz, 16 grudnia 2021 10:46

Wyjątkową wystawę zbiorową można oglądać do 15 stycznia przyszłego roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To efekt pracy małopolskiego Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, połączenie dwóch projektów „Bukiet na zawsze” i „Dookoła stołu”. Blisko 40. artystów, z doskonale znaną w Łomży Maritą Benke-Gajdą na czele, prezentuje na niej nie tylko efektowną ceramikę dekoracyjno-użytkową, ale również inspirowane naturą malarstwo, rysunek, fotografię i tkaniny farbowane tradycyjną japońską techniką Shibori.

„Skąd Mikołaj wie?” zadebiutuje w telewizji!

mm śr, 15 grudnia 2021 19:26

Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku razem z TVP3 przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Nasz świąteczny spektakl tym razem pojawi się również na żywo w telewizji w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbędzie się na żywo - 16 grudnia 2021, godz. 11:00.

Zmarł Kazimierz Krupiński

mm śr, 15 grudnia 2021 11:55

Po ciężkiej chorobie we wtorek 14 grudnia w wieku 63 lat zmarł rzeźbiarz Kazimierz Krupiński. Był jednym z najwybitniejszych twórców ludowych regionu łomżyńskiego. Pierwsze nagrody zdobywał już w szkole podstawowej, a przez blisko 50 lat pracy twórczej wykonał wiele tysięcy oryginalnych rzeźb, zdobiących kolekcje muzealne, świątynie, galerie i zbiory kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami. – To wielka strata – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Współpracowaliśmy od lat, często nas odwiedzał, ostatnio w listopadzie, kiedy robił dokumentację swoich prac i nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie – będzie nam Go brakowało...

Piotr Domalewski w klubie Mirage

mm śr, 15 grudnia 2021 10:04

Piotr Domalewski był gościem kolejnego spotkania w ramach Klubu Filmowego Mirage. Pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta miał w Hali Kultury przegląd swych wszystkich, często nagradzanych, filmów krótkometrażowych i było to pierwsze tego typu wydarzenie w jego karierze.

Tancerz wizjoner Kazio Pawczyński (1938 - 2021)

mm so, 11 grudnia 2021 17:37

- Ja realizowałam ich pomysły, ponieważ wierzyłam, że mnie nie zawiodą, i starałam się o fundusze na stroje ludowe, wyjazdy na obozy kondycyjne i koncerty w Polsce i za granicą: Czechy, Niemcy, Litwa, Węgry, Bułgaria i Tatarstan w Rosji - opowiada o choreografie Kazimierzu Pawczyńskim (+ 83), Zmarłym współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Maria Pierożyńska. - Kazio całe piękne życie poświęcił rodzinie i ukochanemu Zespołowi Łomża... W kościele Krzyża Św. w niedzielę o godz. 13. 30 msza święta i pochowanie na nowym cmentarzu.

Bajkowy wieczór w Filharmonii

mm pt, 10 grudnia 2021 09:58

Najpopularniejsze piosenki z bajek Walta Disneya zabrzmiały podczas mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je, zdobywający coraz większą popularność, młodzi wokaliści Małgorzata Chruściel, Sylwia Przetak i Jarek Oberbek. – Urzekające są te melodie, co jedna to wspaniała, a do tego zdobywają Oscary! – podkreślał dyrygent Tadeusz Wicherek, pomysłodawca programu „Wieczór z bajki”. Nie mogło też zabraknąć wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który co prawda nie śpiewał, ale za to swe marzenie o występie na prawdziwej scenie i z mikrofonem spełniła jedna z najmłodszych słuchaczek.

„Kultura w zasięgu ręki”

mm cz, 09 grudnia 2021 11:20

- Celem była integracja i zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność kulturalną i artystyczną – wyjaśnia Justyna Wawrzyniak. W projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wzięło udział około 100 osób z różnych pokoleń, w tym osoby niepełnosprawne.

Tkanie relacji i pandemiczna bliskość

mm so, 04 grudnia 2021 14:32

Wystawę realizacji multimedialnych Pauliny Gołoś otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Prosimy zachować potrzebną bliskość” podejmuje temat bliskości, jeszcze bardziej aktualny w pandemicznej rzeczywistości. – Wszędzie bombardowały nas hasła „Prosimy zachować bezpieczną odległość”, ciągle mówiono o dystansie, izolowaniu się i ograniczaniu spotkań – mówiła Paulina Gołoś. – Pomyślałam, że po tym wszystkim czeka nas ogromna praca w ramach przywracania tej bliskości i spojrzałam na nią wielowymiarowo.

Miłoszowska sesja w jubileuszowym roku

mm pt, 03 grudnia 2021 09:03

Sesja literacka, poświęcona 40 rocznicy pobytu Czesława Miłosza w Łomży, odbyła się w MDK-DŚT dzięki współpracy trzech miejskich instytucji kultury. Prelegenci, w tym Barbara Kulka, żona organizującego łomżyńską wizytę laureata literackiej Nagrody Nobla, poety Jana Kulki oraz Renata Gorczyńska, asystentka Miłosza na przełomie lat 70. i 80., przybliżyli kulisy tego przełomowego dla Łomży wydarzenia, bowiem poeta odwiedził wtedy jeszcze tylko Warszawę, Kraków, Lublin i Gdańsk. Spotkanie odbyło się na żywo z udziałem młodzieży, było też transmitowane w sieci na profilu jego głównego organizatora, Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Dyrektor Waszelewska już zarządza łomżyńskim muzeum

mm śr, 01 grudnia 2021 15:36

Paulina Waszelewska została powołana przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będzie sprawować tę funkcję co najmniej przez najbliższe trzy lata. W pierwszym dniu pracy na nowym stanowisku dyrektor Waszelewska przybliża nam swoje plany i zamierzenia dotyczące muzeum, w tym związane z pozyskiwaniem dodatkowych środków, poszerzeniem oferty edukacyjno-wystawienniczej oraz organizacją plenerowego festiwalu bursztynu.

Powstaje płyta „Opus dedicatum II” łomżyńskiej orkiestry

mm wt, 30 listopada 2021 13:12

Rozpoczęła się rejestracja kolejnej płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Sesja nagraniowa w sali koncertowej orkiestry potrwa trzy dni. Na album o roboczym tytule „Opus dedicatum II” trafią kompozycje dedykowane orkiestrze oraz pracującym z nią wybitnym solistom: Tomaszowi Strahlowi, Karolowi Radziwonowiczowi i Pawłowi Gusnarowi. Nagrania odbywają się pod kierunkiem dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, a za ich realizację odpowiada ceniony reżyser dźwięku i producent Andrzej Brzoska.

Rozśpiewana giełda młodych wokalistów

mm pon, 29 listopada 2021 17:22

Kacper Żmuda, Filip Piotrowski, Dominika Pogroszewska i Magdalena Głębocka to zwycięzcy tegorocznej XXIX Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Sceny Młodych Wokalistów im. Marka Żemka. W organizującym przegląd Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży zaśpiewało lącznie 36. młodych wokalistów podzielonych na pięć kategorii, a finałem imprezy był recital przewodniczącego jury Łukasza Jemioły.

Yaga Kowalik zaśpiewała w Łomży

mm pon, 29 listopada 2021 14:35

Najpiękniejsze piosenki z repertuaru francuskich gwiazd Édith Piaf, Juliette Gréco i Charlesa Aznavoura zabrzmiały w MDK-DŚT. Wykonała je Yaga Kowalik, artystka od lat promująca w Polsce artystyczną muzykę znad Sekwany. – Dla mnie zawsze było to ważne – podkreśla Yaga Kowalik. – Dlatego nigdy nie sięgałam po łatwy repertuar, to byłoby sprzeczne ze mną; zawsze ważny był dla mnie tekst, to o czym śpiewam, świetna muzyka i jakość tego, tym bardziej, że jestem muzykiem z wykształcenia i po prostu nie lubię rzeczy banalnych.

Folkowe Andrzejki z kapelą Miód Na Serce

mm nie, 28 listopada 2021 21:54

Potańcówka z kapelą Miód Na Serce zakończyła Folkowe Andrzejki w Miejskim Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych Poprowadził ją instruktor tańca tradycyjnego Dariusz Kryszpiniuk, a kurpiowskie melodie i tańce porwały do zabawy nawet najbardziej opornych. Wcześniej odbyły się warsztaty kulinarne oraz sztuki ludowej, podczas których największym powodzeniem cieszyło się lepienie i degustowanie kurpiowskich pierogów z twarogiem i wykonywanie papierowych ozdób świątecznych. MDK-DŚT planuje już kolejne wydarzenia tego typu.

„Król i Błazen” w MDK-DŚT

mm nie, 28 listopada 2021 20:23

Wybitny twórca teatru autorskiego i niezależnego Adam Walny zaprezentowował w Łomży swój najnowszy spektakl. „Król i Błazen” został zainspirowany dramatem „Escurial” Michela de Ghelderodego i fragmentami „Króla Leara” Williama Szekspira, dramaturga obecnego w twórczości Walnego-Teatru od lat. Był to dopiero trzeci pokaz tego przedstawienia, łączącego plan lalkowy w nietypowm wydaniu z żywym. Sceniczną akcję dopełniał i niejako komentował partiami skrzypiec autor muzyki Witek Broda, artysta znany przede wszystkim z projektów folkowych.

Bajkowe opowieści i prawykonanie w Filharmonii

mm pt, 26 listopada 2021 11:02

Ogromną atrakcję dla miłośników muzyki przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Głównym punktem czwartkowego koncertu było polskie prawykonanie przez orkiestrę pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego ubiegłorocznej kompozycji Pawła Łukaszewskiego „Claromontana”. Jako kolejne zabrzmiały „Bajkowe opowieści” innego giganta kompozycji Krzysztofa Herdzina, w wersji na orkiestrę i saksofon wirtuoza tego instrumentu Pawła Gusnara. W przyszłym tygodniu łomżyńscy filharmonicy zarejestrują tę kompozycję z myślą o płycie „Opus Dedicatum II” i będzie to jej fonograficzna premiera.

Koncert na rzecz Domku Malowanego Sercem

mm śr, 24 listopada 2021 14:44

Łomżyńska Fundacja DR Otis zaczęła zbiórkę środków na budowę Domku Malowanego Sercem. – To było moje marzenie z dawien dawna, wynikające z troski o dzieci z głębokimi zaburzeniami, ugruntowane prośbami ze strony ich rodziców – mówi Dorota Zwierzyńska, prezes Fundacji DR Otis. Ma to być jedyna w regionie całodobowa placówka opiekuńczo/rehabilitacyjna dla dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W czwartek 25 listopada w Piwiarni Warka odbędzie się charytatywny koncert na rzecz tej inicjatywy; można ją też wesprzeć na portalu zrzutka pl. oraz na stronie DR Otis.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę