Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 napisz DONOS@

Dzikie ballady i goła baba Joanny Szczepkowskiej

mm cz, 28 kwietnia 2022 11:33

Wybitna aktorka Joanna Szczepkowska w środę aż dwukrotnie wystąpiła w Łomży. Jak sama podkreśla, coś takiego zdarzyło się jej po raz pierwszy w karierze, a do tego dotąd nigdy w Łomży nie grała. W południe zaprezentowała młodzieży ballady Adama Mickiewicza, wieczorem starszej publiczności swój słynny monodram „Goła Baba”. Urzekła widzów, niezależnie od wieku, nie tylko aktorskim kunsztem, ale też wspaniałą interpretacją. Oba występy zostały zorganizowane przez Halę Kultury i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Nieznane wątki z historii rodziny Wagów

mm wt, 26 kwietnia 2022 14:39

Elżbieta Mudrak zaprezentowała podczas gawędy historycznej Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wyniki swoich badań i poszukiwań dotyczących dziejów jej rodziny. Nie przypadkiem prelekcja „W poszukiwaniu własnej tożsamości. Z historii rodu Wagów” została wygłoszona w łomżyńskiej Hali Kultury, ponieważ jej autorka jest z Wagami spokrewniona, a do tego trwają obchody Roku Jakuba Ignacego Wagi, z racji 150 rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich botaników. – Nie mamy wątpliwości, że nasza rodzina pochodzi z tych terenów – mówiła Elżbieta Mudrak, snując, ilustrowaną unikalnymi zdjęciami i dokumentami z rodzinnych zbiorów, opowieść o kolejach losu Bieleckich i Wagów.

Książkowe dary dla drozdowskiego muzeum

mm wt, 26 kwietnia 2022 14:32

Historyk i bibliofil Sławomir Zgrzywa podarował Muzeum Przyrody-Dworowi Lutosławskich w Drozdowie kolejne unikalne książki z lat 60. XIX i początku XX wieku, autorstwa członków rodu Lutosławskich. – Bardzo ucieszyła się z tego pani Marta Niklewicz, przedstawicielka rodu Lutosławskich w Radzie Muzeum, która zaskoczyła mnie słowami, że nigdy nie widziała w druku czegoś napisanego przez Franciszka Lutosławskiego – mówi Sławomir Zgrzywa, dodając, że rzeczywiście są to rzadkie pozycje i czyni starania o pozyskanie kolejnych unikatów tego typu.

Nowa Rada Drozdowskiego Muzeum

mm pon, 25 kwietnia 2022 19:13

Senator RP Marek Komorowski został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Rady Muzeum Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. W piątek 22 kwietnia odbyło się posiedzenie inauguracyjne II kadencji Rady, która jest organem doradczym i wspomagającym kierownictwa jednostki. Jej zadaniem jest pomoc merytoryczna na rzecz działań placówki, nadzór nad realizacją zadań, a także opiniowanie planów na kolejne lata.

Wystartował biblioteczny projekt Ku Niepodległej # Łomża

JJS pon, 25 kwietnia 2022 10:16

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczęła realizację kolejnego projektu, dofinansowanego ze środków zewnętrznych. Ku Niepodległej # Łomża to cykl wydarzeń adresowanych do szerokiego gremium odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Obejmują one spotkania z pisarzami i z historykami, wycieczki i spacery śladami dawnych wydarzeń i postaci mających również związki z Łomżą, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński. Jest to możliwe dzięki środkom z projektu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Jubileuszowy konkurs Jana Kulki rozstrzygnięty

mm nie, 24 kwietnia 2022 14:00

Mirosław Kowalski z Mysłowic zdobył pierwsze miejsce w XX Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Jury z udziałem znanej aktorki Marty Klubowicz przyznało jeszcze cztery inne nagrody i wyróżnienia, w tym za wiersz o tematyce łomżyńskiej Tomaszowi Przybyłko z Bierunia, który jest związany rodzinnie z tymi terenami. Z racji jubileuszu organizujący konkurs Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych wydał specjalny tomik „XX wierszy o Łomży”, zbierający wszystkie nagrodzone wiersze o tematyce łomżyńskiej. Konkursową galę w Hali Kultury zakończył koncert Elżbiety Adamiak, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej piosenki poetyckiej.

"Wdzięczna jestem za Siódemkę, która stoi i zaprasza"

mm nie, 24 kwietnia 2022 13:35

"Zwykłe zdjęcie. Patrzę na nie i w środku nagle budzi się tamten czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych" - wspomina łomżynianka Dorota Sokołowska, zdobywczyni I nagrody ex aequo w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej „W mieście, co było mi rajem…”. "Dla nas, uczniów SP 7 to był raczej czas wylewanego lodowiska zimą, cmentarza przy lasku na pierwsze wagary, czas osiedla kończącego się za ulicą Bema. I nagłej, tragicznej śmierci pewnej kobiety..."

Przemek z Łomży zaśpiewa w „Szansie na sukces”

mm so, 23 kwietnia 2022 11:40

Przemysław Piotrowski wystąpi w najbliższej „Szansie na sukces”. Pokonał w castingach kilkuset rywali, nie odpadł podczas telewizyjnych prób i znalazł się w finałowej siódemce wokalistów z całej Polski. W programie poświęconym Myslovitz zaśpiewa jeden z największych przebojów tej grupy, co będzie można zobaczyć na antenie TVP2 w niedzielę od godziny 15:15. – Myślę, że warto to obejrzeć – zachęca Przemysław Piotrowski. – Nie tylko dlatego, że był wysoki poziom, ale też z racji bardzo dobrej atmosfery, co na pewno przełożyło się na nasze występy. Młody wokalista ma też sprecyzowane dalsze plany: praca nad autorskim materiałem na pierwszą płytę i koncerty. Jeden z nich odbędzie się podczas czerwcowych Dni Łomży.

Jazzowe wydarzenie w filharmonii

mm pt, 22 kwietnia 2022 11:42

Wybitny saksofonista Piotr Baron zagrał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Był to hołd dla legendy saksofonu Stana Getza, dlatego najpierw zabrzmiała napisana dla niego suita „Focus”, a następnie jej swoista kontynuacja, stworzona przez Krzysztofa Herdzina z myślą o Piotrze Baronie suita „Tribute To Stan Getz”. W obu utworach duże pole do popisu miał też perkusista Łukasz Żyta, ciekawie brzmiały partie harfy Aleksandry Meisner, a nad całością porywającego wykonania czuwał maestro Marek Wroniszewski. Koncert zakończyły aż dwa bisy, w tym autorska kompozycja Piotra Barona.

Kulisy życia gwiazd i celebrytów na bibliotecznym spotkaniu

mm cz, 21 kwietnia 2022 13:01

Popularny pisarz Sławomir Koper ponownie odwiedził Łomżę. Spotkanie autorskie z jego udziałem zainicjowało historyczny projekt „Ku Niepodległej #Łomża” Miejskiej Biblioteki Publicznej. Znany z książek, opisujących prywatne życie gwiazd i polityków II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, autor nie pominął też wątków lokalnych. Uczestnicy spotkania w Hali Kultury dowiedzieli się chociażby dlaczego Maria Koplewska, mogąca wybierać pomiędzy Romanem Dmowskim a Józefem Piłsudskim, wolała tego drugiego, co skończyło się ogromnym konfliktem między konkurentami. – Dzięki anegdocie i ciekawostce ludzie czasami sięgają po coś więcej – podkreślał Sławomir Koper, dodając, że ma szczęście, mogąc łączyć historyczną pasję z pracą zawodową.

MDK-DŚT zaprasza na poetycką imprezę z gwiazdą

JJS wt, 19 kwietnia 2022 15:09

Sobotni finał jubileuszowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki będzie miał wyjątkową oprawę. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uświetni koncert Elżbiety Adamiak, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek piosenki poetyckiej, wykonującej teksty najlepszych autorów, w tym swego męża Andrzeja Poniedzielskiego. Będzie też gwiazda w jury, popularna aktorka Marta Klubowicz, również poetka i tłumaczka. Na dwudziestą edycję tego ogólnopolskiego konkursu przygotowano też aż dwa wydawnictwa: jak co roku tomik z wierszami nagrodzonymi oraz jubileuszowy z najlepszymi wierszami o tematyce łomżyńskiej. Do tego impreza odbędzie się w Hali Kultury, tak więc miejsc na pewno nie zabraknie, a wstęp na nią jest wolny.

Spotkanie autorskie z Sławomirem Koprem

mm pon, 18 kwietnia 2022 09:26

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z historykiem, autorem książek historycznych Sławomirem Koprem. Spotkanie z cyklu „Ku Niepodległej #Łomża”.

„Radość spod kapelusza” po raz pierwszy w maju

mm pon, 18 kwietnia 2022 09:10

W nietypowym terminie, ale kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się. – Na początku marca rozdzwoniły się telefony co z naszą imprezą, czemu nie ma informacji, ale przenieśliśmy ją na 28 maja, żebyśmy mogli spotkać się w Centrum Katolickim bez żadnych obostrzeń – mówi jeden z organizatorów konkursu Andrzej Gosk. Uczestnicy z powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 7 maja, pozostali z terenu całego kraju mają na to siedem dni więcej.

Łomża (jednak) bez festiwalu szantowego

mm so, 16 kwietnia 2022 09:39

Decyzją zarządu Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska zrezygnowała z realizacji w tym roku trzeciej edycji festiwalu szantowego. Urząd Miejski przyznał LOT na zorganizowanie imprezy „Szanty nad Narwią” 12 tysięcy złotych w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ale te środki okazały się dalece niewystarczające. Jak tłumaczy Wojciech Winko z LOT Ziemia Łomżyńska, przyznana kwota nie wystarczyłaby nawet na opłacenie honorarium zaproszonych gwiazd polskiej sceny szantowej, a przecież dochodzi jeszcze wynajęcie ochrony, profesjonalnej sceny, nagłośnienia i oświetlenia, które muszą spełniać artystyczne i techniczne wymagania występujących zespołów.

Środki na kulturę z ratusza przyznane

mm śr, 13 kwietnia 2022 14:14

Urząd Miejski w Łomży ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego na rok bieżący. Dofinansowano 15 zadań 11 podmiotów, a łączna kwota dotacji to 150 tysięcy złotych. Tak jak nie budzi wątpliwości wsparcie tanecznych inicjatyw, rozsławiającego Łomżę w kraju i w świecie BK Step, lokalnych wydawnictw czy konkursów i wydarzeń kulturalnych z festiwalem „Szanty nad Narwią” na czele, to zastanawia celowość organizowania za 32 tysiące złotych letniego kina plenerowego. Cieszy się ono coraz mniejszym zainteresowaniem widzów, mających przecież kino Millenium, a do końca roku najpewniej drugie w ramach sieci kin Helios. Seanse filmowe odbywają się również w Hali Kultury czy w ramach studyjnego kina MDK-DŚT w Galerii Pod Arkadami oraz w innych lokalizacjach, a sytuacja finansowa Łomży nie wygląda dobrze. Można więc było z drogiego kina plenerowego zrezygnować, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne cele.

Konkurs plastyczny dla dzieci „Wesoła pszczoła”

mm śr, 13 kwietnia 2022 12:56

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła malowane wiersze”. Jest on adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Ich zadaniem jest napisanie wiersza o tematyce związanej z pszczołami oraz wykonanie pracy plastycznej będącej jego ilustracją. Zorganizowany przez Leśną Pracownię pszczelarki Agnieszki Zielewicz i Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży konkurs ma uzmysłowić najmłodszym ogromną rolę pszczół w ekosystemie i w naszym życiu. Zwycięzcy i laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a wyniki zostaną ogłoszone w Hali Kultury, gdzie odbędzie się pokonkursowa wystawa.

Nagrodzone ubranie się w książkę

mm nie, 10 kwietnia 2022 18:16

Praca fotograficzna zatytułowana „Na nieludzkiej ziemi”, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży Mai Welszyng zajęła I Miejsce w Konkursie Fotograficznym „Nowa twarz książki – SLEEVEFACE” zorganizowanym przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Nowa koncertmistrzyni Filharmonii Kameralnej

mm nie, 10 kwietnia 2022 11:23

Izabela Bławat-Leofreddi wygrała ogłoszony jesienią konkurs i od końca marca jest koncertmistrzem I skrzypiec Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Zastąpiła na tym stanowisku wyśmienitego wirtuoza Cezarego Gójskiego, ale sama jest równie znakomitą instrumentalistką. Poza edukacją w Polsce kształciła się również w Holandii i we Włoszech. Wcześniej grała w niemieckiej orkiestrze Staatstheater Kassel, teraz zamierza skoncentrować się na pracy w Łomży i dać Filharmonii Kameralnej jak najwięcej od siebie.

„Pojęcie względne” Kai Kozon i nowy cykl pod Arkadami

mm so, 09 kwietnia 2022 14:07

Wystawę malarstwa utalentowanej artystki młodego pokolenia Kai Kozon otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Pojęcie względne” to fragment większego projektu, w którym autorka akcentuje świadomość bytu, wykorzystując przy tym różne znaki, odwołujące się również do natury. To jednocześnie pierwsza wystawa z cyklu „Debiuty”, ponieważ prace młodych, obiecujących i do tego również lokalnych twórców będą teraz pojawiać się w galerii na Starym Rynku regularnie.

Co dalej z Galerią Sztuki Współczesnej?

mm pt, 08 kwietnia 2022 14:22

Galeria Sztuki Współczesnej ma się wynieść z budynku przy ul. Długiej 13? Taka informacja pojawiła się w związku z apelem o przeniesienie w to miejsce z drugiego piętra czytelni Biblioteki Publicznej. Łukasz Czech z Ratusza przekazuje, że „obecnie rozważane są różne pomysły, jednakże żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły”. Taka przeprowadzka znacząco zmniejszyłaby powierzchnię wystawową muzeum, a siedziba przy Dwornej nie dysponuje pomieszczeniami przystosowanymi do potrzeb galerii.

« · «« · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · 37 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę