Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Narodowe czytanie, koncerty, piknik i Beksiński na weekend

Pierwszy weekend września zapowiada się w Łomży i w jej okolicach nad wyraz ciekawie. Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie“ odbędzie się nie tylko w Łomży, ale również w wielu pobliskich miejscowościach. Dotrze do nich również Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, dzięki koncertom artystów z Polski, Portugalii i Włoch w Kupiskach i w Podgórzu. Zaplanowano też szereg imprez familijnych, na przykład rodzinny piknik osiedlowy na ulicy Przytulnej. Wydarzeniem weekendu jest otwarcie wystawy fotografii jednego z najwybitniejszych polskich artystów Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Już tradycyjnie w pierwszą sobotę września w kilku tysiącach miast, miasteczek i wsi całej Polski odbędzie się „Narodowe Czytanie“. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży uczestniczy w nim od samego początku, współpracując przy jego organizacji z szeregiem instytucji i placówek kulturalno-oświatowych. W sobotę od godziny 10:00, przed siedzibą MBP przy ulicy Długiej 13, wybrane fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza czytać będą bibliotekarze, aktorzy współorganizującego to wydarzenie Teatru Lalki i Aktora, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz mieszkańcy Łomży, w tym seniorzy i młodzież. Jak co roku przygotowano również upamiętniający to wydarzenie stempel, którym będzie można ozdobić własne egzemplarze „Ballad i romansów”, a imprezie towarzyszyć będzie kiermasz książek, trwający do godziny 14:00. W razie niepogody „Narodowe Czytanie” zostanie przeniesione do siedziby Teatru Lalki i Aktora. Poza Łomżą czytanie odbędzie się również w wielu innych miejscowościach regionu, między innymi w Kolnie, Podgórzu, Starych Kupiskach i Wygodzie. 

W sobotę o godzinie 12:00 na terenie rekreacyjnym przy ul. Przytulnej rozpocznie się „Rodzinny piknik osiedlowy – od juniora do seniora“. Tę familijną imprezę integracyjną zorganizowano z inicjatywy Rady Osiedla nr 3, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego i we współpracy z szeregiem jednostek i instytucji, między innymi MDK-DŚT, MOSiR Łomża i Grupą Ratowniczą „Nadzieja“. W trakcie pikniku będzie można odwiedzić liczne stoiska służb mundurowych i nie tylko, uczestniczyć w konkursach rodzinnych z nagrodami, zabawach i animacjach dla dzieci, a na jego finał zaśpiewa Anna Zlagodukh. Impreza będzia miała również wymiar charytatywny, z racji zbiórki środków na dalsze leczenie chorego na SMA 2 Filipka Nowackiego. 

O godzinie 15:00 na stadionie przy ul. Zjazd odbędzie się mecz o mistrzostwo IV ligii. Łomżyński Klub Sportowy 1926 podejmie Czarnych Czarna Białostocka. Po pięciu meczach łomżyńska drużyna z dorobkiem 12 pkt. zajmuje drugie miejsce. 

W niedzielę już na godzinę 10:00 Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzyjałowie zapraszają do tamtejszej świetlicy na „Potańcówkę jak za dawnych lat”. Zagra Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, zaplanowano też szereg innych atrakcji dla młodszych i starszych.

O godzinie 13:00 w Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta wystawa czasowa „Od fotografii do fotomontażu komputerowego“ Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), przygotowana we współpracy z agencją impresaryjno-artystyczną „Zegart”. Do 9 października w muzeum będzie można obejrzeć zdjęcia autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, znanego również poza granicami kraju. Beksiński malować zaczął dopiero w połowie lat 60. ubiegłego wieku, wcześniej z powodzeniem parał się fotografią artystyczną, niejako zapowiadającą już jego malarskie dokonania. Poza fotografiami z lat 50. i 60. zostaną udostępnione fotomontaże z ostatnich lat życia artysty, zafascynowanego wtedy nowoczesnymi programami komputerowymi do ich obrabiania. 

W niedzielę o godzinie 12:00 w Giełczynie odbędzie się Charytatywny Bieg z Butelką Mleka na 3 dystansach – 5 km, 10 km oraz 21 km.  W tym roku pomoc kierowana będzie do Łomżyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera „Paradiso” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie "Pomocna Dłoń”.

Również w niedzielę będzie można wybrać się na kolejne koncerty w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. O godzinie 12:00 w kościele pw św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach oraz o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża w Podgórzu zostanie zaprezentowany ten sam program „Perły baroku“. Jako soliści wystapią znakomici skrzypkowie, Emanuel Salvador z Portugalii i Piotr Sawicki, a orkiestrę smyczkową 

Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi dyrygent z Włoch Manfredo di Crescenzo. W programie arcydzieła mistrzów tej miary jak: Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel.

Wstęp na te wszystkie imprezy i wydarzenia jest bezpłatny.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę