Jubileuszowa wystawa poplenerowa w Galerii N
Zbiorową wystawę „Biebrzańskie klimaty” otwarto w Galerii N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. To efekt 15 edycji letniego pleneru malarskiego, zorganizowanego w Jedwabnem z udziałem 24. lokalnych twórców. – Jestem niezmiernie dumna, że na plenerach, które są organizowane w Jedwabnem, mamy tak dużo wspaniałych osób i rok po roku gościmy niesamowitych artystów, amatorów, ale też twórców profesjonalnych – mówiła Ewelina Żebrowska-Walczyk, dyrektorka organizującego je Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, zapowiadając już tegoroczny plener.
Wakacyjne plenery malarskie mają w Jedwabnem już 15-letnią tradycję. Początki były, jak to zwykle bywa przy tego typu inicjatywach, skromne, ale dzięki pracy takich pasjonatek jak Janina Rogowska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Jadwiga Bekus, Katarzyna Kostrzeba, uczestniczka od pierwszego pleneru, teraz już jego opiekunka jako instruktor kulturalno-oświatowy M-GOK i wielu innych osób, impreza rozrastała się z każdym rokiem, zyskując na znaczeniu, zasięgiem ogólnopolskim włącznie i gwarantując wysoki poziom powstających prac. XV Plener Malarski „Biebrzańskie klimaty” był pierwszym, który odbył się pod kierunkiem Eweliny Żebrowskiej-Walczyk, nowej dyrektorki placówki, przykładającej duże znaczenie do tego, aby owa inicjatywa była kontynuowana z jak najlepszym skutkiem.
– Wybrałam ten temat, bo myślałam o tym, że warto pokazać, po pierwsze ziemię jedwabieńską, a po drugie Biebrzę – wyjaśniała Katarzyna Kostrzeba. – Nie zna świata ten, który nie był o piątej rano w Burzynie i nie oglądał świtu, nie oglądał wschodzącego słońca i lecących zza rzeki pięknych ptaków, nie słyszał ich cudownego świergotu.
Plener rozpoczął się 10 lipca, zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jedwabnem i trwał przez tydzień. Jego kolejne dni uczestnicy, mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, poświęcili na jak najpełniejsze ukazanie piękna okolic Biebrzańskiego Parku Narodowego, leżącego również częściowo na terenie gminy Jedwabne. na wystawie i w jego katalogu swoje prace zaprezentowali: Joanna Bagińska, Krystyna Bućkowska, Krystyna Barowicz, Ewa Białek, Aleksandra Charkiewicz, Maria Cierpikowska, Izabela Cierpikowska, Melania Maria Grzymkowska, Katarzyna Kostrzeba, Kamil Krupa, Joanna Kotowska, Julia Kowalewska, Bożena Kozłowska, Elżbieta Laskowska, Bożena Malinowska, Renata Orchowska-Kowalczyk, Beata Przestrzelska, Janina Rogowska, Anna Rybicka, Agnieszka Szeligowska, Agnieszka Truszkowska i Magda Włodkowska.
Uczestnicy podkreślali wspaniałą atmosferę podczas pleneru i chęć współpracy. Wymiana doświadczeń owocuje artystycznymi efektami, które nierzadko zaskakują nawet ich autorów. Każdy z nich lubi malować co innego, ale przyroda i jej piękno jest tu, co nie dziwi, tematem dominującym i pokazywanym w pełnej krasie i różnorodności. To nie tylko rzeka Biebrza, ale też urokliwe zakątki z jej okolic, ukazywane w różnych porach dnia, od świtu do zachodu słońca, również z uwzględnieniem fauny, z końmi czy ptakami na czele. Wernisaż wystawy „Biebrzańskie klimaty” uświetnił recital szer. Tomasza Wiśniewskiego, śpiewającego kolędy i pastorałki. Ewelina Żebrowska-Walczyk zapowiedziała już 16 edycję pleneru, która odbędzie się latem tego roku pod hasłem „Dwory, dworki, zaścianki Podlasia”, a wystawa poplenerowa również zostanie zaprezentowana w Galerii N Klubu Wojskowego.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Klub Wojskowy/Izabela Cierpikowska