Słowo życia na każdy dzień i na mikołajki
Ciekawą, mądrą, wartościową książkę przygotowały Panny Benedyktynki, w sam raz na prezent dla chcących pogłębić wiedzę i wiarę. - Po raz piąty udało nam się przygotować kalendarz na 2025 rok, w którym każdy dzień przedstawia od 1. stycznia do 31. grudnia cytat z pisma świętego z krótkim komentarzem do osobistej refleksji – mówi ks. Jan Krupka, kapelan Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży. Wierni, przybywając do klasztoru przy Dwornej 32 po opłatki na wigilię i święta Bożego Narodzenia, mogą zakupić praktyczny prezent do zadumy i ćwiczeń duchowych sobie albo bliskim.
Panny Benedyktynki znane są z wypiekania śnieżnobiałych opłatków, po które zdążają łomżynianki i łomżyniacy ze wszech stron, ażeby tradycji 24. grudnia i Bożego Narodzenia stało się zadość. Być może, wielu nie wie, że w 2028 roku szacowne Opactwo Mniszek Benedyktynek będzie świętować 400-lecie przybycia do Łomży. A im bliżej do historycznego jubileuszu, tym więcej osób dowiaduje się, że założyciel zakonu św. Benedykt zachęcał do lektury i rozważań Słowa Bożego. Współcześni ludzie zazwyczaj skupieni są na sprawach doczesnych i poświęcaniu się obowiązkom codziennym, na czym traci intelekt, człowieczeństwo i duchowość. „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem, dzięki kulturze” - przypominał papież Jan Paweł II z Wadowic, z czego wnioski mogą wyciągnąć Czytelniczki i Czytelnicy z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Dzieło Panien Benedyktynek: kalendarz z fragmentami opowieści biblijnych do odświeżenia pamięci i z komentarzem do uruchomienia myśli daje każdemu szansę na bardziej prawdziwe ludzkie życie: osobiście, w rodzinie, wśród przyjaciół i współpracowników, znajomych, a może nawet i nieznajomych... „Duch wieje, kędy chce”, jak głosi słowo Jezusa, zapisane w tłumaczeniu Ewangelii Jana (3, 8) z wiatrem: „The wind blows wherever it pleases. You hear its sound, but you cannot tell where it comes from or where it is going” (z Bible Gateway). Słyszymy szum wiatru, czujemy podmuch, nie wiedząc, skąd i dokąd zmierza. Jak Duch.
Od codziennego profanum do sacrum
To jest właśnie najsilniejsza strona ponad 365 stron „Słowa życia na każdy dzień 2025”, że można po nie sięgnąć w każdej chwili - mieć je pod ręką w wolnym momencie, kiedy obowiązki szkolne, uczelniane, służbowe, zawodowe i domowe są spełnione. Wówczas jest czas na swobodne działanie Ducha Kultury, żeby wypełnił myśli, pamięć, wyobrażenia, uczucia rzeczywistością i postaciami z innego świata geograficznego, historycznego, religijnego, duchowego. „Słowo życia na każdy dzień 2025” z codziennej sfery zwykłości, rutyny, powszedniego profanum przeprowadza nas łagodnie w rejony niezwykłości, nieziemskiego i pełnego cudów sacrum, kiedy żył Chrystus, nauczał i chodził między ludźmi Jezus oraz liczne postacie z ksiąg biblijnych.
Kalendarz do czytania i rozważania od Panien Benedyktynek jest przydatny do poznania historii Kościoła: po decyzji cesarza Konstantyna Kościół, wcześniej przez cesarzy prześladowany, miał od 321 roku gotowe święto – wolną od pracy niedzielę, obchodzoną na cześć Sol Invictus, Słońca Niezwyciężonego, z którym Konstantyn mógł utożsamiać Chrystusa. W IV wieku Konstantyn „nawraca się” ok. 312 r., a przyjmuje chrzest przed śmiercią w 337 r. Cesarz Teodozjusz w 380 r. ogłosił chrześcijaństwo religią państwową, a do 392 r. zakazał czczenia bogów pogańskich. Jak widać, Duch wiał kędy chciał, z czego skorzystali władcy.
Impuls do modlitwy, której formą jest lektura
Krótkie fragmenty z Pisma Świętego ks. Jan Krupka opatrzył ciekawymi komentarzami biblijnymi. Niektóre są nowe, a inne przypomniane, bo w cyklu roku kościelnego czytania niedzielne pojawiają się na mszach co 3 lata, w dni powszednie co 2 lata. - Słowo Boże do każdego z nas skierowane jest osobiście, dlatego od wieków skłania nas do zadumy – wyjaśnia kapelan. Zdaniem księdza, wnioski z lektury cytatów z Pisma św. każdy formułuje indywidualnie, zależnie od swojego wieku, edukacji, środowiska, doświadczenia życiowego. - Wierzymy w to, że Słowo jest żywe i święte, co prowadzi do wzbogacenia i uświęcenia życia wewnętrznego – naucza teolog biblista. „Słowo życia na każdy dzień 2025” to impuls do modlitwy, której formą jest lektura i studiowanie tekstów, prowadzących nas do lepszego życia i uświęcenia codzienności. W taki sposób pragmatyczny traktują to Mniszki: Matka Ksieni Janina Podsiad i Siostra Regina Wieteska, która dodatkowo każdy dzień wzbogaciła o złotą myśl teologów, filozofów, świętych. W kalendarzu pomieszczono zdjęcia z życia w kościele i klasztorze Panien Benedyktynek o różnych porach roku, co uświadamia znowu nam, że w niedzielę 1. grudnia 2024 zaczyna się Adwent. To czuwanie, do którego zachęcił uczniów Jezus w Ewangelii Mateusza (24, 37 – 51): „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie”. Jezus przyszedł na świat, odszedł, ale ma powrócić w chwale. Jak przygotować się na spotkanie z Sędzią? Kalendarz 2025 r. z czytaniami i komentarzem podniesie poziom życia tu i przygotuje na życie tam.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Judasz Iszkariota: zdrajca czy przyjaciel Jezusa?
-
Benedyktynek „Słowo życia na każdy dzień 2023”
-
Profesor Mikołejko o Kościołach i świętości w czasach obojętności
-
„Zmartwychwstania nikt nie może zagwarantować”
-
Prof. Mikołejko: „Nienawidzę śmierci, boję się jej jak wszyscy”
-
Jak wyglądał Chrzest Łomży
-
Opłatek na wigilię i słowo życia na każdy dzień