Poczucie własnej wartości.
„Są ludzie, którzy mówią o swoich celach życiowych, aby następnego dnia o nich zapomnieć. Ci natomiast, którzy zapisują cele, o dziwo, realizują je. Dlaczego? Jeśli z przekonaniem wypisujemy cele, dajemy podświadomości - słudze intencji - wyraźną informację, że zależy nam na zrobieniu tego, o czym piszemy. Raz zaprogramowana podświadomość zajmuje się cała resztą. Poczucie własnej wartości jest bezpośrednio związane z wrodzoną chęcią zrobienia czegoś ze swoim życiem. Roger W. Sparks „Istota poczucia własnej wartości”.
Poczucie własnej wartości jest to subiektywna ocena siebie, swoich potencjalnych możliwości. Poczucie własnej wartości jest to przeżywanie samego siebie, dawanie sobie prawa do istnienia w świecie, wyrażanie swej osobowości w pełni, bez ograniczeń. Obraz jaki widzimy w lustrze, jaki mamy w wyobraźni, to obraz kształtowany również przez otoczenie rodzinne. Negatywne zdania jakie słyszeliśmy o sobie utrwalają się w naszej świadomości i sami zaczynamy myśleć w ten negatywny sposób. Kiedy porównujemy się tylko z naszym idealnym obrazem siebie, łatwo o lęk, depresje. Utrwalone negatywne myślenie o sobie sprawia, że patrzymy przez pryzmat jakiejś wady nie dostrzegając swoich zalet.
Praca nad poczuciem własnej wartości to odnajdywanie swych mocnych stron, pokonywanie dawnych urazów emocjonalnych, planowanie i utrwalanie zmian w obrazie siebie.
Do rozwoju poczucia własnej wartości potrzebne jest bezpieczeństwo, które daje nam kraj, miasto, najbliższe otoczenie, swój własny kąt. Potrzebne jest także zaufanie. Zaufania uczymy się przez całe życie, doświadczenie zdrady ogranicza, ale nie niszczy zdolności zaufania. Do rozwoju poczucia własnej wartości potrzebna jest miłość i bliskie więzi z innymi ludźmi. Dbając o wzrost własnego poczucia własnej wartości należy znaleźć bezpieczne miejsce, zaufać i obdarzyć miłością siebie i innych..
Ktoś, kto nie zna samego siebie, swoich mocnych stron skłonny jest zmienić samego siebie jedynie dlatego, że ktoś wydaje mu się bardziej atrakcyjny od siebie samego.
Wzmacniając swoje poczucie własnej wartości należy poznać siebie, swoje mocne strony. Dla budowania poczucia własnej wartości duże znaczenie ma odkrycie swej unikalności i wyjątkowości.
Ważnym krokiem w utrwalaniu budzącego się poczucia własnej wartości jest dostrzeganie różnych dobrych spraw, cech, wydarzeń. Po prostu pozytywne patrzenie na siebie i życie.
Pochwalenie za coś co zrobiliśmy dodaje nam odwagi i zachęty do dalszych starań. Poczucie własnej wartości wzrasta, kiedy zaczynamy zwracać uwagę na to, co pozytywnego wydarzyło nam się w życiu. Dostrzeganie pozytywnych stron wydarzeń pozwala godzić się z naszymi niepowodzeniami, wzmacnia chęć do dalszego działania. Afirmacje są ważne dla dalszego rozwoju poczucia własnej wartości.
Kolejnym elementem pracy nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości to utrwalanie sukcesów poprzez umawianie się ze sobą na realizację różnych drobnych rzeczy. Planowanie, stawianie drobnych realistycznych celów ma dopomóc nam w podnoszeniu ,swego poczucia własnej wartości.
Opr. mgr anna Maksymiuk,
spec. terapii i uzależnień, Łomża