Rowerzyści i motorowerzyści w ruchu drogowym
5 czteroosobowych drużyn młodszych i 7 trzyosobowych starszych uczniów szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. - Konkurs to dobra okazja do uczenia się przepisów drogowych i udzielania pierwszej pomocy – mówi 13-letni Adam Wojcik, uczeń SP nr 9 z Łomży, który jest również motorowerzystą.
Zawody odbywały się od rana w Szkole Podstawowej nr 9 i pobliskim Skate Parku z miasteczkiem ruchu drogowego. Najpierw uczestnicy odpowiadali na 25 pytań teoretycznych i 10 ze skrzyżowań – należało określić prawidłowe zachowanie, przedstawione na obrazkach testu. Aleksandra Kozicka z uwagą słucha kolegów, opowiadających o tematyce turnieju. Jedni ukończyli jazdę po uliczkach z oznaczonymi przejściami dla pieszych i z działającą sygnalizacją świetlną, dzięki uprzejmości SM Perspektywa; inni czekają na swoją kolej, żeby sprawdzić prawidłowość poruszania się po drogach rowerem, co nadzorował i weryfikował policjant; jeszcze inni mogli porozmawiać pod zieleniącymi się drzewami. Wprawdzie bez słońca, ale i bez ciężkiego nieba od chmur. Czasami wiosenny deszcz pokropił trochę, przypominając, że jazda po wilgotnej nawierzchni asfaltowej wydłuża hamowanie i czyni ją nagle poślizgowo-wywrotną. Szczęśliwie we wtorek turniejowców BRD ominęły kontuzje.
Resuscytacja i znaki drogowe
- W czasie wypadku z rannymi, przede wszystkim, nie należy panikować – doradza Adam, który nie spowodował kolizji ani nie był ofiarą groźnego zdarzenia. - Należy sprawdzić wokoło, czy miejsce wydarzenia jest bezpieczne, a później sprawdzić, czy człowiek oddycha i stan dróg oddechowych. Wtedy przystępujemy do resuscytacji i masażu serca... Obco brzmiące słowo resuscytacja należy do słownika ratowników medycznych i lekarzy Pogotowia Ratunkowego. Doktor Mikołaj Czajkowski wyjaśnia, że uciskanie klatki piersiowej, zwane potocznie masażem serca, utrzymuje krążenie krwi, a jednocześnie generuje oddech. To resuscytacja typu BLS, podstawowa: bez maski, tlenu, sprzętu.
Dawid Grzymała z SP 9 ma 15 lat i bez trudu rozpoznaje, co oznacza skrót literowy BRD. Właśnie tematyka z tej dziedziny jest wpisana w cele turnieju, który obejmuje „działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej”. Uczeń „Dziewiątki” trafnie zauważa, że służy temu znajomość przepisów drogowych i wiedza, jakie znaki drogowe co oznaczają. Tego po prostu trzeba się nauczyć, tak jak zachowania na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, po których nie można przejeżdżać rowerem, ale należy go przeprowadzić.
Wiedzę warto zdobywać za młodu
Kapitan drużyny Ola Kozicka z przyjemnością i uwagą słucha starszego kolegi, podobnie jak 12-letni Szymon Chrostowski z młodszej drużyny. Rezolutny, śmiały i wygadany chłopiec z rowerem do ewolucji i pokonywania przeszkód (na zdjęciu) też mógłby zostać kapitanem niejednej drużyny, gdyby nie to, że wcześniej kapitanem został Natan Zawojski. Szymona do reprezentacji delegowała wychowawczyni anglistka Marta Wyrwas, a Natan zgłosił się sam. W jego opinii, niektórzy chłopcy z klasy również „jeżdżą rowerem, ale się wstydzili i się lenili, a teraz zazdroszczą”. Dziewczynka z trawnika po sąsiedzku skomentuje: warto było zgłosić się na turniej BRD, bo nie trzeba było iść na lekcje do szkoły – uczestnictwo zwalniało z dnia zajęć. Jednak tego poglądu nie podziela większość rozmówców, świadomych, że zaległości trzeba będzie nadrobić, zaś wiedzę warto zdobyć za młodu.
Przeszli do etapu wojewódzkiego
Komisarz Anna Mandziuk z KMP w Łomży od ponad 20 lat działa w turnieju, zainicjowanym przez PZMot, lecz w łomżyńskich realiach prowadzonym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, we współpracy z SP nr 9, Wydziałem Edukacji UM i Komendą Miejska Policji. Młodsi uczestnicy w wieku 10-12 lat (rocznik 2011 i młodsi) byli ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 9, Jarnuty, Olszyny, Piątnica; starsi (ur. w 2010 r. i starsi): SP nr 1, SP nr 7, SP nr 9, Szkoły Katolickie, Jarnuty, Olszyny, Drozdowo. Zdaniem Pani naczelnik wydziału ruchu drogowego, z roku na rok zgłasza się mniej drużyn z podstawówek z miasta i powiatu, a na turnieju spotykają się ci sami nauczyciele, co oznacza, że opiekunami są pedagodzy, którym chce się poświęcać czas na przygotowanie dzieci do testu z przepisów drogowych, wybrać na przejażdżkę rowerową i w terenie uczyć zasad poprawnej i bezpiecznej jazdy.
W rywalizacji międzyszkolnej najlepsi okazali się uczniowie reprezentacji: SP nr 9 w Łomży (miasto), której opiekunem jest Arkadiusz Bałazy, i Szkoły Podstawowej w Olszynach (powiat łomżyński). Młodsze drużyny mają etap wojewódzki turnieju 9. maja, a starsze – 11. maja. Uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, m.in., rolki, plecaki i zestawy do gry w kometkę.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Uratowane roczne dziecko po porażeniu prądem
Miał jechać na grzyby, trafił do szpitala na OIOM
Uratował kobietę i... nie czuje się bohaterem