czwartek, 18 października 2018 napisz DONOS@
180924102637.png
181012054326.gif
181001100146.png
181011100540.png
181006032236.gif
181008123620.png

Łomżyńskie nazwiska znane i nieznane

Foto: Łomżyńskie nazwiska znane i nieznane
cz pt, 21 września 2018 09:45

– Mają swoje słowniki łodzianie, poznanianie, krakowianie czy warszawiacy i chodziło mi o to, żeby mieszkańcy Łomży też mieli takie wydawnictwo! – mówi dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, autorka „Słownika nazwisk łomżan (XV-XIX wiek)”. Zebrała w nim blisko cztery tysiące łomżyńskich nazwisk wraz z genezą ich powstania i opisami, bo jak podkreśla: wielu łomżan nosi nazwiska historyczne, ale nie zdają sobie z tego sprawy. Książkę wydało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, a jej promocja odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Poznaliśmy zwycięzców Podlaskiej AgroLigi 2018

Foto: Poznaliśmy zwycięzców Podlaskiej AgroLigi 2018
mm pt, 21 września 2018 09:44

Milena i Kamil Chodniccy z Kumelska zostali mistrzami w kategorii Rolnicy. Rywalizację w kategorii Firmy wygrała ROLTOMA Tomasz Stypułkowski z Sokół. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowało ośmiu rolników i cztery firmy z województwa Podlaskiego. O tytuł mistrza ubiegały się gospodarstwa i firmy z dokończonymi inwestycjami, rentowne, cechujące się odpowiednią płynnością finansową, zadbane, wyróżniające się odpowiednią estetyką oraz takie, które efektywnością produkcji i wynikami wyróżniają się w skali województwa i kraju.

Kłótnia we władzach

Foto: Kłótnia we władzach
cz pt, 21 września 2018 09:37

„W związku z ukazaniem się w mediach powyższego sprawozdania i w związku z wymienieniem w tym sprawozdaniu Skarbnika, jako winnej dopuszczenia do przedawnienia należności budżetu Miasta Łomża, wnoszę sprzeciw i jednocześnie proszę o doprecyzowanie na jakim etapie postępowania Szanowna Komisja dopatrzyła się zaniedbania i braku kontroli funkcjonalnej ze strony Skarbnika?” - napisała skarbnik miasta Elżbieta Parzych zaznaczając, ze „ze sprawozdania to nie wynika”. Pismo złożyła na wczorajszym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, która zajmowała się raportem jaki opracował speczespół Komisji Rewizyjnej w sprawie przedawnienia blisko 600 tys. zł, które miastu Łomża powinno zwrócić stowarzyszenie „Edukator”. Raport jest z 10. września, ale najwyraźniej o jego zaskakujących ustaleniach także skarbnik miasta dowiedziała się dopiero z naszej publikacji.

ARiMR przypomina: Pomoc po suszy dla rolników i rybaków.

Foto: ARiMR przypomina: Pomoc po suszy dla rolników i...
cz cz, 20 września 2018 13:38

Podlaski Oddział Regionalny ARiMR prosi rolników, żeby nie czekać ze złożeniem wniosku o pomoc do ostatniej chwili. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi, a także rybakom prowadzącym hodowlę ryb w gminach dotkniętych tymi klęskami żywiołowymi. Jak informuje Dyrektor Podlaskiego OR ARiMR Wiesław Tadeusz Grzymała, w pierwszej kolejności o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy, w których gospodarstwach susza lub powódź spowodowały straty w uprawach w wysokości co najmniej 70 proc.

Na drodze do Niepodległości była Łomża

Foto: Na drodze do Niepodległości była Łomża
cz cz, 20 września 2018 13:34

„Ojcowie Niepodległości” to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński. Ich sylwetki prezentowane są na wielkich planszach rozstawionych na Starym Rynku. - To oczywiście nie są wszyscy, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku - mówił dr Paweł Warot z biura edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, które przygotowało wystawę plenerową pokazywaną od ubiegłego roku w kolejnych polskich miastach. - Łomża jest ostatnim miastem w województwie podlaskim w którym jest prezentowana – zaznaczał.

Radiowa debata piątki kandydatów na prezydenta Łomży

Foto: Radiowa debata piątki kandydatów na prezydenta ...
cz cz, 20 września 2018 11:49

Wolni Obywatele Królewskiego Miasta Łomży! – w środę do godziny 17. 45 byłem dziennikarzem 4lomza.pl i „Gazety Bezcennej”, natomiast od godz. 18. po rejsie taksówką z Dwornej do przystani PWSIiP przy Akademickiej - kandydatem na prezydenta miasta. Godzinną debatę na temat sytuacji Łomży prowadził spokojnie, z umiarem powstrzymując polemiki konkurentów do fotela w ratuszu, redaktor Krzysztof Świątek, Polskie Radio 24. Przed soczyście czerwonymi i wielkimi jak buławy marszałkowskie mikrofonami zasiedli: Maciej Borysewicz (PO), Mariusz Chrzanowski (był w PiS), Mirosław R. Derewońko (całe życie bezpartyjny), Dariusz Janicki (SLD), Agnieszka Muzyk (z listy PiS).

Mieszkańcy walącej się kamienicy „Błagają o Pomoc!” Znowu!

Foto: Mieszkańcy walącej się kamienicy „Błagają o Pom...
cz cz, 20 września 2018 10:47

Wraca sprawa mieszkańców walącej się miejskiej kamienicy przy ul. Polowej 65. Przed rokiem zrozpaczeni mieszkańcy napisali list błagalny do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skarżąc się na władze Łomży. Te choć potwierdziły fakty, że warunki życia są tu urągające, skargę formalnie uznały za niezasadną. Teraz w kamienicy zostały tylko trzy rodziny zajmując lokale na najwyższej kondygnacji. Boją się nadejścia zimy i że ich „kamienica złoży się jak domek z kart”. - Po okresie zimowym (poprzedniej zimy - dop. red.) mieszkania, które zostały wcześniej wykwaterowane zostały pozalewane z powodu pęknięcia rur w ścianach, co stanowi ryzyko zapadnięcia się całkowicie namokniętych stropów – napisali do Wojewody Podlaskiego w e-mailu pt. „Błagamy o Pomoc!” Wojewoda uznał, że to skarga na prezydenta i przekazał do załatwienia przez Radę Miasta.

„Mała książka – wielki człowiek”

Foto: „Mała książka – wielki człowiek”
cz cz, 20 września 2018 09:41

Chcą zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przystąpiła do pilotażowego projektu dla trzylatków realizowanego przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. - Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek, a po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania – podkreśla Barbara Piotrowska z MBP w Łomży.

Zarząd województwa: Rząd powinien ugryźć się w język zanim oskarży samorządy o nicnierobienie.

Foto: Zarząd województwa: Rząd powinien ugryźć się w ...
cz śr, 19 września 2018 21:26

W odpowiedzi na zarzuty premiera rządu Mateusza Morawieckiego, że za poprzednich rządów nie było dróg ani mostów, i jego ministrów, że samorządy nic nie zrobiły, Zarząd Województwa Podlaskiego, podczas konferencji prasowej w środę, 19 września odrzucił te oskarżenia i zarzucił rządowi utrudnienia w wydatkowaniu funduszy unijnych. Punkt po punkcie członkowie zarządu podsumowali dokonania w poszczególnych dziedzinach i podsumowali 10 lat rządów koalicji PO-PSL w regionie.

Wypadek pod Jedwabnem

Foto: Wypadek pod Jedwabnem
mm śr, 19 września 2018 20:11

Jedna osoba przewieziona do szpitala to skutek wypadku jaki miał miejsce na drodze pomiędzy Jedwabnem a Bronakami. Samochód osobowy najechał na tył przyczepy rolniczej. W tej chwili droga na tym odcinku jest zablokowana.

Kandydaci do Rady Powiatu Łomżyńskiego

cz śr, 19 września 2018 17:16

5 list, 116 kandydatów i bój o 17 miejsc w Radzie Powiatu Łomżyńskiego. To już wybory partyjne. Cztery komitety reprezentują największe siły polityczne z polskiego parlamentu. Wśród kandydatów jest m.in. obecny wójt Zbójnej Zenon Białobrzeski. To jest najdłużej urzędujący wójt w regionie - gminą zaczął rządzić zanim w Polsce utworzono samorządy.

Wypadek koło Stawisk. Zablokowana 61.

Foto: Wypadek  koło Stawisk. Zablokowana 61.
cz śr, 19 września 2018 13:16

Zablokowane jest droga krajowa nr 61 – Łomża – Grajewo. W okolicach wsi Karwowo, w pobliżu obwodnicy Stawisk, doszło do zderzenia osobówki z pojazdem ciężarowym. Trzy osoby, w tym małe, 1,5-roczne dziecko, zostały poszkodowane. Droga jest całkowicie zablokowana.

EDWARD pod Łomżą

Foto: EDWARD pod Łomżą
cz śr, 19 września 2018 12:30

W tym roku na drogach prowadzących do Łomży zginęło 7 osób. Wypadków drogowych było około 50. Główną ich przyczyną jest nadmierna prędkość. Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Policjanci z łomżyńskiej drogówki w Marianowie stworzy „punkt” w którym „uświadamiali” kierowców łamiących przepisy drogowe konsekwencje ich czynów. W ciągu kilku minut zatrzymano dwoje kierowców jadących zbyt szybko. Kobieta „na nauki” trafiła za 107 km/h, a mężczyzna wpadła przy prędkości 173 km/h.

Wybierz najlepiej. Głosowanie BO 2019

Foto: Wybierz najlepiej. Głosowanie BO 2019
cz śr, 19 września 2018 08:53

Po po raz 6. mieszkańcy mogą sami wybrać w plebiscycie inwestycje, które w przyszłym roku będą musieli zrealizować rządzący Łomża. Do rozdysponowania mieszkańcom oddano kwotę ok. 2 mln zł, przy czym Łomża, tak jak w latach poprzednich podzielona jest na trzy „dzielnice”, a z każdej do wyboru zgłoszono po kilka zadań. Każdy może wybrać do realizacji po 3 inwestycje oraz dodatkowo jedno w ramach Młodzieżowego BO. Głosowanie potrwa do 5 października.

„Syryjski generał” wyłudził 300 tysięcy

cz wt, 18 września 2018 15:22

Ponad 300 tysięcy złotych straciła mieszkanka okolic Wysokiego Mazowieckiego, po tym jak uwierzyła w historyjkę rzekomego „syryjskiego generała” stacjonującego na misji pokojowej. Kobieta kilkukrotnie przelała pieniądze na konta bankowe wskazywane przez mężczyznę, który jak twierdził potrzebuje ich na szybsze zakończenie misji w Syrii i założenie wspólnej działalności w Polsce. Pieniądze i „generał” zniknęły i teraz poszukiwane są przez policję.

176 przegra te wybory

Foto: 176 przegra te wybory
cz wt, 18 września 2018 14:32

199 kandydatów zgłoszonych przez 8 komitetów wyborczych będzie ubiegało się 23 miejsca w Radzie Miejskiej Łomży. Serwis Państwowej Komisji Wyborczej opublikował zarejestrowane przez Miejską Komisję Wyborczą w Łomży listy kandydatów na radnych. Pięć komitetów wystawiło po 31 kandydatów, czyli maksymalną ich liczbę, trzy kolejne zarejestrowały listy w dwóch lub trzech z czterech okręgów. Mężczyzn jest 107 czyli trochę więcej niż kobiet 91. Średni wiek kandydatki to 46 lat, a kandydata to 47 lat.

To jest drużyna... PiS

Foto: To jest drużyna... PiS
cz wt, 18 września 2018 13:27

- Moim celem jest zdobycie, wygranie wyborów prezydenta. Nie gram na dwa fronty, nie tworzę procedury awaryjnej dla siebie – mówiła dr. Agnieszka Muzyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łomża tłumacząc, dlaczego jej nazwiska nie ma liście kandydatów do Rady Miejskiej. PiS wystawił pełne listy kandydatów w każdym z czterech okręgów wyborczych w Łomży. Wśród 31 kandydatów jest 7 obecnych radny. - Dla rozwoju miasta, dla przyszłości Łomży wybierzmy prezydent Agnieszkę Muzyk i silną drużynę Prawa i Sprawiedliwości – apelował poseł Lech Antoni Kołakowski, szef Komitetu Wyborczego PiS w Łomży.

Przyrodniczka z Łomży ratuje pięciornik skalny nad Narwią

Foto: Przyrodniczka z Łomży ratuje pięciornik skalny ...
cz wt, 18 września 2018 09:56

Za wsiami Pęza i Drożęcin urokliwa Narew, rzeka zwana polską Amazonką ze względu na zakręty i odnogi, meandruje jak Dunajec w Pieninach. Wysokie i strome uskoki wysoczyzny porastają zioła i drzewa tak ciasno, że mało kto tędy chodzi, żeby nóg nie połamać. Teresa Grużewska, przyrodnik z Muzeum Przyrody ma sposoby i cel: odwiedziła po roku kilkanaście miejsc, w których sprawdziła, czy i ile ze 103 sadzonek pięciornika skalnego przetrwało zawieruchy jesieni i mrozy zimy. - Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam na tej rozległej i pochyłej skarpie pod koniec sierpnia aż 30 sztuk pięciornika – pokazuje malutkie łodyżki z trzema listkami u góry i dwoma parami listków poniżej. - W tym miejscu opisywał stanowisko występowania pięciornika Jakub Waga, autor „Flory polskiej”.

Za winnych uznały... wydział edukacji i skarbnik miasta

Foto: Za winnych uznały... wydział edukacji i skarbni...
cz wt, 18 września 2018 09:44

Zaskakujących ustaleń dokonał specjalny „Zespół Komisji Rewizyjnej Rady Miasta”, który miał znaleźć winnych przedawnienia około 600 tys. zł, które miastu Łomża powinno zwrócić stowarzyszenie „Edukator”. Sprawa stała się głośna i „polityczna” na przełomie maja i czerwca. Kilka dni wcześniej prezydent Łomży w walce o nominację partyjną poróżnił się ze swoją pierwszą zastępcą i ją odwołał, a kilka dni później z pracy zrezygnował naczelnik wydziału oświaty. Prezydent sugerował, że to wszystko przez aferę z „Edukatorem”, bo decyzję o przedawnieniu roszczeń podpisała była wiceprezydent. Speczespół doszedł do innych wniosków.

Listy na wybory

Foto: Listy na wybory
cz wt, 18 września 2018 08:31

O północy minął termin zgłoszenia list kandydatów na nowych radnych gmin, powiatów i województw. Do Rady Miejskiej w Łomży list będzie co najmniej 7, choć póki co system wyborczy jako zarejestrowane pokazuje trzy listy zgłoszone przez: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską czyli PO i .N oraz listę Kukiz'15. W wyborach do Sejmiku, jako zarejestrowane w okręgu łomżyńskim, widnieje 8 list.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
180925044145.png
181010092959.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę