niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Historyczna ulica Zielona z XIX w. ma wyremontowane bruki

Foto: Historyczna ulica Zielona z XIX w. ma wyremonto...
cz pon, 25 września 2017 08:18

Po dwóch miesiącach gruntownego remontu prace drogowców i budowniczych sieci wodociągowej na ulicy Zielonej zostały zakończone. Jedna z ostatnich brukowanych „kocimi łbami” uliczek w Łomży, łącząca Woziwodzką i Rybaki, pochodzi z lat 70. XIX wieku. - Teraz ulica Zielona, prowadząca do naszej szkoły, jest lepsza niż poprzednio – cieszy się Katarzyna Więsak, nauczycielka przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, prowadząc samochód pod stromą górę z dwoma zakrętami.

Bitwy o Nowogród

Foto: Bitwy o Nowogród
cz nie, 24 września 2017 21:03

We wrześniu 1939 roku w okolicach Nowogrodu stoczono jedną z największych bitew z początku II wojny światowej. Od kilkunastu lat pasjonaci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew” przypominają jej znaczenie, ale przede wszystkim męstwo i ofiarę polskich żołnierzy organizując inscenizację historyczną w okolicy schronu przy moście, którą oglądają tysiące widzów. W tym roku była ono inna niż poprzednie. Poza krwawymi walkami z kampanii wrześniowej przypomniano, że Narew przez blisko dwa lata była granicą niemiecko-radziecką na mocy traktatu Ribbentrop – Mołotow, a przez Nowogród, w latach II wojny światowej, trzykrotnie przechodziła linia frontu. Poza rekonstruktorami w mundurach polskich, niemieckich i radzieckich żołnierzy była także kilkakrotnie uciekająca ludność cywilna.

Będzie unijna dotacja na park

Foto: Będzie unijna dotacja na park
cz pt, 22 września 2017 17:38

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował w piątek drugą listę projektów wybranych do dofinansowania z konkursu na poprawę jakości środowiska miejskiego. Na liście zadań jest też Rewitalizacja Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Samorząd miasta ma otrzymać dotację rzędu niespełna 40% planowanych kosztów. To jedno z najniższych dofinansowań z 56 wybranych projektów. Wsparcie dla znajdujących się na tej samej liście parków w Grajewie i Siemiatyczach wynosi 85%, a w Bielsku Podlaskim 82% kosztów inwestycji.

Tabor i Maryna śpiewają i grają na Senioradzie w Łomży

Foto: Tabor i Maryna śpiewają i grają na Senioradzie ...
cz pt, 22 września 2017 15:34

Radosne uśmiechy, powitania z rówieśnikami i rozmowy o latach młodości zastąpiły im słońce na niebie nad gwarnym Starym Rynkiem w Łomży, gdzie stała scena Seniorady 2017. Z jasnego nieba nie padało, a lekki wiaterek nie przeszkadzał kilkuset starszym paniom i panom, którzy zasiedli na ławkach w centrum placu, przechadzali się pomiędzy stoiskami i cierpliwie czekali na swoją kolej do zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru we krwi lub spróbowania deseru z owoców egzotycznych. Wypełniali pod namiotem Centrum Współdziałania Społecznego wnioski o Kartę Seniora - z ponad 40-oma firmami, dającymi zniżki seniorom - i wnioski o bilet miesięczny MPK, roczny i darmowy dla 60-latków i wcześniej urodzonych. Pierwszych sześć biletów wręczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, życząc zdrowia, dobrej zabawy, i zapraszając do Domu Senior Vigor i Klubu Seniora.

Historyczna obrona Nowogrodu

Foto: Historyczna obrona Nowogrodu
cz pt, 22 września 2017 14:11

W nocy z 5 na 6 września 1939 roku doszło do pierwszych starć wojsk polskich i niemieckich w okolicach Nowogrodu. Krwawa bitwa w której ponad 800 żołnierzy polskich przez cztery dni bohatersko walczyło z ponad 10 tysiącami Niemców, zaczęła się dwa dni później. W niedzielę rekonstruktorzy będą przypominać te wydarzenia. - W tym roku scenariusz inscenizacji jest zupełnie inny niż w latach poprzednich – mówi Grzegorz Palka burmistrz Nowogrodu zdradzając jedynie, że odtwarzane przez około 80 rekonstruktorów epizody będą dotyczyły toczonych tu walk od 1939 do 1945 roku.

Straciła 10 tysięcy dolarów

Foto: Straciła 10 tysięcy dolarów
cz pt, 22 września 2017 12:35

83-latka z Zambrowa straciła ponad 10 tysięcy dolarów, gdy nieznany mężczyzna podając się za policjanta telefonicznie poinformował ją, że pieniądze na koncie są zagrożone, a przestępcy chcą je przelać na swoje konta używając fałszywych dokumentów. Twierdził, że on rozpracowuje grupę przestępczą, prosząc kobietę, aby mu w tym pomogła.

O parking...

Foto: O parking...
cz pt, 22 września 2017 11:32

- Gdy zabraknie powietrza, wody, roślin na ziemi... - wierszem pt. „Chrońmy przyrodę” Maciej Obrycki, uczeń klasy III gt, zainaugurował piątkową uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego parkingu szkolnego. Poprowadził ją z równie odświętnie przyodzianą Patrycją Oliwą z klasy III tg, która witała zaproszonych gości. Gdy pięć par nożyc zaciskało się na biało-czerwonej szarfie rozdzierając jej włókna, 90 par dłoni zbiegało się w oklaskach, przez grube chmury na „Mechaniak” spłynęły pierwsze tego dnia nieśmiałe promienie słońca niczym błogosławieństwo dla „tego dzieła”.

Pogoda na grzyby

Foto: Pogoda na grzyby
cz pt, 22 września 2017 09:41

Wczoraj w regionie spadło ponad 10 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. W ciągu tygodnia pady wyniosły około 70 litrów - to o ok. 20% więcej niż wynosi miesięczna norma dla września. Synoptycy widzą już zmianę aury. Już w weekend ma być więcej słońca i znacznie mniej deszczu, a po niedzieli będzie jeszcze ładniej. To wszystko wskazuje, że w lasach będzie jeszcze więcej grzybiarzy.

„Skąd nasz ród…?” z Jerzym Wnorowskim

Foto: „Skąd nasz ród…?” z Jerzym Wnorowskim
cz pt, 22 września 2017 08:15

Jako czternastolatek został aresztowany przez komunistyczne władze pod zarzutem prowadzenia przestępczej działalności zmierzającej do obalenia ustroju. Przesiedział w ubeckiej katowni sześć miesięcy. O swych losach i wielowiekowej historii rodziny Wnorowskich 77-letni Jerzy Wnorowski opowiedział podczas prelekcji „Skąd nasz ród…?” Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, inaugurującej kolejny cykl spotkań genealogicznych o poszukiwaniu rodzinnych korzeni.

„Dragon’17” także pod Nowogrodem

Foto: „Dragon’17” także pod Nowogrodem
cz cz, 21 września 2017 17:22

Rozpoczęły się najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Główna część ćwiczenia „Dragon’17” odbędzie się pomiędzy 25 a 29 września na poligonach m.in. w Drawsku Pomorskim czy Orzyszu ale także i poza nimi. Jeden z wojennych epizodów ćwiczony będzie w podłomżyńskim Nowogrodzie, gdzie już rozlokowali się żołnierze.

eMPeKi na czystsze powietrze

Foto: eMPeKi na czystsze powietrze
cz cz, 21 września 2017 15:47

Najpierw pojawiła się turbinka wiatrowa i panel fotowoltaiczny na przystanku MPK przed bazą na ulicy Spokojnej, mające służyć oświetleniu przystanku i doładowaniu komórki lub laptopa. Pół roku później na dachu i ścianie myjni autobusowej zainstalowano 110 paneli słonecznych. Ponad 175 mkw. baterii słonecznych z Chin w słoneczny dzień ma dać 28,6 kW „czystego” prądu na potrzeby miejskiego zakładu. Najważniejszym „zielonym” przedsięwzięciem ma być zakup elektrycznych autobusów. Celem jest ograniczenie emisji spalin. Namiastką tego może być piątek, jeśli kierowcy zostawią swoje osobówki i skorzystają z bezpłatnych, tego dnia dla wszystkich, przejazdów autobusami MPK.

Pieszo-rowerowa przeplatanka

Foto: Pieszo-rowerowa przeplatanka
cz cz, 21 września 2017 14:36

- To co zostało zrobione jest nielogiczne i wprowadza zagrożenie dla życia – uważa czytelnik podsyłając zdjęcia nowej ścieżki rowerowej zbudowanej przy Rondzie Witolda Lutosławskiego. Od strony budynku ZUS nowa ścieżka przeplata się ze starym chodnikiem. - Gdzie jest sens takiej przeplatanki? - pyta czytelnik zastanawiając się czy to schrzanił projektant, czy może wykonawca?

Gwałciciel z Łomży?

Foto: Gwałciciel z Łomży?
cz cz, 21 września 2017 13:19

- Trwają czynności z osobą poszkodowaną i z zatrzymanym sprawcą – mówi Karolina Szulkowska, Prokurat Prokurator Rejonowy. Chodzi o zdarzenie do którego miało dojść w poniedziałek wieczorem w Łomży. Postępowanie prowadzone dotyczy popełnienia „innej czynności seksualnej”, a poszkodowaną jest 17-letnia dziewczyna.

Hazardowa szara strefa

Foto: Hazardowa szara strefa
cz cz, 21 września 2017 10:22

Kolejne automaty do nielegalnych gier hazardowych znaleźli celnicy z Łomży. Tym razem ujawniono je w jednym z zambrowskich lokali.

Cena mleka znowu podskoczyła

cz cz, 21 września 2017 09:30

W sierpniu mleczarnie z województwa podlaskiego za dostarczane przez rolników mleko płaciły średnio po 144,63 zł/hl. To o blisko 5 zł więcej niż przed miesiącem. Wyższe ceny skupu mleka były tylko w okresie górki z przełomu 2013 i 2014 roku. Wówczas przekraczały one granicę 1,5 zł za litr.

Rodzinny narkobiznes

cz cz, 21 września 2017 08:50

Mieli 43 krzaczki konopi innych niż włókniste, młynki umożliwiające przetwarzanie suszu i znaczne ilości gotowego produktu. Tomasz i Elżbieta Ż. nielegalną uprawę roślin z którzy wytwarzali narkotyk prowadzili w okolicach wsi Mojsiki w gminie Sokoły. Wpadli w ubiegłym tygodniu.

Dobra droga w Dobrym Lesie

Foto: Dobra droga w Dobrym Lesie
cz śr, 20 września 2017 17:11

Ma 756 metrów długości i zupełnie nową jezdnię. We wsi Dobry Las uroczyście przecięto wstęgę symbolicznie otwierając wyremontowaną drogę powiatową nr 1889B. Remont trwał pół roku. Ponad połowa pieniędzy pochodziła z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, resztę środków wyłożyły samorządy powiatu łomżyńskiego i gminy Zbójna.

Gwałciciel w areszcie

cz śr, 20 września 2017 15:36

Sąd Rejonowy w Zambrowie zastosował w środę na wniosek prokuratury areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy wobec niespełna 18-letniego Łukasza D. Chłopak ma zarzuty zgwałcenia niespełna 14-letniej koleżanki i stosowania wobec niej groźby karalnej. Do zdarzenia doszło 3. września, ale prokuratorskie śledztwo wszczęto dopiero w poniedziałek, bo dopiero dwa tygodnie po zdarzeniu poinformowano policję, która od razu zatrzymała podejrzanego.

Spotkanie bibliotekarzy w Podgórzu

Foto: Spotkanie bibliotekarzy w Podgórzu
cz śr, 20 września 2017 14:45

W tym roku świętuje 100-lecie działalności i zrzesza ponad 7,5 tysiąca członków. - Stowarzyszenie nasze jest najstarszą i największą organizacją w sferze kultury w Polsce – mówi Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. W Podgórzu o przeszłości i współczesności rozmawiali bibliotekarze z regionu.

W blokach będzie cieplej

Foto: W blokach będzie cieplej
cz śr, 20 września 2017 12:06

Dwie największe w mieście spółdzielnie mieszkaniowe ŁSM i Perspektywa wysłały do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wnioski o włączenie od czwartku centralnego ogrzewania w spółdzielczych blokach. - Chcemy, aby na weekend we wszystkich mieszkaniach było już ciepło – mówi Wojciech Michalak, prezes ŁSM.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0