niedziela, 17 listopada 2019 napisz DONOS@

Sesja literacka, tablica i album na cześć noblisty Miłosza

Foto: Sesja literacka, tablica i album na cześć nobli...
cz pt, 18 października 2019 16:04

Tegoroczna noblistka, pisarka Olga Tokarczuk zadebiutowała pod koniec epoki Gierka pierwszym opowiadaniem, gdy ukrywany przed Polakami przez cenzurę poeta Czesław Miłosz w 1980 r. nagle dostał literackiego Nobla. Opromieniony światową sławą po 30 latach emigracji we Francji i USA autor „Zniewolonego umysłu” triumfalnie odwiedził Ojczyznę w 1981. - Łomża na taką wizytę długo będzie czekała – mówił o pobycie noblisty w Łomży i Nowogrodzie 15. i 16. czerwca 1981 historyk prof. Krzysztof Sychowicz na sesji literackiej „Szczęśliwy naród, który ma poetę”. 70-letni wtedy Miłosz był symbolem opozycji i „Solidarności”, dlatego niechętnie przyjmowały go komunistyczne władze PRL. Grupa miłośników talentu Czesława Miłosza (1911 – 2004) chce upamiętnić owe dni.

Firany panele: alternatywa dla twoich firanek?

Foto: Firany panele: alternatywa dla twoich firanek?
JJS pt, 18 października 2019 13:18

Firany panele pojawiły się wśród rozwiązań wnętrzarskich stosunkowo niedawno, ale szybko stały się godną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Są wykorzystywane jako dekoracyjny i niezwykle funkcjonalny element wystroju kuchni, sypialni, pokoi dziecięcych, jak i salonów. Czy faktycznie warto wymienić zasłonę na firany panelowe?

Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie

Foto: Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie
JJS pt, 18 października 2019 13:09

W związku z wyborami parlamentarnymi w dniu 13 października 2019 r. chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wyborcom, którzy oddali głos na Komitet Wyborczy „Prawo i Sprawiedliwość”, w tym na moją osobę w wyborach do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 59 łomżyńsko-suwalskim.

Biuro europosła Frankowskiego

Foto: Biuro europosła Frankowskiego
cz pt, 18 października 2019 12:38

Tomasz Frankowski, poseł do Parlamentu Europejskiego ze zbudowanej przez Platformę Obywatelską Koalicji Europejskiej, otworzył swoje biuro w Łomży. - Chciałbym być aktywnym europosłem. Tak jak podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego obiecywałem otwarcie lokalu w Łomży, tak z tego słowa się wywiązuję – mówił. Biuro europosła Frankowskiego mieści się na pierwszym pietrze kamienicy przy ul. Długiej 6. W tym samym lokalu było biuro europoseł Barbary Kudryckiej także z PO.

Chcą świateł na skrzyżowaniu

Foto: Chcą świateł na skrzyżowaniu
cz pt, 18 października 2019 10:36

„Na wniosek pracowników szkoły oraz w imieniu Rady Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i pana Bernarda Szymańskiego (…)”. Małgorzata Pietrusewicz dyrektor „Piątki” ponawia złożony dwa lata wcześniej wniosek i prosi prezydenta o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Polną, która prowadzi do szkoły.

„Komisję przekonał realizm mojej wizji”

Foto: „Komisję przekonał realizm mojej wizji”
cz pt, 18 października 2019 08:28

Teresa Fromelc-Pawelczyk, wieloletni kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, wygrała konkurs na stanowisko dyrektora tej instytucji. Pokonała pięcioro rywali z miasta i z regionu, przedstawiając komisji konkursowej plan ulepszenia funkcjonowania MBP i jej dalszego rozwoju. Z przyszłą dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej rozmawia Wojciech Chamryk.

Drogę zbudowali, ale za ziemię nie zapłacili

Foto: Drogę zbudowali, ale za ziemię nie zapłacili
cz pt, 18 października 2019 08:10

Właściciel gruntów, na których zbudowano obwodnicę Kupisk Starych i o które poszerzano drogę Łomża – Nowogród, nadal czekają na odszkodowania. Drogę zbudowano i grunty przejęto na podstawie decyzji ZRID wojewody podlaskiego z grudnia 2017 roku. Zakończenie robót nastąpiło 6 września tego roku – informuje Krzysztof Barbachowski, zastępca dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dodając, że odszkodowania właścicielom gruntów zostaną wypłacone w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzje ZRID wojewody z 2017 roku staną się ostateczne. Póki co to nie nastąpiło, a Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, który teraz zajmuje się sprawą, na początku października najpierw odwiesił, po czym tego samego dnia ponownie zawiesił prowadzone postępowanie.

Zgubiła się w lesie kobietę szukając... ojca grzybiarza

cz cz, 17 października 2019 14:42

W środę wieczorem do dyżurnego Policji zadzwoniła roztrzęsiona kobieta, twierdząc, że potrzebuje pomocy, gdyż zgubiła się w lesie. 38-latka poszła szukać swojego ojca, który wyszedł zbierać grzyby i nie wracał. Do zdarzenia doszło w jednym z kompleksów leśnych na terenie gminy Rajgród.

Sklepów z alkoholem więcej nie będzie

cz cz, 17 października 2019 14:25

Najpierw wojewoda podlaski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Łomża o zwiększaniu o połowę liczby sklepów i barów z winem i wódką, a wczoraj podtrzymał tę decyzję Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 3-osobowy skład sędziowski z sędzią przewodniczącym wydziału Andrzejem Melezinim oddalił skargę Miasta Łomża, reprezentowanego przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, bo „Rada dokonała korekty limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, kierując się jedynie interesem ekonomicznym, czy też korzyścią przedsiębiorców prowadzących lub zamierzających prowadzić działalność w zakresie obrotu alkoholem”. Skład orzekający WSA uznał, że „rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody było prawidłowe”, przypominając o ustawie o trzeźwości.

Napadli w rajstopach na głowach

cz cz, 17 października 2019 12:47

Zamaskowani sprawcy napadli na straszą kobietę w Łomży. Skradli jej pieniądze i łańcuszek. Ewelina Szlesińska z Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Łomży potwierdza, że do takiego zdarzenia doszło. - W chwili obecnej prowadzone są czynności mające na celu ustalenie okoliczności tego zdarzenia i zatrzymanie sprawców – mówi policjantka.

Czy mediacja to przyszłość wymiaru sprawiedliwości?

Foto: Czy mediacja to przyszłość wymiaru sprawiedliwo...
cz cz, 17 października 2019 12:10

Kowalska i Nowak pokłóciły się o psa, który wyrządził szkody w rabatkach. Kwiaty Kowalskiej zdobyły najwyższe laury w prestiżowym konkursie o najpiękniejszą różę ogrodową, a sąsiedzki zatarg doprowadził do trudnego do rozwiązania konfliktu, roszczeń natury finansowej i moralnej. – Ten spór jest w rękach pań, to wy decydujecie jak zostanie on rozwiązany – tłumaczy mediatorka dr Marta Skrodzka. Kowalska i Nowak to w rzeczywistości Natalia Chrzczonowska i Magdalena Wyszyńska, studentki prawa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W Sądzie Rejonowym w Łomży, wspólnie z wykładowczynią „Państwówki”, symulują mediację, aby ją popularyzować w przeddzień Międzynarodowego Dnia Mediacji, który obchodzimy 17 października.

Czy to tylko niekompetencja?

Foto: Czy to tylko niekompetencja?
cz cz, 17 października 2019 10:29

Na początku września prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski nagle odwołał ze składu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży Renatę Szymańską, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Psycholog z 27-letnim doświadczeniem w pracy terapeutycznej z uzależnionymi o swoim odwołaniu dowiedziała się z mediów. Jej miejsce miała zająć nikomu nie znana Ewa Pawelec. Okazuje się, że takiej pani nie ma. Dziś prezydent Chrzanowski zmienił w powołującym ją zarządzeniu... imię.

„Eksperci” od śmieci z Łomży

Foto: „Eksperci” od śmieci z Łomży
cz śr, 16 października 2019 12:21

Wczoraj pisaliśmy, że prezydent Mariusz Chrzanowski jeszcze nie powołał obiecanego zespołu do opracowania zasad nowej polityki śmieciowej w mieście, ale dziś to zrobił. Poza radnymi miejskimi, urzędnikami ratusza i miejskiej spółki śmieciowej mieli do niego wejść eksperci. Weszli dwaj biznesmeni z firmy, która zarabia na wywożeniu śmieci z miasta.

Oszuści zabrali oszczędności życia

Foto: Oszuści zabrali oszczędności życia
cz śr, 16 października 2019 11:26

60 tysięcy złotych straciła 71-letnia mieszkanka Łomży, która niestety dała się oszukać przestępcom. Mężczyźni podając się za policjanta i nawiązując z nią kilkukrotnie połączenie telefoniczne, „przekonali” seniorkę do tego, aby zaciągnęła w bankach zobowiązania pieniężne i przekazała gotówkę osobom, które zgłosiły się do jej odbioru.

Zapomnieli o światłach?

Foto: Zapomnieli o światłach?
cz śr, 16 października 2019 09:25

Skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego z Sikorskiego to teraz najważniejsze skrzyżowanie w mieście. Po zamknięciu w ubiegłym tygodniu dla ruchu odcinka Wojska Polskiego od Sikorskiego do Polowej jest tu... dziwnie. Okazuje się, że mimo zmiany organizacji ruchu na jezdni, sygnalizacja świetlna działa tak jak wcześniej. Efekt: na czerwonym świetle stoją wszyscy, nawet ci, którzy bezpiecznie mogliby jechać. W ratuszu teraz też zauważyli, że powinno być inaczej...

Fromelc-Pawelczyk będzie dyrektorem MBP

cz śr, 16 października 2019 09:14

Teresa Fromelc-Pawelczyk kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży ma być nową dyrektor miejskiej placówki. To ona zdecydowanie wygrała konkurs ogłoszony przez prezydenta Łomży.

BONA ze znakiem PDŻ pomaga poznać dobrą żywność

Foto: BONA ze znakiem PDŻ pomaga poznać dobrą żywność
cz śr, 16 października 2019 08:17

Dziesięć lat temu prezes Leszek Krzyżkowiak odebrał Nagrodę Ministra Rolnictwa „Poznaj Dobrą Żywność” z rąk szefa resortu Marka Sawickiego. Trzy lata temu wręczał mu ją Krzysztof Jurgiel, a w tym roku Zakłady Spożywcze BONA w Łomży są laureatem konkursu, którego gospodarzem na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Food 2019 był Jan Krzysztof Ardanowski. - Gala wręczenia certyfikatów PDŻ odbyła się w Sali Ziemi, największej sali widowiskowej MTP – opowiada Leszek Krzyżkowiak, prezes Zakładów Spożywczych BONA w Łomży. - Znak „Poznaj Dobrą Żywność” to uznanie dla całej załogi: potwierdza wysoką jakość produktów i zapewnia o tradycyjnym polskim smaku. Biało-czerwony emblemat PDŻ otrzymały trzy rodzaje majonezów i pięć musztard BONY.

Zespołu śmieciowego nie ma, ale ma być „w ciągu kilku najbliższych dni”

cz wt, 15 października 2019 11:25

Mieszkańcy Łomży za śmieci płacą więcej niż mieszkańcy Białegostoku, Gdańska, Krakowa, a nawet Warszawy, a samotni łomżanie najwięcej w Polsce. Ostatnia wakacyjna podwyżka cen śmieci dobitnie ukazała, że łomżyński system śmieciowy jest niesprawiedliwy i zły. Dopiero pod krytyką i protestami mieszkańców władze miasta niechętnie się do tego przyznają. Pod koniec września prezydent poprosił Radę Miejską o wytypowanie radnych do zespołu, który zamierza powołać w sprawie opracowania zasad nowej polityki śmieciowej. Póki co zespołu jeszcze nie ma...

Włamali się w niedzielę... po wino

cz wt, 15 października 2019 09:26

29-letni mężczyzna i 26-letnia kobieta zostali zatrzymani przez policję i usłyszeli zarzuty w związku z kradzieżą z włamaniem do domu jednorodzinnego w Łomży. Łupem sprawców padły butelki z winem... Dokładnie 5 butelek

Zderzenie przy straży

Foto: Zderzenie przy straży
cz wt, 15 października 2019 09:11

Cztery samochody uczestniczyły w kolizji, do której doszło na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Strażacką w Łomży. Na szczęście – jak podaje policja – nikomu z jadących autami nic się nie stało.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę