Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 sierpnia 2020 napisz DONOS@

W Łomży będzie „fachowiec dla seniora”

Foto: W Łomży będzie „fachowiec dla seniora”
cz pt, 31 lipca 2020 09:00

Przed tygodniem informowaliśmy o inicjatywie seniorów chcących przekonać władze miasta do uruchomienia w Łomży programu „złota rączka”, dzięki któremu osoby starsze mogłyby liczyć na darmową pomoc w drobnych naprawach domowych. Teraz Urząd Miejski poinformował, że od września w Łomży będzie „fachowiec dla seniora”. Z pomocy skorzystają seniorzy posiadający Łomżyńską Kartę Seniora, a także osoby z niepełnosprawnościami.

100-lecie bohaterskiej obrony Łomży

Foto: 100-lecie bohaterskiej obrony Łomży
cz pt, 31 lipca 2020 07:58

31 lipca 1920 roku był czwartym dniem obrony Łomży przed nacierającymi od północy wojskami Armii Czerwonej. Poprzedniego dnia wieczorem broniący fortów w Piątnicy polscy żołnierze otrzymali wsparcie w postaci plutonu czołgów i gen. Antoniego Longina Baranowskiego, który objął dowództwo odcinka Łomża — Nowogród. Jak przekazują historycy do południa nieprzyjaciel ograniczył swoją działalność jedynie do ostrzeliwania fortów silnym ogniem artylerii. Dopiero około godz. 16. po nadejściu 12 dywizji sowieckiej rozpoczęło się gwałtowne natarcie na fort Nr. 1. i zachodni skraj Kalinowa. Po trzygodzinnej walce natarcie nieprzyjaciela załamało się ostatecznie w ogniu obrońców.

Wywózka na Syberię jako temat muralu w Jedwabnem

Foto: Wywózka na Syberię jako temat muralu w Jedwabnem
mm cz, 30 lipca 2020 20:05

Ponure malowidło na murze, długie jak wstęga dymu nad burą lokomotywą z czterema wagonami, widnieje na murze posesji przy ulicy Wojska Polskiego w Jedwabnem. Mural zobrazował sowieckie deportacje na Wschód, czyli przymusowe wywózki Polaków na Syberię w czas II wojny światowej i represje, które okrutnie dotknęły około 500 mieszkańców gminy Jedwabne. - Najpierw NKWD-ziści aresztowali ojca i deportowali w wagonie na Białoruś, i słuch zaginął, a po dwóch tygodniach wywieźli i resztę rodziny: babcię, dziadka, mamę i mnie, jak miałam 6 miesięcy – opowiada Helena Karwowska z domu Bagińska z Kurków w gm. Szczuczyn. - Wywieźli nas, bo byliśmy kułakami...

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Powstańca z Łomży

Foto: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla ...
cz cz, 30 lipca 2020 15:50

– Powstańcy Warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko tamtych wydarzeń, lecz także i bohaterowie naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas dzisiejszych obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego. Wśród uhonorowanych jest 97-letni mjr Mieczysław Bruszewski ps. „Pudel” z Łomży. Prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Niestety, ze względu na wiek i stan zdrowia powstaniec z Łomży nie mógł uczestniczyć w uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uciekali przed więzieniem

cz cz, 30 lipca 2020 13:37

Od 10 dni za nieopłacone grzywny do prawie 3 lat ma spędzić w więzieniu czterech mężczyzn, którzy tu ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Łomżyńscy policjanci ustalili ich miejsca pobytu i zatrzymali ich przekazując do zakładów, w których mają odbyć zasądzone kary.

Potrącenie na rondzie Kościuszki

Foto: Potrącenie na rondzie Kościuszki
mm cz, 30 lipca 2020 10:25

Na Rondzie Kościuszki, wjazd od ul. Rządowej doszło do potrącenia 93-letniej pieszej. Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Wspólnota: Bogactwo w przededniu kryzysu

Foto: Wspólnota: Bogactwo w przededniu kryzysu
cz cz, 30 lipca 2020 09:23

Profesor Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali po raz kolejny ranking bogactwa samorządów. Dla każdego z nich wyliczyli zamożność per capita, czyli w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Wyniki rankingu publikują od 2010 roku. W stosunku do naszych samorządów stałe jest tylko, że powiat łomżyński jest najbiedniejszym w Polsce. Miasto Łomża w ostatnich latach sukcesywnie spada, a z roku na rok bogaci się Wysokie Mazowieckie. W zestawieniu za 2019 rok jest 6. wśród miast powiatowych w Polsce i teraz goni... Zakopane.

Ochotnicy pierwszy raz mieli karabin w rękach...

Foto: Ochotnicy pierwszy raz mieli karabin w rękach...
cz cz, 30 lipca 2020 08:16

- Bohaterska, pięciodniowa obrona Łomży była, z jednej strony, inicjatywą dowództwa batalionu zapasowego 33. pułku piechoty, a z drugiej, łomżyniaków, którzy zaangażowali się w uratowanie miasta przed bolszewikami od 28. lipca do 1. sierpnia 1920 roku – oceniał płk Ludwik Zalewski. - Kopali okopy, donosili jedzenie, opatrywali rannych, przenosili informacje... Wówczas młody, 28-letni dowódca Marian Raganowicz (lat 28) poznał młodą łomżyniankę, zajmującą się zaopatrzeniem w żywność i gotowaniem dla walczących żołnierzy. Narodziła się miłość... Bardzo istotna była tak ofiarna postawa łomżyniaków wobec żołnierzy, że mają o co walczyć i kogo bronić.

Nierozłączni Bracia z Łomży światłoczuli na wspomnienia

Foto: Nierozłączni Bracia z Łomży światłoczuli na wsp...
cz cz, 30 lipca 2020 07:39

Napisałem dziesiątki wspomnień o Szacownych Zmarłych z Łomży, mniej i bardziej znanych, ale w wyrazistym stopniu dla miasta zasłużonych przez pracę w szkołach, kościołach, urzędach, muzeach czy instytucjach rozmaitych. Jednak nigdy mi się nie zdarzyło obserwować takiego zainteresowania jednym z tysięcy artykułów, jakie piszę w portalu 4lomza.pl. Nigdy nie przyjąłem tylu podziękowań osobiście, telefonicznie, mailowo, smsowo i czatowo, aż do wtorku, kiedy napisałem relację z pogrzebu Pana Jerzego Piotra Szczechowskiego (+ 54). Dlaczego poruszyło to tylu łomżyniaków...?

Wypadek w Piątnicy

Foto: Wypadek w Piątnicy
cz śr, 29 lipca 2020 20:58

Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Piątnicy. Do wypadku doszło na głównym skrzyżowaniu miejscowości. Na miejscu pracują służby ratunkowe i są jeszcze utrudnienia w ruchu.

Śmieci trzeba donieść do... asfaltu

Foto: Śmieci trzeba donieść do... asfaltu
cz śr, 29 lipca 2020 17:01

- Dwa tygodnie temu po śmieci nikt nie przyjechał? Ciekawe jak będzie jutro – zastanawia się mieszkaniec domu przy ul. Dwornej. Jej odcinek od Giełczyńskiej do Sikorskiego jest rozkopany w związku z remontem, który ma potrwać do końca listopada. Podobny problem mają mieszkańcy domów przy ul. Woziwodzkiej. W środę po południu na oficjalnej stronie intranetowej Urzędu Miejskiego pojawiła się propozycja, aby właściciele tych domów śmieci donieśli do dróg asfaltowych...

Warsztaty uzdrowienia? "Nie polecamy katolikom"

Foto: Warsztaty uzdrowienia? "Nie polecamy katol...
cz śr, 29 lipca 2020 16:40

„Mając na uwadze dobro duchowe wiernych i odpowiadając na liczne zapytania o powyższą inicjatywę nie polecamy katolikom uczestnictwa w tego typu inicjatywach” napisał ks. Jacek Czaplicki, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa Ogólnego w opublikowanym na stronie kurii diecezjalnej oświadczeniu. Odnosi się ono do zapowiedzianych w sobotę w Zambrowie „Warsztatach uzdrowienia”. Koszt udziału w reklamowanych „warsztatach” to 50 zł od osoby.

Włamywacz ze Śniadowa

cz śr, 29 lipca 2020 16:05

Policjanci w bezpośrednim pościgu, zatrzymali 20-latka podejrzanego o usiłowanie włamania do jednego z kiosków na terenie Łomży. Do zdarzenia doszło w poniedziałek o 2 w nocy, ale dopiero dziś poinformowano o nim.

Skuteczność naturalnych środków do sprzątania

JJS śr, 29 lipca 2020 13:40

Naturalne środki do sprzątania to nic innego jak domowe metody walki z brudem. Środki te znane są od bardzo dawna, ponieważ zanim w sklepach pojawiły się proszki i płyny do mycia wszystkiego nasi przodkowie musieli radzić sobie z zanieczyszczeniami w inny sposób.

Atak na biuro senatora Marka Komorowskiego

Foto: Atak na biuro senatora Marka Komorowskiego
cz śr, 29 lipca 2020 12:50

- Naliczyłem 11 uderzeń. Z zewnątrz te zniszczenia nie wyglądają tak znacząco, jak to jest w środku – mówi senator Marek Komorowski. W nocy ktoś zniszczył szybę biura senatora przy ul. Długiej 24 w Łomży. - Wydawało mi się, że na takim deptaku, w samym środku miasta, coś takiego nie może się wydarzyć – dodaje.

Idealna męska koszulka – jaką wybrać?

Foto: Idealna męska koszulka – jaką wybrać?
JJS śr, 29 lipca 2020 08:45

Najważniejsze to czuć się dobrze w swoich ubraniach i bez problemu dobrać dla siebie codzienną stylizację, bez konieczności długiego rozmyślania nad tym, co na siebie włożyć. Moda męska może być ciekawa, zaskakująca i kolorowa, co często udowadniają projektanci mody oraz blogerzy.

100 lat temu bolszewicy zaciekle atakowali Łomżę

Foto: 100 lat temu bolszewicy zaciekle atakowali Łomżę
cz śr, 29 lipca 2020 08:42

- Rano 29. VII. 1920 bolszewicy rozpoczęli na forty wściekłe ataki, popierane huraganowym ogniem artylerji. Dzięki nadzwyczajnej odporności naszego żołnierza, wysiłki ich były daremne. Forty pozostały w naszych rękach, przyczem nieprzyjaciel poniósł duże straty – wspominał kapitan Stanisław Marian Raganowicz, który początkowo tylko z 700 żołnierzami batalionu zapasowego 33 pułku piechoty dzień wcześniej obsadził forty w Piątnicy i rozpoczął obronę Łomży. Szacuje się, że na broniących się w piątnickich fortach Polaków mogło napierać nawet ponad 20 tysięcy czerwonoarmistów. - Zapomniana dziś bitwa nad Narwią o Łomżę, bo przyćmiona sławą Bitwy Warszawskiej, miała doniosłe strategiczne znaczenie - pisali przed 15. laty ppłk rez. Tadeusz Warec i płk w st. spocz. Leon Wagner prosząc ówczesnych posłów o wystąpienie do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego o odznaczenie miasta Łomża Orderem Virtuti Militari w 85. rocznicę bohaterskiej obrony Łomży w 1920 r.

Mogą być nawałnice

Foto: Mogą być nawałnice
cz wt, 28 lipca 2020 15:30

Od godz. 17. do 4.w nocy nad Łomżą i powiatami grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim i zambrowskim synoptycy przewidują możliwość wystąpienia burz z gradem. Wiesław Winnicki, dyżurny synoptyk Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Białymstoku prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określił na 80%, a zagrożeniu nadał pierwszy stopień. - Dynamiczna sytuacja meteorologiczna może spowodować zmianę parametrów ostrzeżeniowych i stopnia ostrzeżenia – zaznacza.

Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskiego (+54)

Foto: Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskieg...
cz wt, 28 lipca 2020 13:25

„W dniu 23 lipca 2020 roku odszedł do Pana w wieku 54 lat Ś.P. Jerzy Piotr Szczechowski”. Krótka informacja z klepsydry na tablicy przed Kaplicą Epitafium w Łomży, gdzie w poniedziałek Ojciec Kapucyn odprawił mszę św. za Ś.P. Jerzego Piotra... Może z początku to nazwisko nie powie wiele nawet rodowitym łomżyniakom, ponieważ tak jak żył skromnie i bez rozgłosu, tak niespodziewanie i cicho odszedł. Był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Łomży, której dodawał kolorytu...

Dworna zamknięta dla ruchu

Foto: Dworna zamknięta dla ruchu
cz wt, 28 lipca 2020 13:09

Od kilku tygodni z użytkowania wyłączony jest odcinek ul. Dwornej od skrzyżowania z Giełczyńską aż do ul. Gen. Władysława Sikorskiego, a od środy planowane jest wyłączenie z ruchu jej odcinka od alei Legionów do ul. Sadowej. Zgodnie z planami władz miasta cała ul. Dworna ma być wyremontowana do końca listopada.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę