„Czym skorupka za młodu nasiąknie ...”
Małpka w rękach czternastolatki raczej kojarzy się nam z pluszakiem. Błędnie. Łomżyńscy policjanci otrzymali wczoraj wezwanie do 14-latki, która w jednym ze sklepów ukradła trzy „małpki”, czyli butelki z alkoholem wysokoprocentowym. „Dla młodszego brata” - tłumaczyła.
Po godzinie 20. na terenie jednej z galerii ochrona ujęła młodą dziewczynę na kradzieży sklepowej. Pracownik ochrony zauważył ją, jak bierze z półki alkohol i wychodzi ze sklepu nie płacąc za towar. Był to wysoko procentowy alkohol w buteleczkach po 90 i 100 mililitrów o wartości prawie 26 złotych.
Okazało się, że dziewczyna ma zaledwie 14 lat, a policjantom tłumaczyła, że kradzieży dokonała na prośbę swojego młodszego brata. Towar nienaruszony wrócił na półkę, nastolatka w ręce mamy. Teraz będzie tłumaczyła się przed policjantami z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii. Sporządzona zostanie też dokumentacja do sądu rodzinnego i nieletnich.
Komentarz psychologa
Przez 9 miesięcy 2024 r. - od początku stycznia do końca września – 348 dzieci korzystało z porady i pomocy specjalistów w Ośrodku Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w Łomży. W tym samym okresie 3 kwartałów 161 dzieci przyjęto w podobnym Ośrodku w Sławcu koło Nowogrodu, gdzie kierowane są również dzieci z Łomży, aby uniknąć oczekiwania w kolejce.
- Nie prowadzimy oddzielnej statystyki liczby przyjęć dzieci i nastolatków, uzależnionych od narkotyków i alkoholu, ponieważ skala tego zjawiska jest niewielka, a w ciągu roku dotyczy to kilku nastolatków, którymi zajmują się specjaliści w poradni dla dorosłych – informuje psycholog Renata Szymańska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży (oba Ośrodki Opieki podlegają pod WOPiTU).
Zdaniem doświadczonej psycholog, 14-letnia dziewczyna prawdopodobnie kłamała – być może, było to kłamstwo wymyślone na poczekaniu, żeby samej jakkolwiek się wytłumaczyć, żeby „nie być winną”. Według psycholog, motywacją bardziej prawdopodobną, niż kradzież wódki dla młodszego brata, byłyby, na przykład: chęć zwrócenia na siebie uwagi; zaimponowanie odwagą przed rówieśnikami; szukanie akceptacji w grupie rówieśniczej; zachowanie ryzykowne, żeby „się sprawdzić”, chociażby przed koleżankami czy młodszym bratem... Niewykluczone, że dziewczynka ukradła wódkę dla osoby starszej lub dorosłej, która kazała powiedzieć, że „kradła dla młodszego”.