poniedziałek, 22 stycznia 2018 napisz DONOS@
180102034644.gif

Zdrodowski: „Nie możemy się upolityczniać”

Foto: Zdrodowski: „Nie możemy się upolityczniać”
cz pon, 11 grudnia 2017 08:12

W cieniu wielkiej polityki w Łomży wydarzyła się mała, aczkolwiek ważna zmiana. Wybrana rok temu Młodzieżowa Rada Miejska Łomży dokonała pierwszej w historii – także wszystkich tego typu rad w Polsce - zmiany przewodniczącego. Studenta „państwówki” Tomasza Chojnickiego z ONR-u zastąpił Mateusz Zdrodowski, maturzysta z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Formalnie Chojnicki zrezygnował, ale wcześniej większość członków Rady podpisała się pod wnioskiem o jego odwołanie. Zdrodowskiego na przewodniczącego młodzieżowi radni wybrali jednomyślnie.

Może być bardzo ślisko

cz nie, 10 grudnia 2017 17:08

Maciej Maciejewski Dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB wydał ostrzeżenie przed opadami marznącymi, które po północy mogą wystąpić na obszarze województwa podlaskiego. To spowoduje gołoledź, która na jezdniach i chodnikach może otrzymać się d godziny 10.00 w poniedziałek.

Szlachetne Paczki trafiły z PWSIiP do Łomży i okolic

Foto: Szlachetne Paczki trafiły z PWSIiP do Łomży i o...
mm nie, 10 grudnia 2017 14:01

83 rodziny z miasta i gminy Łomża oraz sąsiednich gmin: Piątnica, Nowogród i Śniadowo dostały w sobotę i w niedzielę królewskie prezenty, wartości od 1 tysiąca złotych do 20 000 zł, z robocizną budowlańców w przypadku spalonego domu – nawet do ok. 30 tys. zł. To zasługa 50 wolontariuszy z Łomży ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka, inicjowanej w Krakowie przez ks. Jana Stryczka. Koordynatorem akcji jest po raz drugi Robert Wesołowski, przedsiębiorca, któremu w organizacji finału w sobotę i niedzielę pomogli prywatni przewoźnicy i uczelnia PWSIiP Łomża.

Mikołajki w Galerii Bursztynowej (Video)

Foto: Mikołajki w Galerii Bursztynowej (Video)
JJS so, 09 grudnia 2017 14:48

W minioną niedzielę do Galerii Bursztynowej przybył Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, aby spotkać się i obdarować upominkami wszystkie grzeczne dzieci. Co działo się w centrum handlowym, w tym wyjątkowym dniu? Zobaczcie sami!

Hałas nam już nie zagraża?

Foto: Hałas nam już nie zagraża?
cz pt, 08 grudnia 2017 17:44

Pięć lat temu specjaliści mierzyli i obliczali, że nawet ponad 20 tysięcy mieszkańców Łomży – czyli co trzeci - w dzień i w nocy narażonych jest na hałas powyżej norm, co prowadziło do wniosku, że stan środowiska akustycznego w otoczeniu głównych ulic jest zły. Od tego czasu ruch samochodowy zwiększył się dwukrotnie, powierzchnia terenów narażonych na hałas też znacznie wzrosła, ale liczba mieszkańców narażonych na hałas powyżej norm znacząco się zmniejszyła. Wniosek też jest zupełnie inny - w Łomży praktycznie nie występują tereny, dla których akustyczny stan środowiska można zakwalifikować jako zły i bardzo zły.

Pierwsze bony z Łomży

Foto: Pierwsze bony z Łomży
cz pt, 08 grudnia 2017 14:42

Po bony edukacyjne i szkoleniowe z samej Łomży w ciągu dwóch tygodni listopada zgłosiło się 851 osób. Od 1 grudnia nabór wstrzymano, aby urzędnicy mogli przeanalizować złożone wnioski i wybrać z nich te, na które można przeznaczyć unijne dofinansowanie. Pierwsze 25 wniosków już przeszło całą tę procedurę i w piątek w ratuszu zaczęto z ich autorami podpisywać umowy. Publicznie zdecydowały się to zrobić trzy osoby, które otrzymało po kilka tysięcy złotych na kursy maturalny, języka angielskiego i studia podyplomowe. - Dzięki temu projektowi wypełniamy aspiracje edukacyjne naszych mieszkańców – mówiła Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży, pod której kierownictwem projekt powstał.

Przemoc zaczyna się od słów

Foto: Przemoc zaczyna się od słów
cz pt, 08 grudnia 2017 12:43

- Przemoc eskaluje. Zaczyna się od słów, później są jakieś popchnięcia, szarpnięcia, a skończyć może się nawet na pozbawieniu życia. Do tego może posunąć się sprawca, jeśli nie będzie wcześniej odpowiedniej reakcji – mówiła Karolina Szulkowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Łomży. Około 150 osób - pracowników ośrodków pomocy społecznej, policji, pielęgniarek rodzinnych i studentów uczestniczy w starostwie powiatowym w konferencji poświęconej zjawisku przemocy „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy wobec osób zależnych”. - Od początku roku zarejestrowaliśmy 184 postępowania w związku z artykułem 207 kodeksu karnego, który opisuje przestępstwa znęcania się fizycznego i psychicznego – mówiła prokurator Szulkowska podkreślając, że to jeden z największych udziałów w łącznej puli postępowań.

PWSIiP w Łomży: Rzecz o piwie

Foto: PWSIiP w Łomży: Rzecz o piwie
cz pt, 08 grudnia 2017 09:52

Studenci Technologii Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży badają właściwości piwa, opracowują jego nowe, oryginalne receptury. – Gdyby nie było piwa być może historia świata potoczyła by się inaczej – spekuluje Adam Siwek, ich wykładowca, i nadmienia, że Sumerowie przepis na piwo orkiszowe wykuli na glinianych tabliczkach. O „polskim” piwie mówiono zanim okrzepła polska państwowość. Nie mogło go zabraknąć na postrzyżynach Siemowita, najstarszego syna Piasta. Wywód historyczny przerywa koledze zanurzony w algorytmach informatyk łomżyńskiej uczelni, Mariusz Dąbrowski: – Nie znam innego kraju, w którym słowo piwo tak mocno wpływa na język, etymologię innych słów. Mamy wszak i napiwki, i piwnicę, w której możemy przechowywać ten szlachetny trunek – zauważa.

Narew się podnosi

cz pt, 08 grudnia 2017 09:34

Poziom Narwi w Łomży osiągnął rano 360 cm. W ciągu doby podniósł się o 5 cm, powiększając rozlewiska. Z danych hydrologicznych wynika, że w ciągu sekundy przepływa tu już 180 tysięcy litrów wody.

Będą unijne dotacje na zakładanie nowych firm

Foto: Będą unijne dotacje na zakładanie nowych firm
cz cz, 07 grudnia 2017 16:24

Około 120 dotacji inwestycyjnych po około 23 – 24 tys. zł ma zostać udzielonych w subregionie łomżyńskim na zakładanie nowych firm. Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dla operatorów za pośrednictwem których pomoc ma trafić do przyszłych przedsiębiorców. W regionie łomżyńskim do trzech takich operatorów otrzyma w sumie 5,9 mln zł.

Złodziejska para

Foto: Złodziejska para
cz cz, 07 grudnia 2017 15:59

W październiku do Policji w Kolnie zaczęły napływać zgłoszenia o kradzieżach z włamaniem do niezamieszkałych posesji. Łupem złodziei padły między innymi elektronarzędzia, a także przedmioty, które można było sprzedać jako wartościowy złom. W sumie wartość skradzionych przedmiotów oszacowano na około 10 tysięcy złotych. Teraz zatrzymano sprawców – mężczyznę i kobietę i odzyskano część skradzionych przedmiotów.

Napadł z bronią na sklep

Foto: Napadł z bronią na sklep
cz cz, 07 grudnia 2017 12:06

Nieznany dotychczas sprawca rano napadł na sklep przy ul. Wiejskiej w Łomży. Mężczyzna miał grozić ekspedientce pistoletem i żądał pieniędzy. Gdy kobieta mu je oddała - uciekł. Trwa policyjna obława na napastnika.

Na Polową wrócą autobusy

cz cz, 07 grudnia 2017 11:37

Remont ulicy Polowej od ul. Wojska Polskiego do rond Hanki Bielickiej i fragmentu ul. Szosa Zambrowska do ronda Lutosławskiego przy ZUS-ie rozpoczął się w kwietniu. Zgodnie z ofertami przetargowymi miał zakończyć się 31 sierpnia, ale się przeciągnął. W sierpniu ratusz podawał, że skończy się w połowie października, a gdy ten termin nastał, poinformowano o aneksie do 8 grudnia. Ulicą Polową od kilkunastu dni jeżdżą już samochody, ale ruch jest z ograniczeniami. Teraz powinno się to wreszcie zmienić i całą Polową od jutra będą mogły wrócić autobusy komunikacji miejskiej.

Bony na lepszą przyszłość

Foto: Bony na lepszą przyszłość
cz cz, 07 grudnia 2017 11:05

Kasia jest studentką trzeciego roku fizjoterapii w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży i jedną z pierwszych osób, które podpisały umowy na bon edukacyjny. Otrzymał dofinansowanie do kursu języka niemieckiego. - Po angielsku się dogadam – odpowiada pytana dlaczego niemiecki. - Nie wykluczam, wyjazdu do pracy za granicę – dodaje przyznając, że dziś nie widzi możliwości znalezienia dobrej prace na miejscu. - Może kiedyś wrócę, jak coś się zmieni – dodaje. Pozostała piątka, która w czwartek popisywał umowy w Starostwie Powiatowym w Łomży to maturzyści, którzy unijne bony spożytkują na opłacenie kursów przedmaturalnych, aby móc dostać się i wyjechać na „dobre studia”.

Moje marzenie – samodzielność…

Foto: Moje marzenie – samodzielność…
cz śr, 06 grudnia 2017 18:33

- Cześć, mam na imię Bogusia i mam 22 lata – przedstawia się. Mieszkanka Ciechanowca urodziła się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to tzw. wrodzona sztywność stawów. Choroba zaatakowała zarówno jej nogi i ręce. Jako dziecko przeszła wiele operacji, ale nadal jest zmuszona do korzystania z pomocy innych, nawet przy prostych, codziennych czynnościach. W tym roku – jak pisze - nieoczekiwanie dostałam szansę od losu… Pierwszy raz w swoim życiu usłyszałam, że jest jeszcze dla mnie nadzieja. Na Florydzie w Paley Institute, lekarze są w stanie mi pomóc! Potrzebne są tylko pieniądze. Dla Bogusi i jej rodziny ogromne. Dlatego ruszyła zbiórka pieniędzy na operację, a ona sama prosi o wsparcie. - Pomóżcie mi sprawić, aby moje życie było choć trochę łatwiejsze.

Kolizja na Zawadzkiej

Foto: Kolizja na Zawadzkiej
cz śr, 06 grudnia 2017 18:11

Dostawczy renault i osobowe audi zderzyły się na ul. Zawadzkiej w Łomży. Po zderzeniu osobówka wjechał na pas zieleni rozdzielający dwie jezdnie ulicy. Do kolizji doszło w okolicy skrzyżowania z ulicą Mazowiecką. Nikt z jadących samochodami nie doznał obrażeń.

Kłamca lustracyjny stracił mandat radnego

cz śr, 06 grudnia 2017 17:43

Komisarz Wyborczy w Łomży stwierdził wygaśnięcia mandatu radnego Rady Gminy Grajewo wybranego z listy PSL. Wcześniej zapadł prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku, który uznał go za kłamcę lustracyjnego. Radny kandydując w 2010 roku złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, zatajając w nim fakt współpracy w charakterze tajnego współpracownika ze Służbą Bezpieczeństwa, a sąd jako karę orzekł wobec niego utratę prawa wybieralności na okres 3 lat i zakaz pełnienia funkcji publicznej na 3 lata.

Jeszcze czekają na swoje emerytury

cz śr, 06 grudnia 2017 14:59

Do końca roku w województwie podlaskim z prawa do przejścia na emeryturę w przywróconym niższym wieku może skorzystać ok. 15 tysięcy osób. Dotychczas do wszystkich placówek ZUS w regionie wpłynęło prawie 10,5 tysięcy wniosków związanych z obniżonym wiekiem – podaje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Do 30 listopada wydano ponad 9 tysięcy decyzji, nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze. Część z tych osób wypłatę przyznanych emerytur ma zawieszoną z uwagi, na nierozwiązanie stosunku pracy, a co za tym idzie niedostarczenie świadectwa pracy potwierdzającego ten fakt – wyjaśnia.

Nocny pościg pod Wizną

Foto: Nocny pościg pod Wizną
cz śr, 06 grudnia 2017 12:47

Był pościg, tropienie z użyciem psa i grzęźnięcie w błocie. Przed świtem policjanci ujęli uciekającego kierowcę fita punto, który nocą nie chciał zatrzymać się do kontroli. Okazało się, że jechał pijany i z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

Poszukiwany 14-latek wpadł po kradzieży w sklepie

cz śr, 06 grudnia 2017 10:07

Wziął z półki krem do stylizacji włosów warty 22 zł i przeszedł z nim przez linię kas nie płacąc. Po pościgu został zatrzymany przez ochroniarz z Venedy. Okazało się, że 14-letni mieszkaniec Łomży jest poszukiwany. Kilka dni wcześniej uciekł z młodzieżowego ośrodka wychowawczego.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0