sobota, 14 grudnia 2019 napisz DONOS@

30. Kwesta cmentarna TPZŁ zebrała 57 tysięcy 297 zł 77 gr

Foto: 30. Kwesta cmentarna TPZŁ zebrała 57 tysięcy 29...
mm nie, 03 listopada 2019 18:49

- Nam nie chodzi o rekordy ilości pieniędzy wrzuconych do puszek, zawsze to powtarzamy, tylko o wspólne działanie na rzecz zabytkowego, starego cmentarza z 1801 r., który jest świadkiem historii Łomży i Polski – mówi Zygmunt Zdanowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego działacze i sympatycy zebrali do puszek datki na ratunek zabytkom 218-letniej nekropolii. W jubileuszowej 30. Kweście mieszkańcy Łomży, okolic i przyjezdni, odwiedzający groby bliskich na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika, ofiarowali na renowację zabytków ponad 57 tysięcy zł.

46 tysięcy 710 złotych 37 gr z kwesty we Wszystkich Świętych

Foto: 46 tysięcy 710 złotych 37 gr z kwesty we Wszyst...
mm pt, 01 listopada 2019 22:11

W imię ojca, inicjatora Kwesty „Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne” Wiktora Grochowskiego (1924 - 2009) – kwadrans po siódmej wieczorem w Dniu Wszystkich Świętych w kawiarni Teatru Lalki i Aktora do sześciu przepastnych toreb bankowych trafiły pieczołowicie policzone datki, jakie wrzucali do puszek przed pięcioma wejściami na stary cmentarz z 1801 r. w Łomży odwiedzający groby bliskich łomżyniacy i przyjezdni. Po raz 30. działacze i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zbierali pieniądze na renowację nagrobków: pierwszego dnia ponad 46 710 zł.

Studenci pamiętają o ofiarach

Foto: Studenci pamiętają o ofiarach
cz pt, 01 listopada 2019 14:46

„Czym Palmiry dla Warszawy, tym dla Łomży powinien być Las Giełczyński, gdzie każde zagłębienie i każde wzniesienie może kryć prochy pomordowanych” – pisał historyk Zdzisław Sędziak. Las Giełczyński był świadkiem największych zbrodni, jakich na Ziemi Łomżyńskiej dokonali niemieccy okupanci: od drugiej połowy 1941 roku do lata 1944 roku tamtejsza ziemia chłonęła krew obywateli Polski, najczęściej wyznawców judaizmu. O miejscu zbiorowej kaźni Żydów i Polaków nie zapominają studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, którzy od lat w przeddzień Święta Zmarłych porządkują miejsca pochówku bezimiennych.

Wypadek na S8

cz pt, 01 listopada 2019 13:56

Zablokowany jest jeden pas ruchu na drodze ekspresowej S8 od Zambrowa w kierunku Jeżewa. W okolicy miejscowości Rutki Nowiny dachował samochód osobowy Hyundai. Dwie osoby poszkodowane trafiły do szpitala.

Potrącenie w Marianowie

Foto: Potrącenie w Marianowie
mm cz, 31 października 2019 19:00

Około godz. 17.40 na drodze krajowej 61 w Marianowie doszło do potrącenia pijanego pieszego. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do łomżyńskiego szpitala.

Chryzantemy złociste na starym cmentarzu w Łomży

Foto: Chryzantemy złociste na starym cmentarzu w Łomży
mm cz, 31 października 2019 18:29

Stary cmentarz przed świętami młodnieje, chociaż ma dopiero 218 lat. Ożywiają go ruch i rozmowy ludzi, co przyszli uporządkować i przystroić groby sobie bliskich: krewnych, przyjaciół, sąsiadów, a czasem nieznanych osób, tylko dlatego, że spoczęły po sąsiedzku i nie ma komu zebrać trawy i liści jesiennych, nie ma komu za nich westchnąć pobożnie, nie ma komu postawić kopulastego bukietu z kilkuset kwiatków chryzantem. Zanim białe, żółte, złote, różowe i fioletowe kwiatuszki zakwitną na grobach, przypominając o tajemnym życiu Zmarłych i żywej pamięci o nich śmiertelnych, którzy w czwartek kulą się z zimna, niosąc donice z kolorowym kwieciem, musi upłynąć długie 5 miesięcy...

77. rocznica likwidacji getta w Łomży

Foto: 77. rocznica likwidacji getta w Łomży
cz cz, 31 października 2019 15:59

W nocy z 1 na 2 listopada 1942 roku Niemcy zlikwidowali utworzone ponad rok wcześniej getto w Łomży. Ze społeczności żydowskiej stanowiącej przed wojną ponad 1/3 populacji mieszkańców Łomży wojnę przeżyli tylko nieliczni. W czwartek przed wmurowaną w ścianę domu przy ul. Senatorskiej tablicą upamiętniającą wymordowaną przez Niemców ludności żydowską Łomży, nieliczni złożyli kwiaty. 77 lat temu w pobliżu Wielkiej Synagogi, przy ulicy Senatorskiej, znajdowała się brama do getta.

Nowy przejazd przez Kolno

Foto: Nowy przejazd przez Kolno
cz cz, 31 października 2019 14:52

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych drogowcy puścili ruch samochodów w obu kierunkach na wyremontowanej drodze krajowej nr 63 przebiegającej przez Kolno. Drogowcy mówią, że odcinek jest niemal gotowy. - Do uzupełnienia zostały jeszcze fragmenty oznakowania poziomego, trwają też prace porządkowe – podaje Rafał Malinowski z białostockiego oddziału GDDKiA, która zlecała prace warte 27 milionów złotych.

Młodzież ZSA sprzątała na cmentarzu przed kwestą TPZŁ

Foto: Młodzież ZSA sprzątała na cmentarzu przed kwest...
cz cz, 31 października 2019 12:54

- Nikt z nas nie chciałby być zapomniany, kiedy umrze... - mówi Ula Nowicka, 17-letnia uczennica Zespołu Szkół Akademickich przy WSA w Łomży, która z około 80-oma koleżankami i kolegami z klas mundurowych w ciągu pięciu godzin uporządkowała około 100 zapomnianych, anonimowych grobów na starym cmentarzu w Łomży z 1801 r. W zimny, ostatni wtorek października pracowali w 4 – 5-osobowych grupach, wyposażeni w grabie, grace i worki na śmiecie. Szli i alejami, i alejkami, zatrzymując się przy kwaterach tych Zmarłych, gdzie królowały chwasty, żeby przywrócić pamięć.

Zbójeckie opłaty

cz cz, 31 października 2019 12:23

Od 1 listopada mieszkańcy gminy Zbójna więcej będą płacić za śmieci. Władze gminy podniosły stawki tzw. podatku śmieciowego o 50% w przypadku śmieci niesegregowany i ponad 65% w przypadku segregowanych. Mieszkańcy będą mogli trochę zaoszczędzić, jeśli sami zagospodarowują bioodpady w przydomowych kompostownikach.

Szybciej pokonamy trasę do Warszawy

Foto: Szybciej pokonamy trasę do Warszawy
cz cz, 31 października 2019 11:58

Od dzisiaj odcinek S8 od Wyszkowa do węzła Poręba (wraz z węzłem) kierowcy przejeżdżają już bez ograniczeń prędkości do 100 km/h. GDDKiA po niemal roku od oddania trasy do dyspozycji kierowców poinformowała, że ten odcinek jest "już" w pełnym standardzie drogi ekspresowej i można nią jechać z prędkością 120 km/h.

1,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Foto: 1,5 mln zł dofinansowania z funduszy europejski...
cz cz, 31 października 2019 11:48

Beneficjent NZOZ MD CARE zrealizuje projekt, którego głównym celem będzie zwiększenie niezależności, samodzielności oraz mobilności osób z niepełnosprawnościami. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego opiewa na kwotę 1,5 mln zł. Podczas środowej (30.10) konferencji w ośrodku w Dworakach-Staśkach Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego złożył podpis na umowie oraz wręczył szefowi placówki symboliczny czek.

Więcej policyjnych patroli

Foto: Więcej policyjnych patroli
cz cz, 31 października 2019 10:06

89 dziś, a jutro jeszcze więcej policjantów w patrolach ma wyjechać i wyjść na ulice Łomży i regionu. Policjanci w całym kraju rozpoczęli akcję „Znicz”. Więcej niż zwykle patroli będzie do niedzieli na głównych drogach, w okolicach newralgicznych miejsc i w pobliżu cmentarzy. W Łomży od jutra policjantów w działaniach będą wpierać także członkowie Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Zmiana władzy w ZDP. Ciąg dalszy...

Foto: Zmiana władzy w ZDP. Ciąg dalszy...
cz cz, 31 października 2019 08:36

Krzysztof Święcki dotychczasowy naczelnik Wydział Inwestycji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Łomży został nowym dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży. O powołaniu nowego dyrektora zostali poinformowani radni Powiatu Łomżyńskiego. Święcki zastąpi Adama Frankowskiego, którego Zarząd Powiatu odwołał pod koniec września. Jak się okazuje tuż przed tym Frankowski wysłał do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zatrudnionego w ZDP jednego z radnych powiatowych i członka zarządu Powiatu Łomżyńskiego. Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia przez niego uprawnień „na szkodę interesu publicznego”.

Brudna woda w „Perspektywie”

Foto: Brudna woda w „Perspektywie”
cz śr, 30 października 2019 14:54

Mieszkanka bloku przy ul. Zawadzkiej skarży się na brudną wodę na osiedlu Południe i brak o tym informacji od Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa. Pisze do nas, że od środy, 23. października, wieczorem do poniedziałku z kranu leciała brudna woda. - Sam fakt brudnej wody nie byłby jeszcze tak oburzający, gdyby nie brak reakcji ze strony spółdzielni Perspektywa i MPWiK – denerwuje się lokatorka, która od czwartku zgłaszała to z innymi mieszkańcami do spółdzielni. Telefony do SMP i MPWiK w sprawie brudnej wody w kranie nie przynosiły skutku, ale – jak informuje prezes Leszek Konopka z „Perspektywy” - we wtorek 29. października „sytuacja się ustabilizowała”. Cóż to było?

Skok na kasę? PO z klubem Chrzanowskiego wycinają konkurentów

Foto: Skok na kasę? PO z klubem Chrzanowskiego wycina...
cz śr, 30 października 2019 13:24

Wielkie zmiany w Radzie Miejskiej Łomży. Mająca większość „12 radnych” grupa Klubu Mariusza Chrzanowskiego i Platformy Obywatelskiej, wsparta przez Mariusza Tarkę, który odszedł z PiS, wycięła opozycję z funkcji we władzach miasta. Odwołali Dariusza Domasiewicza z klubu „Przyjazna Łomża” z funkcji wiceprzewodniczącego RM, a radnych z PiS z funkcji w komisjach. Prezydencka większość ponownie nie zgodziła się nawet na debatę nad proponowanymi przez „opozycjonistów” zmniejszeniem i spłaszczeniem diet miejskich radnych. - Dieta nie może być narzędziem dyskryminowania radnych opozycyjnych – bezskutecznie przekonywał rządzącą większość niezależny radny Zbigniew Prosiński.

Zderzenie na Giełczyńskiej

Foto: Zderzenie na Giełczyńskiej
cz śr, 30 października 2019 11:04

Kierowca handy wyjeżdżając z parkinu na Placu Niepodległości prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy BMW zjeżdżającemu z ronda Hanki Bielickiej w ul. Giełczyńską. Na szczęście jadącym w samochodach nic złego się nie stało.

Szykują się na świąteczny ruch

Foto: Szykują się na świąteczny ruch
cz śr, 30 października 2019 09:04

W piątek Uroczystość Wszystkich Świętych. W całej Polsce mieszkańcy masowo będą udawać się na cmentarze odwiedzając groby bliskich. To sprawia, że ruch zwłaszcza wokół cmentarzy będzie znacznie większy niż zwykle. W Łomży tradycyjnie już przy zabytkowym cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika zmieniona będzie organizacja ruchu. Zmiany będą obowiązywać od czwartku do niedzieli.

Modne ekologiczne rolnictwo „NATURA-lnie LOKALNIE”

Foto: Modne ekologiczne rolnictwo „NATURA-lnie LOKALNIE”
cz wt, 29 października 2019 16:37

Dwudziestu rolnikom z powiatu łomżyńskiego, którzy produkują ekologicznie warzywa czy owoce, jajka i mleko, marzyłaby się taka sieć sprzedaży, jaką przez 28 lat budowała sobie łomżyńska firma Edpol, mająca odbiorców przypraw i ziół w kilkunastu krajach Europy i Izraelu. Wchodzących do auli PWSIiP na I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Łomży, witali uśmiechnięci pracownicy, zapewniający, że żywność ekologiczna jest zdrowa dla klienta i opłacalna dla producenta. Dobrym początkiem dynamicznego rozwoju dla 20 gospodarstw rodzinnych z powiatu może okaże się projekt starostwa „NATURA-lnie LOKALNIE”.

Pożar w piwnicy bloku

Foto: Pożar w piwnicy bloku
cz wt, 29 października 2019 16:35

Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru, ale wiadomo, że palio się w jednym z piwnicznych boksów bloku na Osiedlu Bohaterów Monte Cassino w Łomży. Ogień objął powierzchnię około 4 m2. Pożar szybko został ugaszony i nie ma osób poszkodowanych.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę