Mamy prawdziwy asfalt ścieralny na Dwornej
Początek listopada i nie ma śladu po wykopach i błotach na ulicy Dworskiej w Łomży. Kilkunastu pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunikacyjnego ułożyło równą jak czarny obrus na stole wstęgę asfaltu. Wcześniej przygotowali Dworną, układając betonowe krawężniki i chodniki z płyt, i dwie warstwy bitumiczne pod asfalt ścieralny od ul. gen. Władysława Sikorskiego (od strony mostu) do ul. Giełczyńskiej. Z zagadkowych powodów nie położyli asfaltu blisko rogu ze Szkolną...
Cmentarze ożyły
„Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” mawiał Heraklit z Efezu, bo już napłynęły do niej inne wody. Podobnie z czasem, tradycyjne Wszystkich Świętych i zaduszki minęły, ale czy da się odzyskać choć część minionego czasu?
Auto uderzyło w drzewo
Na drodze krajowej 61, między Kisielnicą a Górkami, osobowe renault uderzyło w drzewo z dużą prędkością. 64-letni kierowca został zabrany do szpitala. Ruch odbywa się z utrudnieniami.
Fala Mazur odpłynęła w siną dal
Nowiutka obwodnica Konarzyc, otwarta 9 miesięcy temu na przedpolach Łomży, najpierw straszyła dziurą pośrodku ruchliwej drogi z Warszawy do granic z Litwą, i to na przejeździe kolejowym. Ale nie podobała się ta atrakcja Czytelnikom 4lomza.pl, więc po artykułach i telefonach dziurę po kilku miesiącach jazdy tirów i osobówek Budimex z Warszawy łaskawie zakrył płytką. Słupek na dziurze był za mało promocyjny i w sierpniu droga Budimeksu zsunęła się na rondzie jak naleśnik. Okrągła płyta asfaltu wzbierała w wakacje jak Fala Mazur, a z falami tak bywa, że przypływają i odpływają.
Od kontroli do aresztu
Policjanci z łomżyńskiej "drogówki" w poniedziałek, tuż po północy, zatrzymali 25-latka, który awanturował się w trakcie kontroli drogowej. Okazało się, że mężczyzna kierował audi pod wpływem alkoholu i narkotyków. W jego pojeździe policyjny pies znalazł amfetaminę. Mieszkaniec gminy Kolno usłyszał już zarzuty. Mężczyzna odpowie również za naruszenie nietykalności policjantów.
Czołówka pod Kozikami
Dwa busy zderzyły się czołowo między Konarzycami a Śniadowem w okolicach wsi Koziki. Jedna osoba trafiła do szpitala, ruch odbywa się wahadłowo.
WORD Łomża na ekologiczny prąd
Czterdzieści ton dwutlenku węgla mniej w atmosferze i energia elektryczna rzędu 50 Megawatogodzin – to szacowane roczne zyski z paneli fotowoltaiczne Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu wicemarszałka Województwa Podlaskiego Marka Olbrysia w projekt Energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 20220.
Sięgamy po rezerwy?
Na razie jeden strażak z uprawnieniami ratownika medycznego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży został oddelegowany do pracy w personelu medycznym nowo powstającego szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Terytorialsi natomiast w trybie natychmiastowym zostali wezwani w weekend na szkolenia z COVID-19.
2 miliony 100 tys. zł na 32 pomysły Budżetu Obywateli w 2021 r.
Na 32 zadania do wyboru przez mieszkańców Łomży godzą się urzędnicy ratusza w akcji o nazwie Budżet Obywatelski 2021. Zabawa polega na tym, że o pierwszeństwie w zrobieniu inwestycji, jak np. budowa drogi, ułożenie chodnika, wymiana lampy na ulicy, kosze na śmieci czy naprawa boiska - zadecydują głosy obywateli. Do 20. listopada można wrzucić kartę papierową do urny w Urzędzie Miejskim lub wysłać kartę interaktywną internetem. Jeżeli z budżetu Łomży prezydent wydałby ok. 5 mln 265 tys. zł, to byłyby pieniądze na wszystkie pomysły, bez "latania po ludziach" i do ratusza. To dziw sanitarny, że w czasie pandemii covid ratusz wprowadza kolejkomaty, a zaprasza z kartami. Przypomnijmy, że kilka zwycięskich projektów BO 2020 miało po około 2 i pół - 3 tysiące głosów.
78. rocznica likwidacji getta łomżyńskiego
- Dzisiaj wspominamy tragedię Narodu Żydowskiego, który był zżyty z Polskim Narodem, a zwłaszcza tutaj w Łomży – powiedział pod tablicą, gdzie stała brama do getta, ojciec Jan Bońkowski, kapucyn. W nocy z 1 na 2 listopada 1942 roku Niemcy zlikwidowali utworzone ponad rok wcześniej getto w Łomży. Ze społeczności żydowskiej stanowiącej przed wojną ponad 1/3 populacji miasta wojnę przeżyli tylko nieliczni.
Egipt last minute – 5 powodów, dla których warto tam pojechać
Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz, powygrzewasz się na słońcu i zobaczysz przepiękną rafę koralową, a jednocześnie nie wydasz fortuny? Cudowna pogoda, niesamowite podwodne krajobrazy i zachwycające zabytki, to coś, co czeka na Ciebie w Egipcie. Zatem pakuj walizki i ruszaj na wakacje last minute.
Kradł pod Łomżą
Łomżyńscy policjanci zatrzymali 34-latka, któremu postawiono zarzuty kradzieży paliwa i narzędzi. Pokrzywdzeni oszacowali swoje straty na blisko 6 tysięcy złotych.
Od wtorku zmiany w organizacji ruchu na ul. Wojska Polskiego
W związku z remontem na ul. Wojska Polskiego od 3. listopada, czyli od wtorku, zostaje zamknięty prawy pas ruchu jezdni w kierunku od Ostrołęki do ronda Kościuszki – informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza. Niemożliwy będzie przejazd przez skrzyżowanie z Sikorskiego od strony al. Legionów i ul. Spokojnej. Zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.
Żyrandol do salonu – czy wciąż jest popularnym rozwiązaniem?
Salon pełni w domu wiele funkcji. Przede wszystkim jest uznawany za reprezentatywne pomieszczenie. To w nim w końcu przyjmujemy gości, ale też odpoczywamy czy świętujemy. Wielofunkcyjność tego pomieszczenia sprawia, że powinniśmy je także odpowiednio doświetlić.
Wymaszerowały stowarzyszenie
- Zjednoczyliśmy się tutaj wszyscy, i to jest cudowne – mówiła Alicja Łebkowska-Gołaś po zakończeniu ostatniego „spaceru protestacyjnego” - każdy z was miał odwagę indywidualnie pokazać się, przejść tym marszem. To jest wielka robota, to co robią ludzie w Łomży, w Szepietowie, w Zambrowie czy Grajewie. W takich mniejszych miejscowościach i to jest właśnie akt bohaterstwa – dodawała.
Spieszmy się wspomnieć Zmarłych...
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki roku 2020 przypomniały o Zmarłych w rodzinie najbliższej, ale i o Tych, których poznała Łomża, Polska, a czasami Europa i wielki świat. Śmierć traktuje ludzi sprawiedliwie, pozwalając każdemu zaznać po trudach i emocjach życia spokoju w Wiecznej Ciszy. Wspomnimy ludzi, którzy lata zawodowe, talent i serce poświęcili Łomży. Obok profesora, biskupa i poety w Niebiańskiej Krainie Niedostępności spotkacie zakonnicę, fryzjera albo zbieracza puszek. Czterem porom roku pandemicznego patronują słowa księdza Jana: "Spieszmy się kochać ludzi...".
Wszystkich Świętych jak w Czarnobylu
- Zrobili to celowo ludziom – mówi kobieta pod cmentarzem przy ul. Przykoszarowej. - My nie jesteśmy temu winni. To rząd jest winien. Bo ja tam syna pochowałam, i pójść mu świeczkę zaświecić dzisiaj zabronią, bo tłum? - żali się ze łzami w oczach - To jest kupa głupców rządzących.
Prof. Mikołejko wytyka Premierowi obłudę
- Po słowach premiera Mateusza Morawieckiego Polacy pognali na cmentarze jak charty i stłoczyli się jeszcze bardziej w obronie niteczek więzi ze Zmarłymi - mówi profesor Zbigniew Mikołejko (lat 69), filozof i historyk religii z Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko. - Premier Rzeczpospolitej nie zadbał ani o tradycję Wszystkich Świętych, ani o życie, ani o zdrowie Polaków w dobie epidemii koronawirusa. Wiedział, że zakażeń szybko przybywa i mógł decyzję o zamknięciu cmentarzy podjąć wcześniej. Ale za jednym zamachem zadał cios w to wszystko naraz: w tradycję i życie. Premier zachował się jak patafian: nieodpowiedzialnie i faryzejsko, jak formacja partii Prawo i Sprawiedliwość z Liliputinem na czele. Tradycja i wiara są dla nich pustymi hasłami.
Odpusty zupełne przez cały listopad
W okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad – pisze Mauro Kard. Piacenza. Pandemia wpłynęła na zachowanie wiernych teraz Kościół na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka dostosowuje zasady.
Pamięć o Szymonie Goldluście w 78 rocznicę likwidacji getta w Łomży
78 lat temu, w nocy z 1 na 2 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Łomży, które utworzone zostało na początku sierpnia, kilka tygodni po ataku III Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Mieściło się w obrębie ulic: Zatylnej, Senatorskiej, Rybaki, Żydowskiej, Zielonej. Do getta zwożono również Żydów z okolicznych miejscowości. Szacunki historyków mówią o co najmniej siedmiu tysiącach Żydów z getta w Łomży, których objęła akcja likwidacyjna na początku listopada. Kilka tysięcy zginęło wcześniej w egzekucjach.