Narodowe Święto Niepodległości z namysłem
- 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy w spokoju i zadumie - dzieli się wrażeniami Maria Dziekońska, uczestniczka ceremonii na okazję 11. listopada w Łomży i Drozdowie. - Forma łomżyńskich obchodów została dostosowana do trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się nasz kraj i cały świat... Zatrzymałam w pamięci ostatnie zdanie z kazania w Katedrze Biskupa Stepnowskiego – „Obyśmy jako społeczeństwo byli jedno, jako i naród jesteśmy!”.
Wiktoria Wiśniewska - zdobyła tytuł Miss Golden Girl w Tiranie
Wiktoria Wiśniewska, Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej 2018 - 12 listopada, podczas Gali Finałowej The Miss Globe 2020 zdobyła tytuł Miss Golden Girl. Do Polski poza wspaniałymi wspomnieniami, Wiktoria przywiezie ze sobą pamiątkową szarfę, prezenty oraz przepiękny diadem.
Pod sąd za „patriotyczną oprawę meczu”?
„Stanowcza reakcja łomżyńskich policjantów zapobiegła eskalacji konfliktu podczas sierpniowego meczu pomiędzy drużynami ŁKS Łomża – Wigry II Suwałki S. A." - głosi komunikat na stronie łomżyńskiej policji. - Jaka eskalacja – śmieje się kibic będący na meczu 8 VIII - przecież nie było tam gości.
"Każdy ma prawo, aby żyć w nurcie życia społecznego"
- Jak w dzisiejszych czasach traktujemy siebie nawzajem, oskarżając innych o brak patriotyzmu. Jak trędowatych? Uważamy, że nie są Polakami? – pytał bp łomżyński Janusz Stepnowski podczas homilii Mszy Świętej za Ojczyznę - W Polsce jest miejsce dla każdego, aby się rozwijał. Jest dla tego, który jest katolikiem, ale jest też miejsce dla tego, który jest komunistą czy ma inny kodeks moralny. Każdy ma prawo, aby żyć w nurcie życia społecznego – podsumował.
Jak ugotować ryż, by szkodliwego arsenu było w nim jak najmniej
Ryż może zawierać relatywnie dużo szkodliwego arsenu. Z tego powodu w Unii Europejskiej obowiązują normy określające jego maksymalne dopuszczalne stężenie w tym produkcie. Niemniej jednak warto zadbać o taki sposób przyrządzania ryżu, by zminimalizować zawartość tego pierwiastka. Przepis podpowiadają naukowcy z University of Sheffield.
Film z dowódcą 18. Pułku na Święto Niepodległości
- Wolność nie jest dana nam raz na zawsze, więc musimy o nią dbać - przypomina pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, który stacjonuje w koszarach przy Alei Legionów. Nazwa ulicy nieprzypadkowa, bo tu więzieni byli legioniści Józefa Piłsudskiego, którzy nie chcieli złożyć przysięgi wierności zaborcy niemieckiemu. Ale i oni doczekali 11. listopada 1918 r. - symbolicznego Odzyskania Niepodległości po 123 latach zaborów. Dowódca 18. Pułku dowodzi też Garnizonem Osowiec z siedzibą w Łomży i przybliża w filmie rolę Wojska Polskiego w Łomży.
Idzie mgła i przymrozek
Wystąpienie gęstych mgieł, a także spadek temperatury poniżej zera przewidują synoptycy. Do godziny 10:00 jutro rano prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska IMGW określa na 80 %.
Flaga biało-czerwona - brudna czy wypłowiała
"Jadąc dzisiaj do pracy, zauważyłem na Szosie Zambrowskiej flagi Polski i miasta Łomży" - pisze Czytelnik w mailu do redakcji (biuro@4lomza.pl). "Wszystko super, tylko czy miastu nie wstyd wywieszać tak brudne flagi? Powiem szczerze, że mnie to zabolało, szczególnie gdy chodzi o nasze święte barwy narodowe. Dla mnie flaga Polski ma ogromne znaczenie, symbolizuje naszą polskość i naszą dumę". Łomżyniak jest zwolennikiem tego, aby celebrować publiczną obecność naszej flagi, "ale z godnością i szacunkiem dla niej". Co na takie dictum odpowie dyrekcja MPGKiM w Łomży?
Przypominamy! Trwa Konkurs dla KGW "Koło ARiMR - w sercu wsi"
Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Waldemar Szczesny przypomina iż już tylko do dnia 15 listopada br. trwa konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z województwa podlaskiego i zarejestrowanych w ARiMR. Gorąco zachęcamy do udziału. Patronat nad konkursem objął Prezes ARiMR Halina Szymańska.
Dyrektor Józef Sulima (+ 60) na drodze ku wieczności
"Odszedł przedwcześnie, mając zaledwie 60 lat, do końca kierując zarządem dróg, jego kadrą i statutową działalnością. Zawsze pozostanie w naszej pamięci" - żegnają wspomnieniem Zmarłego Dyrektora Józefa Sulimę (+ 60) dyrekcja i pracownicy Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. "Zdobywając doświadczenie zawodowe, od roku 1980 do dzisiaj, przeszedł niemalże wszystkie możliwe szczeble kariery zawodowej w strukturach organizacyjnych drogownictwa..."
Bezrobocie nieznacznie w dół
Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży, na koniec października 2020 roku kształtowała się na poziomie 7,0%. Dla miasta Łomży wyniosła 8,1% a dla Powiatu Łomżyńskiego – 5,8%. Ogółem czynnych zawodowo pozostawało 44,1 tys. osób, w tym w mieście 23,4 tys. i 20,7 tys. w powiecie.
Hybrydowe konsultacje S16 wydłużone
Ze względu na sytuację epidemiczną GDDKiA wydłużyła do 4 grudnia termin składania wniosków, uwag i opinii ws. planowanej drogi ekspresowej S16 Ełk – Knyszyn. Droga ta w okolicach Osowca przetnie Biebrzański Park Narodowy.
Od 9 listopada wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
Odeszła Zofia Jaśkowska
Nie żyje Zofia Jaśkowska. Przez kilkanaście lat pracowała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łomży; przez 10 lat jako wicedyrektor, była też jej dyrektorem do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Była bibliotekarką z wykształcenia i z zamiłowania, a poza literaturą jej drugą ogromną pasją była praca na działce i uprawa kwiatów. Odeszła w poniedziałek rano, przeżywszy 88 lat.
Uwaga, możliwe mgły
Wystąpienie gęstej mgły ograniczającej widzialność od 100 m do 200 m, lokalnie poniżej 100 m przewiduje dzisiejszej nocy IMiGW.
Młodzi z narkotykami
Łomżyńscy kryminalni zatrzymali dwie osoby podejrzane o posiadanie narkotyków. Ponad 17 gramów środków odurzających policjanci zabezpieczyli w jednym z mieszkań w Łomży. 20-latka oraz 18-latek usłyszeli już zarzuty.
Mercedesem w płot
Łomżyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który najpierw wszczął awanturę w domu, a chwilę później, będąc pod wpływem amfetaminy i alkoholu, wsiadł do mercedesa. Po krótkiej jeździe wjechał w ogrodzenie.
Major Jerzy Bołtryk (+ 50) odszedł na wieczną wartę
- To był dusza człowiek, naprawdę znał się na rzemiośle żołnierskim, a przy tym był bardzo otwarty na potrzeby innych ludzi, chcąc każdemu pomóc... - wspomina Majora Jerzego Bołtryka, Zastępcę Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Łomży, komendant WKU ppłk Tomasz Żyłka. ŚP. Major Jerzy Bołtryk zmarł w niedzielę, 8. listopada, pod respiratorem w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
5 kursów i szkoleń, dzięki którym zmienisz pracę na lepszą
Niskie zarobki i brak perspektyw rozwoju zawodowego to niestety szara codzienność wielu Polaków. Wbrew pozorom zmiana pracy na lepszą wcale nie musi być ani trudna, ani stresująca. Zdobycie wartościowych i poszukiwanych przez pracodawców umiejętności to najprostsza droga do zmiany pracy.
Dylematy władzy
Na ostatniej Sesji Rady Miasta, po dyskusji, głosami „większości prezydenckiej” radni przyjęli uchwałę, w wyniku której MPGKiM za 112 500 zł ma kupić iluminacje świetlne: renifera 3D, wiewiórkę 3D z orzechem, choinkę stożkową i fotoramę z czapką mikołaja. - Czy jest to produkt, który jest produktem podstawowej potrzeby w tym momencie – pytał w dyskusji radny Zbigniew Prosiński. O zasadność, z uwagi na sytuację epidemiczną i budżetową, dopytywał radny Dariusz Domasiewicz - To jest czas kryzysowy i powinniśmy bardzo poważnie podchodzić do finansów miasta, a teraz skupić się na rzeczach najważniejszych – postulował radny.