Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Spieszmy się wspomnieć Zmarłych...

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki roku 2020 przypomniały o Zmarłych w rodzinie najbliższej, ale i o Tych, których poznała Łomża, Polska, a czasami Europa i wielki świat. Śmierć traktuje ludzi sprawiedliwie, pozwalając każdemu zaznać po trudach i emocjach życia spokoju w Wiecznej Ciszy. Wspomnimy ludzi, którzy lata zawodowe, talent i serce poświęcili Łomży. Obok profesora, biskupa i poety w Niebiańskiej Krainie Niedostępności spotkacie zakonnicę, fryzjera albo zbieracza puszek. Czterem porom roku pandemicznego patronują słowa księdza Jana: "Spieszmy się kochać ludzi...".

Od stycznia do października A.D. 2020 

W styczniu odszedł ks. Stanisław Stefanek (+84), biskup łomżyński w latach 1996-2011. Zakonnik Towarzystwa Chrystusowego zasłużył się wielce dla Katedry, ratując funduszami Diecezji i Parafii 500-letnią świątynię przed ruiną. Niestety, pozostawił też ołtarz w prezbiterium jak memento mori, że dobrymi intencjami sztuka nie jest wybrukowana. Nie pochowano Go w luksusowym grobowcu.

Nie żyje historyk prof. Michał Gnatowski (+85), wieloletni prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Zasłużona Instytucja straciła społecznika i monografistę władzy ludowej... Dopiero po zmianach ustrojowych 1989, mógł w 1997 wydać „W radzieckich okowach: studium o agresji 17 września 1939 r. i radzieckiej polityce w regionie łomżyńskim w latach 1939-1941”. 

Poeta, pisarz, dramaturg, od 1976 mieszkaniec Łomży, później Drozdowa. Autor prawie 30 książek, Mimo choroby, umieszczał w FB cykl „Wiersz na niedzielę”. Dzięki Jego pracy i staraniom, Łomża ma Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne, Filharmonię Kameralną imienia Witolda Lutosławskiego, Teatr Lalki i Aktora, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Henryk Gała (1938–2020) na spotkaniu w MDK DŚT w maju 2019 podpisywał zbiór "Połowa chwili", wtedy prawie ostatniej. 

W klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów zmarł 3. lutego Ojciec Tadeusz Trojanowski (+68), łomżyniak z krwi i kości. Przez lata chrzcił tutaj dzieci, udzielał ślubów i odprawiał pogrzeby. 

Po nagłej i ciężkiej chorobie w marcu zmarł nauczyciel muzyki i plastyki od 1989 w SP 9 w Łomży  Janusz Żebrowski (+58), przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Łomża. Skromny działacz związku, lubiany, porządny człowiek. 

„W naszej Łomży piękny widok jest wokoło, gdy zaświeci złote słońce, wszystkim w Łomży jest wesoło” - śpiewał taksówkarz łomżyński Stanisław Wiszowaty (+ 53). Odszedł na zawsze w Wielki Czwartek A.D 2020. Wesoły Stasio nie zagra na akordeonie... Ludzie, co go słyszeli, mówili, że „to taki człowiek orkiestra, co zagra na pianinie, akordeonie, perkusji czy gitarze, zaśpiewa i zabawi” . Stasio był wyróżniającym się uczniem Henryka Witkowskiego, akordeonisty 33 Pułku Piechoty... 

W czerwcu zmarła Helena Polewaczyk (+82), b. ceniony pedagog, aktywna działaczka społeczna, przewodnicząca sekcji oświaty Związku Nauczycielstwa Polskiego... Poznałem wiele nauczycielek - ale nie tak wiele obdarzonych charyzmą niestrudzonej społecznicy, animatorki spotkań, wycieczek i imprez. Pani Helenka to serdeczna archiwistka losów Koleżanek i Kolegów, co odeszli przed Nią.  

Stanisław Roszkowski (+76) był trenerem MKS Zorza w Łomży i nauczycielem wf w Zespole Szkół Budowlanych w Łomży. Był kulomiotem 4. w Polsce w 1968 r. - 16 m 80 cm. Związany z klubami Jagiellonia Białystok, AZS AWF Warszawa, Podlasie Białystok, Zorza Łomża 1978 - 1988. 

Muzyk i pedagog Mirosław Kotelczuk (+57) zmarł 17. czerwca w szpitalu. Był ceniony i lubiany jako nauczyciel akordeonu PSM I i II st. w Łomży oraz pianista bluesowej grupy Browar Łomża. Z każdej rozmowy na długo przed atakiem choroby i w trakcie miałem dużo radości albo wzruszenia, bo tak był wesoły, mądry i wrażliwy współkompozytor "Łomżyńskiej kolędy na święta A.D. 2017".

Ojciec Ryszard Plezia SJ (+81) 46 lat pracował w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych w Rzymie, gromadzącym z woli Kardynała Stefana Wyszyńskiego od 1958 r. dokumenty historyczne i archiwalia i udostępniającym je naukowcom. Prawie pół wieku ocalał źródła wiedzy o przeszłości.  

W szpitalu zmarła 93-letnia łomżynianka, potrącona przez samochód w lipcu przy rondzie Tadeusza Kościuszki. Kobieta przechodziła przez ul. Rządową, wówczas jeszcze remontowaną, na której nie namalowano pasów przejścia dla pieszych... A 23. lipca odszedł Jerzy Piotr Szczechowski. Może to nazwisko nie mówi wiele łomżyniakom...? Bo jak żył skromnie i bez rozgłosu, tak niespodziewanie i cicho odszedł. Był mieszkańcem Łomży, której dodawał kolorytu z młodszym bratem... Zbierając puszki, uczciwie zarabiali na życie, wzbudzając sympatię dla skromności i wytrwałej pracowitości.

6. sierpnia 2020 zmarła pierwsza ofiara śmiertelna pandemii z Łomży - Siostra Teresa Kuryła (+69 lat) ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP N przez ponad 40 lat była ofiarną, życzliwą pacjentom i personelowi, chętną pomóc pielęgniarką z oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. 

Kazimierz Wojewoda (+90): malarz i nauczyciel. Jako 11-latek został z rodziną zesłany na 5 lat, co opisał w „Pamiętam. Wspomnienia z Kazachstanu 1941-1946”. Współtworzył Związek Sybiraków w Łomży. Ofiarną pracę i dorobek artystyczny Sybiraka doceniono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Pedagog Hanna Kościuszko (+72) była emerytowaną nauczycielką Bursy Szkolnej nr 3 - w Domu Chodźki przy Zjeździe, a wcześniej kierowała tam Domem Studenta Studium Nauczycielskiego; przewodnik wycieczek i harcerka.  

Profesor Stanisław Winiarski (+83) ponad 38 lat pracował jako wspaniały organista w Katedrze w Łomży. Prowadził mistrzowsko jako dyrygent Łomżyński Chór Katedralny i wykładał w Instytucie Organistowskim. Laureat medalu „Pro Ecclesia et Pontifice” w 2005 r. od papieża Benedykta XVI. Kiedy jeszcze śpiewałem chłopięcym sopranem, jakieś pół wieku temu i kilka lat później, Profesor Winiarski wyróżniał mnie jako solistę chóru podczas Pasterki - "Lulajże, Jezuniu" jak Poznańskie Słowiki przywoła wspomnienie prób z chórem na piętrze nieistniejącego domu na wprost Katedry...

Mistrz fryzjerstwa Kazimierz Kumiński (+92) przed wojną 1939 r. przed pomnikiem Chrystusa za prezbiterium Katedry modlił się "o zdrowie i przetrwanie, o pomyślność dla miasta i dobrą żonę". Miał wówczas 11 lat, a dwa lata temu mówił mi na rogu Dwornej i Giełczyńskiej, że Chrystus mu pobłogosławił: czworo dzieci, wnuki i prawnuki. Dodajmy szacunek w pamięci uczniów i klientów. 

Wspominał z pomocą artykułów 4lomza.pl

Mirosław R. Derewońko

 

Post scriptum
Z powodu pandemii i decyzji premiera o zamknięciu cmentarzy nie ma tradycyjnej kwesty TPZŁ na ratunek zabytkom 219-letniego cmentarza w Łomży. Każdy może wpłacić szczery datek na remont nagrobków od okresu: klasycyzmu, romantyzmu, pozytywizmu, modernizmu, dwudziestolecia czy wojen światowych do komunizmu. Organizator to:  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, ul. Sienkiewicza 8/1, 18-400 Łomża, nr konta bankowego: 58  2490  0005  0000  4600  3034  6414.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę