Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

2 miliony 100 tys. zł na 32 pomysły Budżetu Obywateli w 2021 r.

Na 32 zadania do wyboru przez mieszkańców Łomży godzą się urzędnicy ratusza w akcji o nazwie Budżet Obywatelski 2021. Zabawa polega na tym, że o pierwszeństwie w zrobieniu inwestycji, jak np. budowa drogi, ułożenie chodnika, wymiana lampy na ulicy, kosze na śmieci czy naprawa boiska - zadecydują głosy obywateli. Do 20. listopada można wrzucić kartę papierową do urny w Urzędzie Miejskim lub wysłać kartę interaktywną internetem. Jeżeli z budżetu Łomży prezydent wydałby ok. 5 mln 265 tys. zł, to byłyby pieniądze na wszystkie pomysły, bez "latania po ludziach" i do ratusza. To dziw sanitarny, że w czasie pandemii covid ratusz wprowadza kolejkomaty, a zaprasza z kartami. Przypomnijmy, że kilka zwycięskich projektów BO 2020 miało po około 2 i pół - 3 tysiące głosów.

Opisy wybranych do realizacji zadań BO 2021 na kartach do głosowania zwykle są krótkie i jasne, np. przebudowa chodnika na ul. Malinowej za 40 tys. zł. Rzeczowo i tanio, wiadomo, czy chce się trotuaru na uliczce z kilkoma domkami, poprzecznej do Partyzantów. Ale o co chodzi z zadaniami: "Bezpieczeństwo ponad wszystko (ul. Dmowskiego 2A – 2B)" za 250 tys. zł? "Bezpieczna Kraska (ul. Kraska)" za 200 tys. zł? "Górka na Pociejewie (ul. Kierzkowa 61 – 79)" za 230 tys. zł? Autorzy zgłaszający pomysły, być może, jeszcze pamiętają, o jakie sposoby zapewnienia im bezpieczeństwa zabiegali czy co chcieli zrobić z górką pociejewską, ale czy głosujący mieszkańcy też się domyślą?

W trosce o dziedzictwo zdrowego rozsądku
Gdyby zrealizować w 2021 roku tylko 5 zadań ogólnomiejskich, cała reszta mogłaby czekać ruski rok, dwa czy więcej. Piątka Garlickiego, wiceprezydenta kierującego komisją uznaniową BO 2021, kosztuje w sumie 1 milion 750 tys. zł. Oto inwestycje w kolejności na karcie: bezpieczna ścieżka w rejonie ul. Sikorskiego i Katyńskiej – budowa oświetlenia drogi (chodnik łączący ul. Sikorskiego z ul. Katyńską wzdłuż ogrodzenia Galerii Veneda) - 100 tys. zł; modernizacja Parku Ludowego przy alei Legionów z terenem przyległym – etap I - 500 tys. zł; psi plac zabaw - z psami (ul. Sikorskiego, obok mostu "Hubala") - 150 tys. zł; troska o dziedzictwo kultury i nauki społecznej patrona ulicy ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w roku jego beatyfikacji 2021 (chodniki po obu stronach ulicy) - 500 tys. zł. Co ma wspólnego zatroskanie o zwyczajne chodniki w Łomży z troską o dziedzictwo myśli Kardynała Tysiąclecia, którego stopa tam nigdy nie stanęła? Kardynał zmarł w 1981, kościół zaczęto budować w 1982. Tym sposobem pod dziedzictwo kultury narodowej można by podciągnąć wszystkie ulice z patronem w Łomży do końca XXI wieku... A jeśli przejdzie głosami mieszkańców "Zadaszenie nad boiskiem wielofunkcyjnym na Orliku (ul. Katyńska 3)" za 500 tys. zł, to obiekt do pobiegania zdrowym ciałem za piłką na świeżym powietrzu może z biegiem lat zamieni się w halę?

Ścieżki, alejki, dróżki i bruczki  
Stary park miejski powstał w epoce romantyzmu ok. 1842 r. jako ogród spacerowy przy ul. Wojska Polskiego. Obecną nazwę ówczesny Trakt Warszawsko-Petersburski nosi dopiero od 1956 r. Latami niszczał w szybkim tempie, starzał się drzewostan, więc może przed rujnacją uchroni pomysł "Aleja dydaktyczna „Osobliwości fauny i flory Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi” im. Jakuba Wagi (ścieżka piesza w Parku Jakuba Wagi)" za 200 tys. zł...? Kwota niemała, ale czy prócz ścieżki z polbruku i tabliczek w trawniku 1/5 miliona starczy na jakieś rośliny...? Tego dylematu nie ma przy "dokończeniu utwardzania kostką brukową drogi łączącej ulicę Chabrową z ulicą Makową oraz wykonaniu jej oświetlenia" za  250 tys. zł. Miłośnicy zieleni w Łomży alarmują, że w mieście szybko ubywa drzew - niedawno ogołocono przy remoncie Dworną - więc nadzieję budzi "dżungla – plac zabaw (ul. Kierzkowa 7)" za 120 tys. zł. Instalacja kamer monitoringu wizyjnego na ulicy 3 Maja może powiedzie się za 60 tys. zł. Ponad 4 razy więcej będzie kosztować komfortowy spacer, czyli "rewitalizacja alejki (ul. Romana Dmowskiego – ul. Marii Skłodowskiej-Curie), centralnego traktu między osiedlami bloków i domków a centrum Łomży za 250 tys. zł. Szansę ma kontynuacja budowy mini bulwarów, od kładki na Łomżyczce do ulicy Sosnowej, za 250 tys. zł. Wróćmy znowu do parku, żeby nie pisać o za trudnej w pielęgnacji zieleni, tylko o "modernizacja sceny plenerowej w Parku Jakuba Wagi" za 250 tys. zł. O 10 tys. tańszy jest osiedlowy park rozrywki i wypoczynku przy zbiegu ulic: Bohdana Winiarskiego i Harcerskiej - 240 tys. zł. Przebudowa nawierzchni drogi (ul. Kierzkowa 54-72) to koszt 250 tys. zł. Remont ciągu komunikacyjnego z parkingami przy ul. Słowackiego - 250 tys. zł i tyle samo wymiana sztucznej nawierzchni boiska Orlik (ul. Katyńska 3).

Całkiem tania impra za 30 tysięcy zł
Metaforyczna nazwa „Biblioteka pomysłów” (ul. Ks. Anny 2, Filia Nr 2 MBP w Łomży) skrywa 20 000 zł na... pomysły. Dwa razy droższa jest budowa "bezpiecznego chodnika i wymiana 3 lamp na ul. Szkolnej" między ul. Senatorską a ul. Dworną. Impreza integracyjna „Od Seniora do Juniora” w Parku Miejskim im. Jakuba Wagi to tylko 30 000 zł. Impreza integracyjna mieszkańców Osiedla Nr 5 „Poznaj swojego sąsiada” (ul. Rybaki, Senatorska, ul. Zielona) pozwoli taniej poznać - zaledwie 20 tys. zł. Monitoring bloku na Osiedlu Bohaterów Monte Cassino 1 kosztuje tyle co dwie imprezy integracyjne - 50 tys. zł. Otwarta Strefa Aktywności przy ul. Fabrycznej u zbiegu z ul. Cegielnianą - także 50 tys. zł. Na Przytulnej czeka "przyjazne miejsce rekreacji – rewitalizacja placu zabaw dla dzieci" za 50 000 zł. Remont nawierzchni chodników na ul. Bernatowicza 7-9 to koszt 35 tys. zł. Trzy razy droższa byłaby "wymiana zniszczonej nawierzchni chodników przy Pływalni Miejskiej i Szkole Podstawowej Nr 10 przy ul. Niemcewicza 17" - 100 000 zł. Ale nie samym chodnikiem żyje człowiek i potrzebne są kosze uliczne i kosze na odchody zwierzęce za 30 000 zł na Osiedlu nr 8.

Młodzieżowy BO 2021 potrzebuje funduszy na 16-godzinny maraton piłkarski (ul. Zjazd 18) za 10 000 zł oraz na Linarium – plac zabaw dla młodzieży (ul. Kierzkowa 7). Może wystarczyć 90 000 zł. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę