Jak będzie rozporządzenie to i publiczna uczelnia też będzie
W przyszłym tygodniu rząd ma debatować nad utworzeniem w Łomży publicznej szkoły wyższej. W ministerstwie Edukacji o utworznieu w mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z ministrem rozmawiali przedstawiciele miasta. Jak podkreśla wiceprezydent Krzysztof Choiński – uczetnik tego spotkania - odpowiednie rozporządzenie ma być rzez rząd podjęte w przyszły czwartek - 17 czwerwca. Zdaniem wiceprezydenta Łomży wydane w tym czasie rozporządzenie Rady Ministrów gwarantowałoby uruchomienie uczelni jeszcze w tym roku.
Zobaczyć wenus
We wtorek od 7.20 można będzie obserwować w Polsce bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne - przejście Wenus na tle tarczy słonecznej. "Warto poświęcić czas na obserwacje, ponieważ będzie to pierwsze takie zjawisko widoczne z terenu naszego kraju od 1761 roku. Następne będzie można w Polsce zobaczyć dopiero w roku 2247" - zachęca astronom dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 7.20, kiedy to brzeg tarczy Wenus zetknie się z brzegiem tarczy słonecznej Od 7.30 cała planeta będzie widoczna na tle Słońca. Środek zjawiska wystąpi o godz. 10.22, a koniec całego zjawiska - o godz. 13.23.
Sprawca wypadku w Zambrowie trafił do aresztu
Na dwa miesiące został aresztowany 41-letni kierowca TIR-a, sprawca piątkowego karambolu kilku aut w Zambrowie, w którym zginęły cztery osoby - poinformował PAP Adam Fabian z komendy powiatowej policji w Zambrowie. Dodał, że w czasie przesłuchania kierowca mówił, iż nie pamięta szczegółów zdarzenia. Okoliczności wypadku wciąż badają biegli, ale policja nie wyklucza, że sprawca mógł zasnąć za kierownicą.
Głosował za Czerniawskiego, może iść na 5 lat do więzienia
Poświadczenie nieprawdy zarzuca prokuratura posłom Janowi Chaładajowi i Stanisławowi Jarmolińskiemu, którzy głosowali w Sejmie za nieobecnych kolegów z SLD. W marcu 2003 r. Chaładaj głosował za nieobecnego w Sejmie Mieczysława Czerniawskiego w sprawie wotum nieufności dla ministra infrastruktury Marka Pola. W śledztwie obaj Chaładaj i Jarmoliński (który wówczas głosował za Alfreda Owoca) nie przyznali się do zarzutu i odmówili składania wyjaśnień. Z ustaleń prokuratury wynika, że Chaładaj miał oddać 6 głosów za Czerniawskiego.
13-ta rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży
Papież z apostolską wizytą gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku. Do Łomży Ociec Święty przybył z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Niestrudzenie głosił Chrystusową Ewangelię, utwierdzał wiarę, umacniał nadzieję, pogłębiał miłość, podtrzymywał na duchu, wskazywał drogę, a gdy trzeba było - na podobieństwo św. Jana Chrzciciela - wołał głośno: nie godzi się, nie wolno!
Proboszczem Roku AD 2004 jest... ks. Andrzej Godlewski?
Ogólnopolski konkurs o tytuł „Proboszcza roku” po raz drugi ogłosiła Katolicka Agencja Informacyjna oraz Redakcja Katolicka telewizji polskiej. Z blisko 600 kandydatów jury wybrało 12 wspaniałych. Swojego kandydata na proboszcza roku mogła wyłonić każda parafia rzymskokatolicka w Polsce. Jury zwracało szczególną uwagę na wszelkie formy aktywności w parafii i więź samych parafian z swoim proboszczem.
Tego się domagają
Wykaz działek objętych wnioskami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o zwrot gruntów, stanowiących własność w dniu 1 września 1939 roku.
Zatrzymanie dyrektora jedwabieńskiego gimnazjum
Janusz O. dyrektor gimnazjum w Jedwabnem został wczoraj zatrzymany przez przez Policję. Jak poinformował Jędrzej Pogorzelski, prokurator nadzorujący śledztwo z Prokuratury Rejonowej w Łomży, dyrektorowi szkoły postawiono zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Igrzyska Polonijne
Ponad 500 osób młodzieży polskiego pochodzenia i ponad setka ich rówieśników z Polski bierze udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej imienia Jana Stypuły. Uczestnicy imprezy zmierzą się w takich dyscyplinach sportowych jak szachy, pływanie, tenis stołowy czy strzelectwo sportowe.
Nowe pistolety dla łomżyńskich policjantów
10 sztuk pistoletów P99 Walter i tyle samo kamizelek kuloodpornych dostali łomżyńscy policjanci do nadinspektora Zbigniewa Chwalińskiego – zastępcy Komendanta Głównego Policji. Nowoczesne uzbrojenie ma wyrównać szanse policji w starciu z bandytami. Jak podkreślił z-ca Komendanta Głównego dziś używane przez funkcjonariuszy pistolety P64 i P83 są przestarzałe i cechują się dużą awaryjnością. Nowe Waltery są natomiast jednymi z najlepszych na rynku.
Taksometry przestawione - od dziś droższe taksówki
Kierowcy taksówek z trzech największych korporacji w mieście już dziś podnoszą ceny swoich usług. Za tak zwane trzaśnięcie drzwiami zapłacimy złotówkę więcej czyli nie 3 zł 50 gr jak do tej pory ale 4zł 50 gr. Drożej o dwadzieścia groszybędzie też kosztował każdy kilometr jazdy.
Żydzi żądają zwrotu coraz większej ilości łomżyńskich nieruchomości
„Aż 25 wniosków Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP o zwrot nieruchomości przesłała prezydentowi Łomży Komisja Regulacyjna w Warszawie” - pisze w dzisiejszym wydaniu Gazeta Współczesna. „Wnioski, przesłane komisji przez stronę żydowską w maju 2002 r., na krótko przed końcem ustawowego terminu ich składania, dwa lata czekały na nadanie im biegu przez Komisję Regulacyjną. Dotyczą w większości nieruchomości położonych w obrębie starówki. (...)„
To był maj...
Poniżej opublikowane dane są wynikiem badań gemiusTraffic dla portalu www.4lomza.pl za maj 2004r. Gemius SA jest największą firmą monitorującą ruch w polskim internecie. Firma Speed s.c. - wydawca www.4lomza.pl - z Gemius SA współpracuje od 3 lat.
Młodzież wyjeżdża do Niemiec
Trwająca 5 lat współpraca Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau z Bawarii nabiera tempa. W dniu 3 czerwca br. do Niemiec wyjeżdża już po raz czwarty młodzież z naszego powiatu. 15-osobowa grupa młodzieży m.in. z Zespołu Szkół w Marianowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem oraz Gimnazjum w Śniadowie i Wiźnie będzie przebywała w zaprzyjaźnionym powiecie w dniach 4-11 czerwca 2004 roku.
Sejm chce zabrać pocztę internautom
Zanim założysz konto poczty elektronicznej, podrepczesz z dowodem tożsamości do firmy internetowej. Może tak być, jeśli posłowie nie zmienią zapisów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne - pisze "Gazeta Wyborcza". Szefowie portali Interia.pl, Onet.pl i Gazeta.pl wysłali list otwarty do marszałków Sejmu Józefa Oleksego i Senatu Longina Pastusiaka oraz do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury Janusza Piechocińskiego.
Mandat za wycieraczką: Można nie płacić?
"Rzeczpospolita": Prawnicy się spierają, czy pozostawiony za wycieraczką mandat został właściwie doręczony, czy też nie. Kierowcy nie wiedzą: płacić czy nie płacić. Na razie wygląda na to, że płacić powinni, ale tylko winni.
Zielony nie znaczy marnowany
W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu łomżanie chcą walczyć z miastem o prawa do swoich działek. W marcu Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania dla obszaru o nazwie „P2” czyli terenu ograniczonego ulicami: Aleja Legionów, Sikorskiego, Wyszyńskiego i Mickiewicza, teraz protestujący już od niemal 14 lat właściciele działek o ochronę swoich praw wystąpili do Europejskiego Trybunału.
ARiMRowy komputer na interentowej aukcji
Skradziony z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży komputer znaleziono na aukcji internetowej. Opis całego zdarzenia brzmi wręcz nieprawdopodobnie. Ktoś w biały dzień z jednego z pokoi Agencji w budynku przy ul. Nowej w Łomży, wyniósł komputer. Co ciekawe nie był to pracownik Agencji, a pokój jak zapewnia dyrektor Agencji Wojciech Szczepkowski był zamknięty.
System wod-kan realizowany jest zgodnie z planem, ale...
Ponad 15 milionów złotych – tyle kosztuje realizowany właśnie w Łomży i okolicznych gminach system wodno-kanalizacyjny. Inwestycja w 75% jest współfinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej, a w pozostałej części przez samorządy Miasta Łomży, gminy wiejskiej Łomża i gminy Piątnica. Zgodnie z przyjętym harmonogramem ma być rozliczona do lutego przyszłego roku, a to oznacz, że wszelkie roboty techniczne powinny zakończyć się jesienią tego roku. Na środowej sesji prezydent Łomży uspokajał radnych, że opóźnień przy realizacji tego projektu nie ma.
Rezygnacja dyrektor szpitala w Kolnie
Rezygnację ze stanowiska złożyła dyrektor Szpitala Powiatowego w Kolnie - Agnieszka Łukasik Bućko. Powód - to brak zrozumienia potrzeb placówki ze strony rady powiatu w Kolnie. Szpital w Kolnie jest zadłużony, a dyrektor twierdzi, że nie jest w stanie spłacać pracownikom zaległych zobowiązań z bieżących środków z Narodowego Funduszu Zdrowia.