Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.onet.pl

Mandat za wycieraczką: Można nie płacić?

"Rzeczpospolita": Prawnicy się spierają, czy pozostawiony za wycieraczką mandat został właściwie doręczony, czy też nie. Kierowcy nie wiedzą: płacić czy nie płacić. Na razie wygląda na to, że płacić powinni, ale tylko winni.

Według dziennika, każdego miesiąca kierowcy w całym kraju dostają kilkadziesiąt tysięcy mandatów za złe parkowanie aut lub nieopłacenie postoju. Najczęściej ukarany zostaje o tym powiadomiony biletem włożonym za wycieraczkę. Czy taki mandat jest skutecznie doręczony? Płacić czy nie płacić - zastanawiają się kierowcy. "To, co my wkładamy za wycieraczkę, to wezwanie do stawiennictwa, a nie mandat karny" - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Adam Godlewski z biura prasowego Straży Miejskiej. - "Bywa, że właściciel kwestionuje fakt jeżdżenia autem danego dnia. Na to nie ma rady. Gdyby uznać raz taki argument, stałby się on powszechnie wykorzystywany" - mówi Godlewski.

"Nie zgadzam się z taką opinią" - ripostuje prof. Tomasz Grzegorczyk z Uniwersytetu Łódzkiego. - "Płacić powinni tylko winni. Właściciel może przecież wykazać, kto danego dnia jeździł jego autem. Jeśli poda jego dane, to już głowa wystawiającego mandat w tym, aby go znaleźć". Sama forma doręczenia przez pozostawienie za wycieraczką nie podoba się prof. Grzegorczykowi: nie jest skuteczna, ale dopuszczalna - cztamy w "Rzeczpospolitej".

Prof. Zbigniew Hołda (Uniwersytet Jagielloński) także wątpi w skuteczność doręczeń mandatów wkładanych za wycieraczki. "O skutecznych doręczeniach mówią przepisy, a takiej możliwości nie przewidują" - mówi Hołda. - "Jeżeli urzędnicy, funkcjonariusze mają numer rejestracyjny auta, to mogą się pofatygować, by sprawdzić dane jego właściciela i wysłać mu mandat na adres zameldowania. Takie wkładanie za wycieraczkę jest bardzo wątpliwym sposobem doręczenia" - podaje gazeta.

"Prawo trzeba interpretować logicznie" - uważa z kolei prof. Piotr Hofmański z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - "Jeśli włożony za wycieraczkę mandat zostaje zapłacony, z miejsca staje się prawomocny. Jeżeli nie, sprawa trafia do sądu i tam właściciel ma szansę przedstawić swoje racje. Może oczywiście skutecznie podnosić, że to nie on kierował autem danego dnia. Werdykt należy do sądu" - czytamy na łamach "Rzeczpospolitej".

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę