Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z serwisu onet.pl

Sejm chce zabrać pocztę internautom

Zanim założysz konto poczty elektronicznej, podrepczesz z dowodem tożsamości do firmy internetowej. Może tak być, jeśli posłowie nie zmienią zapisów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne - pisze "Gazeta Wyborcza". Szefowie portali Interia.pl, Onet.pl i Gazeta.pl wysłali list otwarty do marszałków Sejmu Józefa Oleksego i Senatu Longina Pastusiaka oraz do przewodniczącego sejmowej komisji infrastruktury Janusza Piechocińskiego.

Do tej pory, użytkownik zakładając sobie konto poczty elektronicznej, może to zrobić, np. klikając w odpowiednim miejscu strony internetowej. Nie ma żadnych dodatkowych wymogów formalnych. Inaczej jest w projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne w kształcie proponowanym przez komisję infrastruktury. Znalazła się tam klauzula uzależniająca założenie konta od "ustalenia danych na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez użytkownika końcowego".

Umieszczenie takiego zapisu wymogło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o wprowadzenie obowiązkowej rejestracji telefonów na kartę, co ma ułatwić walkę z przestępcami i terroryzmem. Nie pomyślano jednak, że takie zapisy mogą uderzyć w polskie portale internetowe i w miliony użytkowników kont - pisze "Gazeta Wyborcza".

Sygnatariusze listu obawiają się, że ci ostatni będą musieli przenieść skrzynki pocztowe za granicę i zostaną przejęci przez dostawców zagranicznych, którzy nie są poddani tak ostrym wymogom. "Całkowicie niezrozumiałą dla nas jest chęć potraktowania przez polskiego ustawodawcę usługi poczty elektronicznej na równi z usługami operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej" - czytamy w liście.

Ci ostatni mają tysiące punktów sprzedaży, a portale - nie. Trudno sobie wyobrazić internautów podróżujących przez całą Polskę, by zarejestrować konto w głównej siedzibie portalu.

Tu możesz zaprotestować przeciwko pomysłowi posłów

Zobacz pełny tekst listu otwartego
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę