Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Benedyktynek „Słowo życia na każdy dzień 2023”

Główne zdjęcie
Siostra Regina Wieteska OSB

Mniszki z klasztoru benedyktynek wydały kolejną edycję „Słowa życia na każdy dzień”. To opracowane w przystępnej formie i dopełnione komentarzami teksty biblijne na każdy dzień bieżącego roku, zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Książka zawiera również informacje dotyczące klasztornego życia, bowiem benedyktynki już za pięć lat obchodzić będą 400-lecie osiedlenia się w Łomży. Jak podkreśla we wstępie pomysłodawca i jeden z autorów ks. Jan Krupka jest to „pomoc i zachęta do czytania i rozważania Bożego słowa w rytmie codziennych dni”.

Zainteresowanie poprzednimi wydaniami „Słowa życia” było spore, tak więc na rok 2023 benedyktynki przygotowały jego kolejną edycję. Całość zredagowali ksieni Janina Podsiad OSB oraz kapelan opactwa ks. Jan Krupka, który jest również autorem rozważań, zaś za opracowanie i teksty odpowiada s. Regina Wieteska OSB.

– W 2028 roku będziemy obchodzić 400 lat od chwili, kiedy benedyktynki pojawiły się w Łomży – mówi s. Regina Wieteska OSB. – Uznałyśmy, że warto z okazji tej rocznicy każdego roku wydać coś, co przybliżałoby nasze życie, chociaż początkowo miała to być jednorazowa publikacja. Okazało się jednak, że odzew na pierwszą edycję „Słowa życia” był bardzo miły, wiele osób ucieszyło się z tej książki – również dlatego, że jest to wydawnictwo klasztorne. Dlatego po pierwszym pojawiło się kolejne, a teraz już trzecie wydanie „Słowa życia na każdy dzień 2023”. Pomysł wyszedł od naszego kapelana, ks. Jana Krupki, który od wielu lat nagrywa „Słowo życia”, które jest emitowane w radiu i pojawia się w mediach; teraz pojawiło się w formie wydawnictwa książkowego, z komentarzami ks. Jana Krupki. 

Książka ma formę kalendarza, gdzie na każdy dzień wybrano fragment Ewangelii, czytany podczas mszy świętej. Dopełniają je krótkie komentarze-objaśnienia ks. Jana Krupki oraz cytaty wybrane z dzieł czy wypowiedzi różnych autorów: świętych, błogosławionych i duchownych. Są też odnośniki do innych tekstów, jeśli ktoś nie poprzestanie na przeczytaniu liturgii na dany dzień i zechce bardziej zgłębić temat.

– Naszym charyzmatem jest modlitwa i praca, a jednocześnie lectio divina, bo nasz św. Benedykt mówi, żeby większość czasu w ciągu dnia poświęcać na rozmyślania duchowe i lekturę słowa Bożego – wyjaśnia s. Regina Wieteska OSB. – Chcemy dzielić się tym z innymi, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ludzie są teraz bardzo zabiegani, rzadko sięgają po książki, a już szczególnie Pismo Święte – pochłania ich świat elektronicznych mediów. Tutaj jest podana Ewangelia na każdy dzień, dopełniona krótkim komentarzem, co według nas może zachęcać do sięgnięcia po tę lekturę, do jakiejś refleksji czy zatrzymania się chociaż na chwilę, na kilka minut w ciągu dnia. Jeśli ktoś zechce zgłębić temat są podane dalsze teksty, po które warto sięgnąć. Książka może też służyć jako kalendarz, a jeśli ktoś nie zechce jej przeczytać, to może poruszy go cytat na dole każdej ze stron, wypowiedź dopasowana do każdego dnia. 

„Słowa życia na każdy dzień 2023” to również ukazanie klasztoru i wspólnoty 10 obecnie znajdujących się w nim sióstr, z matką ksienią Janiną Podsiad na czele oraz zaakcentowanie obecności benedyktynek w Łomży już od XVII wieku. Stąd poprzedzające poszczególne miesiące migawki z ich życia, choćby przedstawienie obrazu św. Walentego i odpustu ku jego czci, dorocznych rekolekcji zakonnych, mszy prymicyjnych, Kapituły Generalnej Kongregacji Niepokalnego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mniszek Benedyktynek w Polsce czy wizytacji jej ksieni prezeski w lipcu ubiegłego roku oraz świąt i innych uroczystości w opactwie.

Wydawnictwo jest całkowicie lokalną inicjatywą, ponieważ jego skład i przygotowanie do druku to dzieło Marka Jadczaka, okładkę po raz kolejny zapojektował artysta-plastyk Grzegorz Gwizdon, a wydrukowano je w firmie Libra-Print. 

– To nie przypadek – podkreśla s. Regina Wieteska OSB. – Są osoby, które pomagają nam co roku, bardzo angażują się w przygotowanie i wydanie tej książki, a jedną z nich jest Grzegorz Gwizdon, który ma różne pomysły na te okładki. Akurat na tej są założyciele naszego zakonu (św. Benedykt i św. Scholastyka – red.), a w tle mamy nasz kościół i klasztor.

„Słowa życia na każdy dzień 2023” nie ma jakiejś szerszej dystrybucji, tak więc osoby zainteresowane tą książką powinny udać się do opactwa benedyktynek w Łomży, ulica Dworna 32. 

– Książki są do nabycia w naszym klasztorze – informuje s. Regina Wieteska OSB. – Wzięły ją od nas również niektóre parafie, ale najpewniejszą metodą jest zgłoszenie się do nas, bowiem to Opactwo Przenajświętszej Trójcy w Łomży jest wydawcą tej książki. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę