Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 września 2024 napisz DONOS@

Hołd potomnych i kwiaty dla Żołnierzy 1920 i 1939...

Dowódca 18. Pułku płk Paweł Gałązka i przedstawiciele Garnizonu Łomża odwiedzili we wtorek, 13. sierpnia, stary cmentarz, ażeby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach dowódców i żołnierzy 33. Pułku Piechoty. Kwiaty pod tablicą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego na frontonie Domku Pastora złożyły delegacje społeczeństwa, m.in. władz miasta i powiatu łomżyńskiego oraz Wojska Polskiego. Przedstawiciele środowisk żołnierskich spotkali się w Ratuszu z prezydentem i starostą.

- Chciałem oddać hołd Marszałkowi Piłsudskiemu, jako współtwórcy Niepodległości Polski w roku 1918 – mówi radny Rady Miejskiej Marcin Mieczkowski z Klubu Przyjazna Łomża, który składał kwiaty z Joanną Klamą z Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. - Czas szybko upływa, za rok minie 90 lat od śmierci Komendanta, jednak postać w szarym szynelu nie zatarła się w pamięci następnych, wdzięcznych pokoleń. Piłsudski całe życie poświęcił pracy konspiracyjnej, wojskowej, politycznej na rzecz odzyskania przez rodaków suwerenności Ojczyzny i miejsca na mapie Europy. Pamiętajmy, że bez Cudu nad Narwią nie byłoby Cudu nad Wisłą. Jako mieszkaniec Łomży i Ziemi Łomżyńskiej jestem związany z tym miejscem terytorialnie, emocjonalnie, rodzinnie całym sercem.

10 hektarów nad Narwią na mały poligon 
Wpośród składających hołd Marszałkowi był obecny Jerzy Wnorowski, inicjator upamiętnienia w Łomży pobytu Marszałka - konwersja Piłsudskiego z katolika na ewangelika dokonała się 24. maja 1899, ponieważ Marszałek nie mógł dostać rozwodu kościelnego. Jerzy Wnorowski złożył wiosną 2012 r. w Urzędzie Miejskim wniosek o tablicę na domu pastora Kacpra Mikulskiego, natomiast w 2015 r. był jednym z odsłaniających tablicę. 13. sierpnia tuż po południu środowiska żołnierskie, na czele z płk Pawłem Gałązką, dowódcą Garnizonu Łomża i 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, spotkały się w ratuszu z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i starostą łomżyńskim Lechem M. Szabłowskim. Samorządowcy podziękowali żołnierzom za obecność, służbę i pracę, dzięki czemu mieszkańcy czują się bezpieczniej. Dowódca 18. Pułku dziękował mieszkańcom i władzom Łomży i Powiatu Łomżyńskiego za przychylną współpracę. W sytuacjach rocznicowych żołnierzom życzy się szczęścia żołnierskiego, bezpieczeństwa na służbie, zwłaszcza w sytuacji na wschodniej granicy. W spotkaniu uczestniczyli, m.in., poseł Alicja Łepkowska-Gołaś i druh Wisław Domański z ZHP. 

Starosta Lech Szabłowski wspominał, jak pięć lat temu, od razu po powstaniu 18. Pułku, przekazał ok. 10 hektarów gruntów Skarbu Państwa (w zarządzie starosty) na poligon po obu stronach Narwi między Nowogrodem a Szablakiem – 18. Pułk pozyskał następne 50 ha na ćwiczenia wojsk, także z armii NATO. Starosta ucieszył się, że decyzją MON ulice Nowogrodu: Miastkowska i 11. listopada z rondem mają być przebudowane jako ulice o charakterze obronnym (lepszy dojazd do poligonu).    

Genialny pomysł Marszałka Piłsudskiego
Jerzy Wnorowski przypomina, że rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r., która ocaliła powstającą po 123 latach zaborów Niepodległą Polskę, jak i zachodnią Europę, postawiła pytanie: jacy byli herosi, którzy wywojowali i obronili „Niepodległą”? Pan Jerzy zauważa, że Józef Piłsudski i jego Polska Organizacja Wojskowa oraz Legiony skupiły w szeregach najbardziej patriotyczną część narodu. Wychowani na czynach powstań XIX w., szczególnie Powstania Styczniowego, które zbudowało struktury podziemnego państwa polskiego, podjęli walkę o Niepodległą Polskę, granice i struktury.

Jako Komendant, a następnie po 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wprowadził decyzjami: równouprawnienie kobiet, powszechne nauczanie podstawowe, ujednolicił zarządzanie na ziemiach po 3 zaborach, zreformował i ujednolicił Wojsko Polskie, założył Centralny Instytut Wychowania Fizycznego (AWF) i powołał ludzi do rozbudowy polskiego przemysłu i gospodarki morskiej itp.

Zdaniem Pana Jerzego, pomysłem Piłsudskiego był plan uderzenia na bolszewików znad Wieprza.

- Piłsudski po wizytacji frontu pod Warszawą, widząc zaniedbania, zmienił szefa sztabu i mianował gen. Rozwadowskiego – argumentuje w blogu „Dziennik Jerzego”. - Cała żmudna praca sztabowa znalazła się rękach gen. Rozwadowskiego, ale pomysły i wykonanie były Naczelnika Piłsudskiego. Wielką pracę obronną wykonał pod Warszawą w dniach 14-16 sierpnia gen. Żeligowski. Pod jego dowództwem walczył ppłk. Sawa-Sawicki: dowódca 33 pp. w trakcie bitwy dowodził 14. brygadą.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

240729013428.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę