Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Major Gwido Bursa (+ 27) pożegnany z honorami WP

Główne zdjęcie
Historyk Gwidon Świątkowski. W tle nagrobek Gwido M. Bursy

- Mam dużą satysfakcję, że odkryłem grób Gwido Mieczysława Bursy na starym cmentarzu - mówi historyk Gwidon Świątkowski, któremu nadano to imię, ponieważ jego dziadkowie przyjaźnili się z legionistą, który od wiosny 1919 do jesieni 1924 r. był dowódcą kompanii i później III batalionu 33 Pułku Piechoty. W niedzielne święto 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego dowódca płk. Paweł Gałązka z Panem Gwidonem i trzema Osobami odsłonił odnowiony z funduszy IPN Grób Weterana.

Nagrobek Gwido M. Bursy
Nagrobek Gwido M. Bursy
Jacek Hryniewicki z IPN w Białymstoku
Jacek Hryniewicki z IPN w Białymstoku
Kompania honorowa 18. Pułku
Kompania honorowa 18. Pułku
Odsłonięcie nagrobka: Józef Babiel, Jacek Hryniewicki, Gwidon Świątkowski, Lech Szabłowki, pułkownik Paweł Gałązka
Odsłonięcie nagrobka: Józef Babiel, Jacek Hryniewicki, Gwidon Świątkowski, Lech Szabłowki, pułkownik Paweł Gałązka
Kompania honorowa 18. Pułku
Kompania honorowa 18. Pułku
Gwidon Świątkowski i Sławomir Zgrzywa
Gwidon Świątkowski i Sławomir Zgrzywa
Tablica na grobie majora Gwido M. Bursy
Tablica na grobie majora Gwido M. Bursy
Warty honorowe przy pomnikach:  ppłk. Jerzego Sawy - Sawickiego i Żołnierzom 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej
Warty honorowe przy pomnikach: ppłk. Jerzego Sawy - Sawickiego i Żołnierzom 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej
Pułkownik Paweł Gałązka przed pomnikiem  ppłk. Jerzego Sawy - Sawickiego
Pułkownik Paweł Gałązka przed pomnikiem ppłk. Jerzego Sawy - Sawickiego

Odnaleziony grób Gwido M. Bursy (1897-1924) znajduje się w sektorze wojskowym, niedaleko kaplicy modlitewnej i kilkadziesiąt metrów od grobu dziadków: st. sierżanta Marcina Duczyńskiego i jego żony. Przed odnowionym grobem stanęła ze sztandarem 24-osobowa kompania honorowa 18. Pułku i oddała 3-krotną salwę po przemowach, poświęceniu grobu przez ks. Jana Sołowianiuka i Apelu Poległych. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać i czcić pamięć poległych żołnierzy, bo oni bronili naszej Ojczyzny - mówił dowódca płk. Gałązka, przypominając kilkudziesięciu zebranym: “wolność nie jest dana nam na zawsze; bohaterowie są niezbędni w każdym czasie wojny i pokoju”.

Razem z dowódcą 18. Pułku i odkrywcą grobu, odsłaniali nagrobek, pociągając za biało-czerwone wstążki: prezes TPZŁ Józef Babiel, starosta łomżyński Lech Szabłowski i Jacek Hryniewicki z IPN.

Trzykrotnie ranny - lecz powracał z bronią do walki
Jacek Hryniewicki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku przedstawił biografię majora Bursy, odznaczonego orderem Virtuti Militari i 3-krotnie Krzyżem Walecznych za śmiałe i zwycięskie akcje w czerwcu 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej, kiedy zdobywał pozycje umocnione i karabiny maszynowe oraz ponad setkę jeńców wroga. Łomżyński historyk Sławomir Zgrzywa zwraca uwagę na fakt, że 17-letni Gwido Bursa wstępuje w 1914 r. do Legionów Polskich w Krakowie, a ma 26 lat i awansuje na stopień majora, co świadczy o uznaniu dla jego waleczności i predyspozycjach do kierowania batalionem. Major Gwido miał na imię Gwidon, ale wolał używać formy krótszej. Pochodził z okolic Sanoka. W linku z IPN ukazana jest krwawa i imponująca droga bojowa legionisty, którego zabił nie wróg bolszewik, a niepoczytalny adiutant, bo nie dostał urlopu. W biografii trzykrotnie rannego chłopaka i młodzieńca przejawia się mężny duch bojowy, ponieważ każdorazowo po wyleczeniu z ran powracał do Legionów Polskich - w trudnym dla żołnierzy czasie kryzysu przysięgowego (I i III Brygada podlegała Piłsudskiemu, zaś II Brygada - gen. J. Hallerowi). W kontekście 5-dniowych walk na przełomie lipca i sierpnia 1920, pracownik IPN przywołał słowa przypisywane Piłsudskiego, że “bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą” w Bitwie Warszawskiej.

- Nad Wisłą była Bitwa Warszawska, wygrana przez Piłsudskiego – polemizuje z Panem Hryniewickim Sławomir Zgrzywa. - To niechętne Piłsudskiemu środowiska endeckie ukuły slogan z Cudem nad Wisłą, dokonanym jakoby przez Matkę Boską.

Później major Bursa służył w Korpusie Ochrony Pogranicza Podświle na dalekiej Wileńszczyźnie (na odsłoniętej tablicy trzeba zmienić Powiśle). Żona zastrzelonego majora Bursy była łomżynianką - Hipolita Stypułkowska zdecydowała o przywiezieniu ciała męża do Łomży i pochówku na starym cmentarzu. Tak jak małżonka M. Raganowicza, aktywnie i ofiarnie działała w obronie Łomży 1920.

Dowódca 18. Pułku oddaje honory Poprzednikom
Na starym cmentarzu dowódca 18. Pułku oddał honory na symbolicznym grobie patrona 18. Pułku - generała brygady Mariana Raganowicza (1892-1940), dowódcy 33 Pułku Piechoty sprzed wojny. Odwiedził w głównej alei grób ppłk. Jerzego Sawy-Sawickiego (1886-1922), dowódcy od maja 1920 do listopada 1922 r., któremu żołnierze postawili w dowód szacunku i pamięci pomnik z białym orłem rozpościerającym skrzydła. Tutaj 18. Pułk także wystawił warty honorowe żołnierzy. Młodzi wojskowi zaśpiewali energicznie na początek uroczystości w 30-stopniowym upale hymn - “Pieśń legionów polskich we Włoszech”, a pod koniec “Pieśń I Brygady”. Przejmująco zabrzmiała i smętnie trąbka solisty, kiedy słów po melodii trzeba było się domyślić: “Jak to na wojence ładnie…”

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Czytaj więcej

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę