Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Major Mazur wyrusza z flagami na misję do Iraku

Główne zdjęcie
Mjr Daniel Mazur

Pięć flag otrzymał na drogę do misji wojskowej w Iraku major Daniel Mazur z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Na uroczystej zbiórce w Sali Tradycji przy alei Legionów 133 zgromadziło się wielu gości, reprezentujących środowiska polityczne i samorządowe. - Obiecuję być godnym ambasadorem naszego regionu - mówił wzruszony tyloma życzliwymi słowami o sobie 48-letni major i komandor Daniel Mazur. - Jestem oficerem Wojska Polskiego z Łomży, a to zobowiązuje.

Przypomnijmy, że ponad pół roku odbywały się przygotowania około 300 żołnierzy z XII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy w kwietniu i maju zastąpią żołnierzy XI Zmiany PKW w Iraku. Ambasadorem Łomży i Ziemi Łomżyńskiej jest major Daniel Mazur, który był na misjach w Afganistanie i Kosowie na Bałkanach. Misja Polaków polega na doradztwie i rozwoju zdolności do funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa w Iraku i Królestwie Jordanii. Trzonem PKW jest 5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie. Podczas pożegnania w Łomży major Mazur w Sali Tradycji 18. Pułku, kontynuatora 33. Pułku Piechoty, stwierdził, że nie jest to jego pierwsza misja wojskowa i miał zaszczyt nosić polski mundur w Afganistanie i Kosowie: - Dlatego jestem świadomy, dokąd lecę... Oficer z Łomży może stacjonować w kilku bazach w Iraku, a służba może obejmie działania np. w Kuwejcie i Katarze z żołnierzami NATO z USA, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Norwegii, Litwy.

Prezenty symboliczne i rozrywkowe 
Półroczny udział w szkoleniach, ćwiczeniach i poligonach w województwie lubuskim przygotował majora Mazura do misji. Ma 48 lat, 170 cm wzrostu, waży 74 kg. Jak prezentują go przełożeni, jest sprawny, wysportowany, gibki, świetnie pływa. - Zarządza humorem, potrafi współpracować z nami bez konfliktów, ma refleks - mówi Lidia Kaiser z uznaniem o przełożonym. Życzyła majorowi, aby cały i zdrowy wrócił po pół roku misji w Iraku do macierzystej jednostki. To właśnie wylot z Polski i powrót do Ojczyzny, do Łomży, były powtarzającymi się motywami w przemowach zaproszonych gości. Nikt nie przyszedł z pustymi rękami. Dyskretnie zaglądając do kilkunastu eleganckich toreb na gablotach z pamiątkami historycznymi Wojska, można zobaczyć książki, albumy, kubek i trunki. Jednak to prezenty symboliczne, a nie rozrywkowe, zdominowały przestrzeń duchową uroczystości. Na przykład, Gmina Łomża ofiarowała misjonarzowi Mazurowi torebkę z coinami (wielkości dużej monety, srebrno-złote) ze swoim herbem i na drugiej stronie ze znakiem polskiej misji.

Odważnemu oficerowi wszyscy przemawiający, w różnych słowach, życzyli szczęśliwego powrotu do Ojczyzny i Łomży. Flagi przekazali mjr. Mazurowi: wicestarosta Maria Dziekońska - powiatu łomżyńskiego; prezydent Mariusz Chrzanowski - Miasta Łomża; wójt Piotr Kłys z zastępcą Cezarym Zborowskim - Gminy Łomża; wicemarszałek Marek Olbryś - województwa podlaskiego, a senator PiS Marek A. Komorowski - Polski. Senator przypomniał, że polscy żołnierze wyjeżdżają z misjami pokojowymi.

Dowódca 18. Pułku chwali wzorowego oficera
Jak powiedział dla 4lomza.pl ppłk Ludwik Zalewski, z łomżyńskiej jednostki od roku 1983 mogło wyjechać na misje około 30 żołnierzy, m.in. do Libanu, Syrii, Łotwy. - Pan major Daniel Mazur to człowiek petarda ADHD, w pozytywnym sensie - ocenił podczas spaceru z Sali Tradycji do kantyny płk. Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Jego zdaniem, major Mazur  skutecznie współtworzył świetne relacje pomiędzy Wojskiem a środowiskiem cywilnym. Obecność aż tylu gości z życzeniami, podziękowaniami i prezentami to najlepszy znak sympatii i uznania dla majora Mazura. Jaki jest prywatnie? Taki jak oficjalnie: elegancki, uprzejmy, z poczuciem humoru. 

Sporo Czytelników 4lomza.pl chyba nie wie, że płk Paweł Gałązka jest również misjonarzem, jak o sobie mówią uczestnicy misji. Pełnił służbę w Afganistanie w latach 2011/2012 w X zmianie PKW. Wtedy zginęło pięciu polskich żołnierzy w konwoju, w którym jechał, przed Bożym Narodzeniem...

Zdrowia, wytrwałości i powrotu w doskonałej formie
Major Mazur dziękował dowódcy za kredyt zaufania, wiarę w możliwości, szansę reprezentowania Polski, Wojska Polskiego i 18. Pułku, województwa podlaskiego, powiatu łomżyńskiego, miasta i gminy. Obecność kilkudziesięciu gości oficjalnych i Wojska interpretował jako dowód "ogromnego szacunku do polskiego munduru, do Dowódcy Pułku, jak również mojej skromnej osoby". Obiecał "sumiennie wykonywać obowiązki służbowe, tam, w kraju odległym od Polski o 5000 kilometrów". Major wie, że przed nim bardzo trudne i złożone zadania...
Dowódca 18. Pułku płk Gałązka życzył oficerowi zdrowia, wytrwałości i powrotu w doskonałej formie. Ofiarował odznakę pamiątkową 18. Pułku z numerem 4 majorowi Mazurowi (nr 1 ma Muzeum Wojska Polskiego, nr 2 - dowódca, nr 3 to jeszcze niespodzianka - 12. sierpnia 2022 r., z okazji święta 18. Pułku 14. sierpnia, gdy Kapituła pod przewodnictwem ppłk. Krzysztofa Rabka może wyróżnić więcej osób zasłużonych dla Pułku). 

W uroczystości wzięli udział kapłani z Diecezji Łomżyńskiej, m.in. kapelan 18. Pułku kmdr. por. Bolesław Leszczyński i biskup Janusz Stepnowski, który błogosławił misję i mjr. Daniela Mazura. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Oficer z 18. Pułku w Łomży wyrusza na misję do Iraku

"Legiony to żołnierska nuta" przy alei Legionów

 

Foto: Mjr Daniel Mazur
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę