Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Wdzięczność, kwiaty i znicze Żołnierzom z 1920 roku

Główne zdjęcie
Warta honorowa 18 Pułku przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku.

- W godzinie wielkiej próby cały naród stanął w obronie Ojczyzny – mówił podpułkownik Krzysztof Rabek, zastępca dowódcy Garnizonu Łomża oraz 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, podczas uroczystości na starym cmentarzu w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920. W poniedziałkowe południe żar leje się z nieba, kiedy żołnierze i urzędnicy składają kwiaty i zapalają znicze, oddając hołd Bohaterom z 33. Pułku Piechoty, którzy walczyli w sierpniu 1920 r. oraz we wrześniu 1939 r.

Uroczystość odbyła się przy grobie zbiorowym żołnierzy, poległych w boju w 1920 r. Szeroki grób z nazwiskami walczących z bolszewikami znajduje się w pobliżu głównej kaplicy. Na wprost stali w szeregu potomnych przedstawiciele władz kraju, województwa, powiatu i miasta: wiceminister rolnictwa Lech A. Kołakowski, wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, starosta Lech M. Szabłowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Andrzej Stypułkowski. Obok mieści się poprzecznie położona druga mogiła zbiorowa Żołnierzy 1920, do której tyłem stanęła w dwóch szeregach kompania honorowa Wojska Polskiego ze sztandarem 18. Pułku po lewej stronie.

Ppłk. Rabek przypomniał zebranym, że w historycznym zwycięstwie - Polaków nad Rosjanami i żołnierzami Armii Czerwonej pod Radzyminem i Warszawą - w roku 1920 mieli udział żołnierze 33. Pułku Piechoty imienia Strzelców Kurpiowskich, którego tradycję tereny jednostki przy Alei Legionów 133 przejął 18. Łomżyński Pułk Logistyczny. W 103. rocznicę wspominamy zwycięstwo, które uchroniło Polskę i Europę przed opanowaniem przez komunistów radzieckich / sowieckich.

Hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, przemowa dowódcy, składanie wiązanek kwiatów i zapalanie zniczy na grobach Bohaterów walki o wolność to stały element corocznej uroczystości.



Apel Pamięci znanym i nieznanym
Stałym punktem programu jest również Apel Pamięci Poległych, który odczytywała ppor. Marlena Grzybowska, wzywając do obecności znanych i nieznanych żołnierzy z pól bitewnych, z podziemia okupacyjnego i z powojennej konspiracji. Na znak hołdu żołnierskiego kompania oddała 3-krotnie salwę honorową z karabinów. Biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski w wystąpieniu na koniec przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który w czerwcu 1999 r. nawiedził Radzymin. Jan Paweł II nawiązywał do daty swoich narodzin w maju 1920 r., czyli w czasie wojny polsko-bolszewickiej, co poczytywał jako wielki dług wdzięczności, który spłaca tamtą wizytą, za otrzymaną wolność. W intencji bohaterów, którzy zginęli za umiłowaną Ojczyznę, biskup z wiernymi odmówił modlitwy: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie...” i trzykrotnie „Wieczny odpoczynek, racz Im dać, Panie...”.

Po części z kompanią honorową, która odmaszerowała w kierunku bramy głównej, prezes Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadził spacer do mogił: mjr. Gwido Mieczysława Bursy (legionista od wiosny 1919 r. do jesieni 1924 r., który był dowódcą kompanii i następnie III batalionu 33. Pułku Piechoty), gen. Mariana Raganowicza (grób symboliczny – z ok. 750 rekrutami i mieszkańcami Łomży, którzy dostarczali wodę, jedzenie i opatrywali rannych, bronił miasta przed Armią Czerwoną i Kozakami na przełomie lipca i sierpnia 1920), płk. Jerzego Sawy Sawickiego (34-letni dowódca 33. Pułku Piechoty powstrzymał przykładem uciekających z pola walki żołnierzy w Bitwie Warszawskiej z Armią Czerwoną pod Radzyminem – Ossowem 14. sierpnia 1920 r.). Na trasie spaceru wdzięczności potomnych znalazły się też mogiły żołnierzy AK i walczących w 1939.


Program na 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego
Uroczystości zaczną się o godz. 9:30 złożeniem kwiatów przed pomnikiem obeliskiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty na placu Jana Pawła II. Msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego w Katedrze przy Dwornej 25 o godz. 10:00. Piknik militarny „Wojsko na swojsko” od godz. 12:00. do 16:00. w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Starym Rynku w godz. 18:00.-20:00. – koncert patriotyczny zespołu wokalnego 18.  Łomżyńskiego Pułku Logistycznego „My z Łomży” studia wokalnego eMDeK pod kierownictwem Magdy Sinoff.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Wieczna miłość

Pułkownik „Sawa” Sawicki (+ 36) serce oddał Niepodległej

Awans Bohatera po 100 latach

Ochotnicy pierwszy raz mieli karabin w rękach...

Bohater wojny 1920

Major Gwido Bursa (+ 27) pożegnany z honorami WP

Foto: Warta honorowa 18 Pułku przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę