Powiększenie salonu z XIX wieku w Dworze Lutosławskich
- To bardzo dobra wiadomość i sukces Pani Dyrektor Ewy Sznejder. Gratuluję – stwierdził dyrektor Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży na wieść, którą Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich również opatrzyło określeniem „Sukces”. Taki sukces jest wart 60 tysięcy zł.
W komunikacie z Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich czytamy, że placówka w Drozdowie dostała dotację od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kwota 60 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na zadanie pod nazwą „Drozdowo, XIX w., Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, przebudowa części dworkowej - połączenie pomieszczeń”. W efekcie ma zostanie przebudowany i powiększony istniejącego salon dworski na parterze o sąsiednią salę konferencyjną. Dzięki temu, powstanie duże pomieszczenie, będące rozszerzoną wystawą historyczną, jak również o wiele większa niż dotychczas sala do organizacji konferencji czy koncertów. Uczestnicy wieczorów patriotycznych, spotkań naukowych i artystycznych gromadzili się dotąd w ciasno ustawionych obok siebie rzędach krzesełek w obu częściach salonu sprzed półtora wieku, a i tak nieraz brakowało miejsca, więc goście tłoczyli się w korytarzyku i przy ścianach.
Jak powiedziała nam dyrektor Ewa Sznejder, Muzeum czeka na rozstrzygnięcie następnych konkursów, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: - Przygotowujemy kolejne wnioski i zabiegamy o środki na unowocześnianie obiektów i uatrakcyjnianie ekspozycji, wartościowych historycznie i przyrodniczo, tak by móc zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych.
Radość w Starostwie Łomżyńskim
Sukces z podjęciem tematu modernizacji i wydaniem decyzji oraz uzyskaniem funduszy od PWKZ na to przedsięwzięcie okaże się wiekopomny. Przypomnijmy, że dotychczasowe Muzeum Przyrody będzie mieć nowy pawilon wystawienniczy – którego nowoczesną bryłę widać od strony drogi w Drozdowie – oraz że przeprowadzono rozległe prace przy renowacji części willowej, przyległej do dworu Rodu Lutosławskich. Dwór ma nowy dach z gontu. Zmiany po 39 latach od powstania placówki posłużą również przygotowaniu ekspozycji, poświęconych postaci twórcy Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego, który był bardzo zaprzyjaźniony z Lutosławskimi i w ich dworze zmarł. Starostwo Łomżyńskie, prowadzące zarówno ROK, jak i MP – DL, od początku bardzo zaangażowało się w przywrócenie zabytkowym obiektom właściwego, odpowiedniego wyglądu i funkcji do rangi i znaczenia Rodu Lutosławskich w lokalnej i polskiej historii.
- Bardzo dziękujemy Pani prof. Dajnowicz za środki finansowe w ramach dotacji, ponieważ umożliwi to połączenie salonu z tak zwanym pokojem Wincentego – cieszy się również starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. - Pani dyrektor Sznejder, Starostwo i ROK organizują coraz więcej ciekawych wydarzeń kulturalnych, historycznych, koncertów patriotycznych i konkursów, dlatego nawet obszerny salon dworski był za ciasny dla zainteresowanej publiczności. Widać to było w czasie niedawnych wydarzeń: Gali Stypendiów i Nagród Starosty Łomżyńskiego 2022 oraz na wernisażu wystawy i prezentacji albumu „Zielnik Kurpiowski” Agnieszki Zielewicz. Okazało się, że dysponujemy zbyt małą przestrzenią dla tylu przybyłych gości, uczestników uroczystości.
Należy także pamiętać, że Muzyczne Dni Drozdowo Łomża od samego początku mają inaugurację w Dworze Lutosławskich, a niebawem imprez przybędzie po otwarciu ekspozycji nt. Dmowskiego. Połączenie salonu z pokojem Wincentego jeszcze szerzej otworzy podwoje Muzeum publiczności.
Jak informuje Muzeum, Podlaska Konserwator Zabytków prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz przyznała dofinansowanie w ramach programu dotacji PWKZ na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane na rok 2023.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Rusza budowa pawilonu natury Muzeum w Drozdowie
-
Dni ziół narwiańskich w Drozdowie
-
Rodzinny portret Lutosławskiego
-
Wyjątkowy album drozdowskich muzealników
-
Muzeum Dmowskiego w Drozdowie?
-
Profesor Żaryn przyjął delegację ze Starostwa w Łomży
-
Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody
-
Urodziny Romana Dmowskiego z kwiatami i porozumieniem