Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 02 grudnia 2020 napisz DONOS@

Muzeum Dmowskiego w Drozdowie?

Główne zdjęcie
Gabinet Ministra Klimatu i Środowiska; od lewej: starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego prof. Jan Żaryn

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje współpracę w zakresie przekształcenia Dworu Lutosławskich w Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie – mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski po wizycie w Warszawie.

Kilka dni temu spotkał się on z Ministrem Klimatu i Środowiska Michałem Kurtyką, wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosławem Sellinem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego prof. Janem Żarynem, w sprawie poszerzenia działalności Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Zrodził się pomysł, aby powstały dwie instytucje: Muzeum Przyrody oraz Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich, współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Nowe Muzeum Przyrody znalazłoby swoją siedzibę na posesji dawnego Górnego Dworu, czyli po przeciwnej stronie ulicy obecnego Muzeum Przyrody.

- Starostwo złożyło projekt na 9 mln zł do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wykup gruntu i budowę pawilonu wystawienniczego - wyjaśnia wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska. Inwestycja ta rozpisana jest na lata 2021-2022.

W obecnym Dworku Lutosławskich powstałoby Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich. Władze powiatu zabiegają, aby nowa instytucja kultury o charakterze historyczno-narodowo-tożsamościowym współprowadzona była przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich zdaniem po rozmowach z wiceministrem Sallinem ten cel się przybliża. Już złożono wniosek na 700 tys. do Ministra Kultury i Dziedzictwa na kolejny etap remontu. 

 

Władze powiatu liczą na rozstrzygnięcie tych kwestii jeszcze w tym roku. 

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę