Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Profesor Żaryn przyjął delegację ze Starostwa w Łomży

- Niewiele mamy pamiątek po współtwórcy niepodległości Romanie Dmowskim (1864-1939), który ostatnie miesiące życia spędził w 1938 u przyjaciół w Drozdowie - mówi Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński, którą z delegacją Starostwa Powiatowego gościł prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Spotkanie w Warszawie miało charakter roboczy. Celem było przygotowanie zasad porozumienia o współpracy pomiędzy Instytutem a Starostwem Łomżyńskim, które reprezentowali: starosta Lech Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska. W rozmowach uczestniczyła Ewa Sznejder, dyrektor Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, ponieważ to w tej placówce ma powstać Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego. W tym celu, kosztem około 4 milionów zł, obok dworu będzie zbudowany pawilon wystawienniczy, gdzie przeniesione zostaną przyrodnicze zbiory, natomiast zabytkowy dwór Lutosławskich będzie miejscem prezentacji zacnej ziemiańskiej rodziny i zaprzyjaźnionego autora "Myśli nowoczesnego Polaka", przywódcy endecji w Polsce.

- Niestety, mało posiadamy pamiątek po Dmowskim - opowiada Maria Dziekońska. Wylicza, że są to maska pośmiertna zmarłego w Drozdowie polityka, zdjęcia z uroczystości pogrzebowych, które też odbywały się w katedrze w Łomży, część listów do Marii Niklewiczowej z domu Lutosławskiej.

Na spotkaniu omawiano, m.in. możliwości pomocy pracowników naukowych Instytutu Dziedzictwa w opracowaniu scenariusza wystawy stałej dla nowego muzeum na parterze dworu w Drozdowie. Dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej utworzenie muzeum z pamiątkami po Dmowskim to szansa szerszej prezentacji zasłużonego rodu, z którego wywodzą się patriotyczni społecznicy, naukowcy, artyści jak kompozytor Witold Lutosławski, przedsiębiorcy jak Franciszek Lutosławski i ks. Kazimierz, Druh Szary, twórca krzyża ZHP. Delegaci Starostwa liczą na pomoc Instytutu w zgromadzeniu do kolekcji i ekspozycji pamiątek i dokumentów po Dmowskim. Bezcenna byłaby współpraca z prof. Janem Żarynem i naukowcami i badaczami w organizacji konferencji historycznych i wydawaniu publikacji, poświęconych aktywnemu przed I wojną i w 20-leciu politykowi i myślicielowi endecji.

Profesor Jan Żaryn to sprzymierzeniec
- Współpraca z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej jest bardzo ważna dla naszego Muzeum, ponieważ umożliwia nam nawiązanie wartościowych kontaktów ze specjalistami - mówi dyrektor Ewa Sznejder. - Pan Profesor Jan Żaryn przyjmował nas bardzo życzliwie. Okazał zainteresowanie bardzo szczerze i serdecznie. Wysoko oceniał wiedzę merytoryczną historyków Muzeum: Marcina Rydzewskiego i Tomasza Szymańskiego. Cieszy mnie zaangażowanie Pana Profesora w działania i prowadzone przez nas inwestycje budowlane, o których opowiadałam naszemu sprzymierzeńcowi. 

W spotkaniu wzięli udział zastępcy dyrektora IDMN: dr hab. Paweł Skibiński i Andrzej Turkowski. Dyskutowano przez około 2 godziny, w jakiej formie i zakresie instytucje mogą przyczyniać się do utrwalania i propagowania historii Ojczyzny, poprzez ochronę dziedzictwa zapisanego w zabytkach, jak i w wymiarze niematerialnym.

- Obydwie strony zadeklarowały chęć zawarcia porozumienia w zakresie wspólnego działania, co pozwoli Muzeum Przyrody - Dworowi Lutosławskich wzbogacić posiadaną ofertę - podsumowuje starosta Lech M. Szabłowski. - Fundusze na opracowanie wystaw zamierzamy pozyskać w konkursach Ministerstwa Kultury, któremu podlega Instytut Dziedzictwa.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody

Ewa Sznejder jest dyrektorem Muzeum - Dworu w Drozdowie

https://www.youtube.com/watch?v=hZFRJ923xFU


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę