SAMOBADANIE PIERSI
Comiesięczne badanie piersi to jeden ze sposobów, w jaki powinnaś' dbać o swoje zdrowie. Mimo, że Twój lekarz przeprowadzi pełne badanie podczas wi¬zyty, samodzielne kontrolowanie biustu pozwoli Ci o wiele wcześniej wykryć nie¬pokojące zmiany. Wszystkie nastolatki i dziewczyny po dwudziestym roku życia powinny o tym pamiętać!
Celem badania piersi jest wykrycie zmian, które mogą mieć charakter nowo¬tworowy. Tylko nie panikuj! Brzmi to o wiele straszniej ,niż jest w rzeczywistości, bowiem większość guzków w piersiach nie ma charakteru nowotworowego. W do¬datku rak piersi występuje bardzo rzadko u osób w Twoim wieku. .
Po co przeprowadzać badanie piersi?
Chodzi głównie o wyrobienie sobie dobrych nawyków oraz dokładne po¬znanie swojego ciała. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakieś niepokojące zmiany, będziesz mogła to stwierdzić natychmiast.
Wiele nastolatek i dojrzałych kobiet nie wykonuje takiego badania, ponieważ boją się, że mogą odkryć coś podejrzanego. Jednak jeśli wiesz jak i czego szukać oraz rozumiesz swoje ciało, badanie będzie prostą rutyną!
Kiedy powinnaś to robić?
Badanie piersi należy przeprowadzać po okresie, kiedy są one mniej wrażliwe
1 opuchnięte. Po kilku miesiącach będziesz znała je na pamięć. Ważne jest również wykonanie badania wraz z lekarzem, żeby upewnić się, że robisz to prawidłowo. Pamiętaj, jeśli wyczujesz guzek lub coś nieprawidłowego, nie czekaj, aż to samo zniknie. Natychmiast skonsultuj się ze specjalistą!
Jak przeprowadzić badanie piersi ?
KROK 1 - Skontroluj je
Włącz jasne światło. Rozbierz się od pasa w górę i stań przed lustrem - naj¬pierw obejrzyj swoje piersi. Czy zauważasz coś, co się zmieniło - np. odwróconą brodawkę, zagłębienia lub wysypkę na skórze?
Następnie, połóż dłonie na biodrach i opuść ramiona wypinając klatkę pier¬siową. Czy widzisz coś dziwnego? Piersi powinny wyglądać tak samo, bez szczegól¬nych zagłębień ani wypukłości.
Delikatnie naciśnij każdą brodawkę, sprawdzając, czy nie ma wycieku. Prze¬zroczysty płyn jest w normie. Jeśli wydzielina jest podbarwiony krwią, skontaktuj się z lekarzem.
KROK 2 - Sprawdź piersi palcami
Połóż się płasko na plecach z poduszką pod lewym barkiem i lewym ramie¬niem pod głową. Wyobraź sobie, że pierś jest tarczą zegara, na której narysowano dwa okręgi - jeden wewnątrz drugiego (jak spirala, lub pierścienie wokół Saturna)
Prawą ręką rozpocznij badanie w pozycji 12.00, na zewnętrznym (najwięk¬szym) „"pierścieniu"" na piersi. „Przejdź" palcami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara ,po zewnętrznym pierścieniu, dopóki nie powrócisz do punktu wyjścia. Następnie przesuń palce ok. 2,5 cm w kierunku brodawki i powtórz te czynności wokół kolejnego, mniejszego „pierścienia".
Kontynuuj w ten sposób, dopóki nie zbadasz całej tkanki piersiowej, a także okolicy brodawek. Nie zapomnij też sprawdzić ciała pod pachą, gdyż tkanka pier¬siowa sięga aż do tego miejsca. Jeśli masz większe piersi, możesz je lepiej oświetlić, a także uciskać nieco mocniej, żeby mieć pewność, że sprawdziłaś całą tkankę.
Zmień strony
Teraz zmień stronę. Połóż poduszkę pod prawym barkiem, ułóż prawą dłoń za głową i rozpocznij badanie prawej piersi palcami lewej dłoni.
Skończyłaś
To wszystko! Te kilka prostych czynności wystarczy, aby dbać o swoje zdro¬wie. Pamiętaj jednak, że Twoje samodzielne badanie powinno być również uzupeł¬nione kontrolą u lekarza. Jeśli w międzyczasie zauważysz jakieś niepokojące zmia¬ny, zgłoś to! Lekarz będzie najlepiej wiedział, jak postępować w danym przypadku.