Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Po mastektomii

JAKIE DOLEGLIWOŚCI MOGĘ ODCZUWAĆ PO ZABIEGU MASTEKTOMII? Zabieg amputacji piersi, któremu zazwyczaj towarzyszy amputacja węzłów chłonnych pociąga za sobą wiele niekorzystnych następstw.

Najpoważniejszą, i najbardziej dokuczliwą dolegliwością, która jednak nie musi się pojawić, jest obrzęk limfatyczny. Możesz odczuwać, że kończyna po stronie amputowanej jest słabsza, czasami trudno ci będzie wykonać jakiś ruch w takim samym zakresie, jak przed operacją.
Może dojść do ogólnego pogorszenia postawy ciała, co przejawia się skrzywieniem kręgosłupa, dostawaniem łopatki, obniżeniem lub uniesieniem barku.

Prawidłowo i systematycznie prowadzona rehabilitacja pozwoli ci jednak nie dopuścić do powstania omówionych dolegliwości lub też znacznie je ograniczyć.

KIEDY MOGĘ ZAOPATRZYĆ SIĘ W PROTEZĘ PIERSI?
Zaraz po wyjściu ze szpitala możesz zaopatrzyć się w lekką protezę z gąbki. Protezę silikonową najlepiej jest dobrać po około 6 tygodniach od operacji, gdy wygoi się już blizna pooperacyjna i przestanie zbierać się chłonka.

Z JAKIM WYDATKIEM MUSZĘ SIĘ LICZYĆ PRZY ZAKUPIE PROTEZY?
Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata refunduje każdej pacjentce zakup pod¬stawowej protezy silikonowej. Limit ustalony na ten rok wynosi 250 zł, i każdy sklep z zaopatrzeniem medycznym ma obowiązek posiadać w asortymencie protezę w tej cenie.
Jeśli zdecydujesz się na zakup protezy nowocześniejszej, pokryjesz różnicę pomiędzy faktyczną ceną protezy, a kwotą 250 zł, refundowaną przez NFZ.
Różnica ta zwykle wynosi mniej niż 200 zł. Niestety, NFZ nie refunduje zakupów bielizny.
W sklepie z zaopatrzeniem medycznym poza protezą będziesz mogła kupić również biustonosz, kostium Kąpielowy, bieliznę mocną, topy oraz koszulki przystosowane do no¬szenia protezy.
Jak ubiegać się o dofinansowanie do zakupu protezy?
Abyś mogła otrzymać dofinansowanie, lekarz chirurg lub onkolog musi wystawić ci na specjalnym druku zlecenie na zaopatrzenie.
Ze zleceniem powinnaś udać się do najbliższej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia, w celu potwierdzeniu go. Możesz również wysłać je pocztą, zostanie ci wtedy ode¬słane do domu listem poleconym, jednak musisz liczyć się z tym, że potrwa to nieco dłużej.
Następnie, z podstemplowanym już zleceniem zgłoś się do sklepu specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. Personel sklepów jest odpowiednio przeszkolony i przygoto¬wany, by pomóc klientkom w doborze najbardziej odpowiedniego dla nich zaopatrzenia.

CZY PROTEZĘ MUSZĘ NOSIĆ CIĄGLE?
Noszenie protezy, poza efektem kosmetycznym, ma za zadanie równoważyć ciężar ciała po obu stronach, co jest szczególnie istotne u pań z dużym biustem. Dlatego tak ważne jest noszenie protezy przez cały dzień.

CZY PROTEZA NIE WYPADNIE Z BIUSTONOSZA?
Nie obawiaj się tego. W sklepie, gdzie zaopatrzysz się w protezę będziesz mogła kupić odpowiednie biustonosze z kieszonką, dzięki czemu proteza pozostanie zawsze na miejscu.

CZY KTOŚ MOŻE ROZPOZNAĆ, ŻE NOSZĘ PROTEZĘ?
Dostępne w tej chwili protezy wykonane są w taki sposób, że praktycznie nie moż¬liwe jest rozpoznanie, że masz na sobie protezę. Warunkiem jest odpowiednie dobranie zarówno rozmiaru jak i kształtu.
Również bielizna szyta jest tak, żeby jak najlepiej maskować ubytek piersi. Dla pań, u których blizna pooperacyjna jest rozległa, przygotowano wyżej zabudowane biustonosze ze specjalną wstawką.
CZY BIELIZNA DLA AMAZONEK BARDZO RÓŻNI SIĘ OD TEJ, JAKA MOGŁAM NOSIĆ PRZED OPERACJA?
Wizualne bielizna dla pań po mastektomii niczym nie różni się od zwykłej bielizny. Firmy prześcigają się we wprowadzeniu na rynek coraz to nowych modeli już nie tylko biustonoszy, ale i topów, koszulek dziennych i nocnych oraz kostiumów kąpielowych.
Są one skonstruowane tak, by z jednej strony maskować brak piersi i sprawiać, byś czuła się kobieco, z drugiej zaś utrzymać protezę na właściwym miejscu oraz zmniejszać napięcie w obrębie ramion.
Ekspedientki w sklepach z zaopatrzeniem dla Amazonek są z reguły dobrze prze¬szkolone i pomogą ci wybrać taki model bielizny, w którym będziesz się czuła pewnie i komfortowo.

KIEDY POWINNAM ZACZĄĆ REHABILITACJĘ?
Twoja rehabilitacja polegała będzie na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, automa- sażu oraz w głównej mierze na przestrzeganiu zasad profilaktyki przeciwobrzękowej
Proste ćwiczenia możesz rozpocząć już w pierwszej donie po operacji, stopniowo dołączając coraz trudniejsze, również od pierwszych godzin od operacji powinnaś stosować zasady profilaktyki przeciwobrzękowej. Automasaż zacznij wykonywać dopiero po wygo¬jeniu rany pooperacyjnej, co ma zwykle miejsce po około dwóch tygodniach od operacji.

JAK DŁUGO POWINNA TRWAĆ REHABILITACJA?
W pierwszym okresie po operacji rehabilitacja ma na celu pomóc ci wrócić do daw¬nej formy. Jej główne założenia to wzmocnienie mięśni, przywrócenie pełnego zakresu ruchów oraz zapobieganie powstawaniu obrzęku.
Pamiętaj jednak, że odpływ chłonki z kończyny pozostanie już zawsze zakłócony, stąd tak ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia, co pozwoli ci zachować sprawność fizyczną i zapobiegać powstawaniu obrzęku limfatycznego.
Z tego względu zaleca się kontynuowanie ćwiczeń fizycznych oraz systematyczne wykonywanie automasażu. Należy pamiętać, że jakakolwiek aktywność fizyczna przynosi skutek tylko wtedy, gdy prowadzona jest systematycznie.

CO TO JEST OBRZĘK LIMFATYCZNY?
Obrzęk limfatyczny to jedno z najczęstszych powikłań zabiegu mastektomii. Obja¬wia się obrzmieniem i nadmiernym gromadzeniem chłonki w tkance podskórnej. Główną przyczyną rozwijającego się obrzęku jest usunięcie pachowych węzłów chłonnych. Również radioterapia upośledza odpływ chłonki, prowadząc do nasilenia objawów.
Ma to związek z uszkadzającym oddziaływaniem promieniowania jonizującego na tkanki. Inne czynniki sprzyjające to: otyłość, zakażenie rany pooperacyjnej, nadmierny wysiłek fizyczny i obciążanie kończyny po stronie amputowanej, ale również całkowite ograniczenie aktywności ruchowej.
Leczenie obrzęku jest trudne i długotrwałe, nie zawsze też przynosi zadowalające efekty, stąd tak istotne jest jak najwcześniejsze podjęcie czynności profilaktycznych i od¬powiednio dobranej rehabilitacji.

Co ZROBIĆ, ŻEBY NIE DOPUŚCIĆ DO POWSTANIA OBRZĘKU?
•    Kilkakrotnie w ciągu dnia układaj kończynę wysoko na specjalnym klinie.
•    Kilkakrotnie w ciągu dnia układaj kończynę wysoko na specjalnym klinie.
•    Spij w pozycji na wznak z ręką na klinie (niedopuszczalne jest spanie na ręce strony amputowanej),
•    Spij w pozycji na wznak z ręką na klinie (niedopuszczalne jest spanie na ręce strony amputowanej),
•    Unikaj przegrzewania ręki (opalanie, solarium, gorące kąpiele, maści rozgrzewające),
•    Chroń rękę po stronie amputowanej przed uciskiem (noszenie zbyt ciasnych ubrań, biżuterii, zegarków, mierzenie ciśnienia na ramieniu po stronie amputowanej),
•    Utrzymuj prawidłową masę ciała,
•    Właściwie pielęgnuj skórę (unikaj kosmetyków mogących powodować podrażnienia, bielizny uszytej z tkanin zawierających szorstkie lub sztuczne włókna),
•    Chroń kończynę po stronie amputowanej przed urazami (skaleczenia, oparzenia, uką¬szenia owadów, iniekcje, pobieranie krwi),
•    Unikaj nadmiernego przeciążania kończyny, dźwigania (w ręce po stronie amputowa¬nej nie przenoś przedmiotów cięższych niż 2 kg), szarpnięć, np. przy prowadzeniu psa na smyczy, długotrwałych wysiłków związanych ze skurczem izometrycznym mięśni (prowadzenie samochodu, prasowanie),
•    Bądź aktywna fizycznie, ćwicz systematycznie,
•    Codziennie stosuj automasaż

CO, GDY ROZWINIE SIĘ OBRZĘK ?
Gdy już dojdzie do powstania obrzęku dalsza rehabilitacja powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza, zgodnie z jego zaleceniami. Postępowanie usprawniające obejmuje wtedy:
•    Ćwiczenia czynne wolne,
•    Masaż ręczny,
•    Masaż pneumatyczny,
•    Kąpiele wirowe,
•    Automasaż,
•    Noszenie rękawów uciskowych
•    Leczenie uzdrowiskowe,
•    Leczenie farmakologiczn

Helena Putkowska
pon, 06 czerwca 2011 14:15
Data ostatniej edycji: pon, 06 czerwca 2011 14:39:41

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę