Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Nasze plany

Rozpoczęłyśmy kolejny rok naszej działalności. To już 17-nasty. Jak minął ubiegły?

Od wielu lat koncentrujemy naszą działalność w dwóch kierunkach: pierwszy to pomoc kobietom chorym onkologicznie, niezależnie od typu nowotworu. Drugi to profilaktyka czyli praca z osobami zdrowymi, którym ciągle mówimy: Dbajcie o swoje zdrowie! Kontrolujcie się! Jeśli coś Was niepokoi - szukajcie pomocy spe¬cjalisty i to niezwłocznie!
W ramach naszej pomocy kobietom chorym na raka organizujemy różne dzia¬łania:
prowadzimy spotkania dla kobiet chorych onkologicznie - organizujemy je w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w sali konferencyjnej Szpitala Woje¬wódzkiego w Łomży, II piętro. Mogą na nie przyjść nie tylko osoby chore, ale i wszystkie zainteresowane osoby. Podczas tych spotkań rozmawiamy o swojej chorobie, o swoich planach i nadziejach, o tym, co planujemy jako Stowarzysze¬nie. Często zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin, którzy prowadzą dla nas wykłady lub zajęcia. Ostatnio gościliśmy panią Iwonę Misiutę - kosmetologa, która opowiadała, jak kobiety w starszym wieku powinny dbać o swoja cerę oraz doradzała, jak wykonać makijaż - modelkami były nasze koleżanki,
•  organizujemy rehabilitację dla kobiet po amputacji piersi.
Wszystkie członkinie Stowarzyszenia, które przeszły tę operację bezpłatnie w każdy czwartek w godz. 17-19 korzystają ze specjalnych ćwiczeń i masaży. Są one prowadzone przez specjalistów - rehabilitantów i odbywają się w pomieszcze¬niach Działu Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, II piętro,
•  odwiedzamy kobiety chore na raka na oddziałach szpitalnych, w domu [w razie potrzeby w hospicjum] - podczas odwiedzin koleżanki udzielają chorym wspar¬cia w trudnym dla nich momencie. Koleżanki te odbyły specjalne przeszkolenie w Centrum Onkologii prowadzone przez psychologa - stąd mają status „Ochot¬niczki",
• prowadzimy dyżury w biurze Stowarzyszenia w Hotelu Pielęgniarek obok budynku naszego Szpitala - dyżury te nasze członkinie pełnią nieodpłatnie codziennie w godzinach 10-13. Można tam przyjść, porozmawiać, uzyskać po¬radę, wsparcie, zapoznać się z publikacjami dotyczącymi nowotworów, a czasem po prostu wypić wspólnie kawę i poczuć się lepiej. Każdej kobiecie chorej na raka dobrze robi rozmowa z inną kobietą, która przeżyła „spotkanie" z tą chorobą,
• organizujemy świąteczne spotkania - wigilijne i wielkanocne. Odbywają się one w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Św. ul. Zawadzka 55. Mają specjal¬ny charakter i zawsze połączone są ze mszą świętą. W spotkaniach uczestniczy zawsze nasz opiekun - ks. Andrzej Godlewski. Pamięta o nas również ks. biskup Tadeusz Bronakowski, a wspaniałe kazania wygłasza nam często ks. Tomasz Chludziński,
•  organizujemy również inne spotkania i imprezy dla naszych członkiń, wiosną i latem pikniki, corocznie wyjazdy na pielgrzymki - najważniejszym ich celem jest, aby kobiety chore mogły się spotkać, porozmawiać - przez wsparcie psy¬chiczne, jakie otrzymujemy będąc razem, czujemy się mocniejsze, mamy siłę, aby radzić sobie z trudnościami życia.
Drugim kierunkiem naszej działalności jest profilaktyka chorób nowotworo¬wych. Pracując w tym kierunku również staramy się organizować różne przed¬sięwzięcia:
•  od początku naszej działalności wydajemy Biuletyn Informacyjny - 4 numery w ciągu roku. Jest to jedyne regularnie ukazujące się czasopismo o tematyce on¬kologicznej. W biuletynie opisujemy, jak należy dbać o swoje zdrowie, zachęcamy kobiety do regularnego wykonywania badań, przedstawiamy nowości z dziedzi¬ny onkologii, przekazujemy, jak wygląda działalność Stowarzyszenia. Prezentu¬jemy również autentyczne historie o osobach chorych na raka, przypominamy, gdzie można szukać pomocy specjalisty - słowem - piszemy o wszystkim, co może być przydatne i chorym, i zdrowym,
•  od kilku lat organizujemy Dzień Otwarty w Onkologii. Jest to jedna sobota w październiku lub listopadzie ( termin uzależniony jest od lekarzy specjalistów), podczas której przez 4 godziny kobiety, które nigdy nie były u onkologa mogą skorzystać z wizyty u lekarza oraz wykonać badanie kontrolne. Skorzystanie z wizyty i badań nie wymaga żadnego skierowania ani dodatkowych dokumen¬tów.
Akcja ta, której pomysłodawczynią była Ania Dąbrowska jest przeprowadzana tylko raz w roku i dotyczy pań, które nigdy jeszcze nie były u onkologa. Nie możemy jej organizować częściej przede wszystkim dlatego, że wymaga dużych wydatków, a możliwa jest do zorganizowania dzięki wsparciu Urzędu Miasta i na¬szych przyjaciół - sponsorów.. Zdajemy sobie sprawę, że na co dzień skorzystanie z wizyty u onkologa jest bardzo trudne - wymaga albo wyczekiwania w kolejce od godziny 5-tej rano, albo zapisów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Nieste¬ty, wszyscy wiemy, jak wielkie problemy istnieją w służbie zdrowia i choćbyśmy chciały - niewiele możemy na to poradzić. Ale chociaż raz w roku panie, które nie spotkały się nigdy z onkologiem, mogą skorzystać z porady. Już kilku kobietom dzięki naszej akcji udało się wykryć nowotwór we wczesnym stadium, co oczywiście zwiększa szanse na pomyślne ich wyleczenie.
•  Prowadzenie profilaktyczne spotkania z uczennicami klas maturalnych - orga¬nizujemy je jesienią ( w październiku i listopadzie). Dotyczą profilaktyki raka piersi i nauki samobadania piersi. W roku 2009 takich spotkań odbyło 12 i uczest¬niczyło w nich prawie 250 dziewcząt. Odbyły się w III Liceum Ogólnokształcący [ tam jestem zapraszana już od kilku lat], w Liceum Plastycznym i w Bursie przy ul. Kopernika, a także w Studium…… W trakcie spotkań opowiadam słuchaczom
o moim „spotkaniu" z chorobą, o tym, jak znalazłam się w Stowarzyszeniu, jak pomaga ono kobietom chorym na raka. Dziewczęta oglądają film przedstawia¬jący zasady samobadania piersi, otrzymują również różne publikacje dotyczące profilaktyki nowotworowej. Spotkania są prowadzone nieodpłatnie i na takiej samej zasadzie przekazujemy wszystkie materiały.
•  Organizowanie Czerwcowych Dni Walki z Rakiem, których głównym punktem jest koncert w sali widowiskowej przy ul. Nowej 2. Przed koncertem w foyer od¬bywają się pokazy i wystawy, rozdajemy nasz biuletyn i inne publikacje. Koncert oczywiście służy przede wszystkim rozrywce i odpoczynkowi, ale jest też okazją dla przedstawienia naszej działalności oraz przypomnienia wszystkim kobietom o tym, że profilaktyka może im uratować zdrowie, a nawet życie. Podczas Czerw¬cowych Dni mamy możliwość dotrzeć do wielu kobiet i zawsze myślę o tym, że - kto wie - może któraś z nich usłyszy nasze wypowiedzi, może nasze słowa zachęcą ją do wykonania badań i może się okaże, ze zrobiła to na tyle wcześnie, żeby móc wygrać z rakiem.
To nasze główne przedsięwzięcia, których „trzymamy się" od lat. Staramy się, aby co roku były dobrze zorganizowane i przeprowadzone, ciekawe i aby służy¬ły wszystkim w walce z chorobami nowotworowymi. Mam szczerą nadzieję, że i w tym roku nie będzie gorzej. Wspólnie z koleżankami organizujemy świąteczne spotkanie wielkanocne, myślimy już o koncercie czerwcowym, a po przerwie waka¬cyjnej - o następnych akcjach. Wszystkie cieszymy się, że udaje nam się - w każdy możliwy sposób - pomagać kobietom, i chorym, i zdrowym. Taki jest nasz plan - służyć innym w tej najważniejszej dziedzinie, jaką jest zdrowie. I każdej kobiecie, którą rak schwytał w swoje sieci mówić: Nie bój się! Nie jesteś sama!
Wiem, że jest wielu ludzi, których interesuje to, co robimy i którzy nam poma¬gają, jak tylko mogą.
Im wszystkim dziękujemy z całego serca. Tylko dzięki naszym przyjaciołom możemy planować, działać i pomagać. Bądźcie z nami!


Barbara Porwoł


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę