Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Letrazol skuteczny po 5-letnim leczeniu tamoksyfenem

Wyniki pierwszego etapu badania oceniającego zastosowanie letrazolu po leczeniu tamoksyfenem u kobiet z rakiem piersi wykazały radykalnie (43 proc.) zmniejszone ryzyko nawrotów oraz znamiennie dłuższy czas przeżycia wolny od choroby.
Międzynarodowe badanie kliniczne III fazy raka piersi z udziałem 5200 kobiet, oznaczone symbolem MA-17, jest pierwszym badaniem poświęconym skuteczności stosowania inhibitora aromatazy letrazolu (Femara, Novartis) w przedłużonym leczeniu adjuwantowym obejmującym okres po pięcioletnim pooperacyjnym leczeniu tamoksyfenem. W tym okresie u kobiet zazwyczaj nie stosuje się leczenia farmakologicznego, pomimo utrzymującego się zagrożenia nawrotem raka piersi.
Dane uzyskane w okresie kontrolnym trwającym średnio 2,4 lat w grupie otrzymującej letrazol wykazały tymczasem aż 43-proc. zmniejszenie ryzyka nawrotów choroby w porównaniu z placebo oraz znamienne ograniczenie (46 proc.) rozwoju choroby w drugim gruczole piersiowym. „Informacje te skłoniły Niezależną Komisję ds. Monitorowania Danych do wprowadzenia zmiany w grupie kontrolnej badania. Pacjentki w grupie kontrolnej mają możliwość przejścia z placebo na letrazol” – poinformowano na konferencji prasowej online 9 października br. Tym samym badanie planowane na 5 lat zostało wstrzymane. Wyniki opublikowane zostaną w New England Journal of Medicine z datą 6 listopada.
Wedlug Canadian Cancer Society, ponad 50 proc. nawrotów raka piersi u kobiet występuje w pięć lat po początkowym rozpoznaniu. Tamoksyfen uznawany jest za złoty standard leczenia hormonalnego podczas pierwszych pięciu lat terapii w tej populacji chorych. „Jak dotąd nie istniał żaden sposób leczenia o udowodnionej skuteczności do stosowania po terapii tamoksyfenem, który przeciwdziałałby utrzymującemu się zagrożeniu wystąpienia nawrotu raka piersi” – podkreślił lek. med. Paul Goss, dyrektor Breast Cancer Prevention and Research, Princess Margaret Hospital w Toronto w Kanadzie, który kierował zespołem badaczy. – Ogłoszone dziś wyniki przynoszą pierwsze dowody kliniczne na to, że przedłużone leczenie adjuwantowe letrazolem po pięcioletnim okresie podawania tamoksyfenu może mieć istotny wpływ na całościowy wynik leczenia u pacjentek w wieku pomenopauzalnym cierpiących na raka piersi”.
(Przedruk: Puls medycyny, październik 2003)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę