Nie jesteśmy maszynami
Jak działa nasz organizm w interesujący sposób przedstawia Wolfgang Weikert w książce p.t. "Uzdrawiająca moc uczucia" wykazując jak bardzo porównanie naszego organizmu do maszyny jest nie uzasadnione. W przeciwieństwie na przykład do samochodu nasz organizm sam sobą kieruje.
Żaden nawet najbardziej skomplikowany mechanizm nie potrafi sam się naprawić, tak jak czyni to organizm człowieka. Samochód z powodu braku paliwa nie pojedzie. Człowiek z powodu traku pożywienia nie przestaje funkcjonować. Organizm sięga do rezerw i działa na zwolnionych obrotach. Zranione ciało samo się naprawia. Rany się goją. Mechanizm naszego organizmu pozwala na duży wysiłek, jest bardzo czuły, reaguje elastycznie. My ludzie myślimy, czujemy, przewidujemy, przetwarzamy informacje, uczymy się i wykorzystujemy wiedzę. Dwa niezależne od siebie systemy umożliwiają nam funkcjonowanie w różnych sytuacjach:
1. Posiadamy świadomość, dzięki której myślimy, czujemy, działamy.
2. Autonomiczny układ nerwowy jest naszym systemem sterowania, który bez naszego
udziału utrzymuje funkcjonowanie organizmu.
Dowiedziono, że na autonomiczny układ możemy wpływać zarówno pozytywnie jak również negatywnie. Znamy powiedzenie: „ W zdrowym ciele zdrowy duch". Również zdrowy duch utrzymuje w zdrowiu nasze ciało. Stan ducha ma duży wpływ na nasze zdrowie. Osoby wrażliwe, narażone na stres częściej zapadają na różne choroby, a szczególnie na choroby nowotworowe lub choroby serca i układu krążenia. Dbajmy więc o równowagę psychiczną i wypoczynek. Wzmocni to nasz układ odpornościowy, który dba o nosze zdrowie , a szczególnie ogranicza rozwój komórek nowotworowych.
Krystyna Jastrząb