Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

SALONIK PANI HANKI

Wzgórze Krzyża Świętego, a na nim budynek Centrum Katolickiego tętniący życiem od godzin porannych. Na piętrze budynku w jednym z pomieszczeń znajduje się Salonik Pani Hanki Bielickiej, o przytulnym, a zarazem podniosłym charakterze, barwny, oddający swym wyglądem charakter życia i pracy Pani Hanki.

Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży miało szczęście za sprawą Ani Dąbrowskiej zaprzyjaźnić się ze sławną łomżynianką, ambasadorem naszego miasta na całym świecie
- Hanką Bielicką. Jej osoba uświetniała bale charytatywne, podczas których zbierałyśmy pieniądze na nowy mammograf, a także koncerty organizowane z okazji Czerwcowych Dni Walki z Rakiem.
        Wielokrotnie w rozmowach przy kawie Pani Hanka podkreślała, jak wiele ma pięknych wspomnień związanych z dzieciństwem spędzonym w Łomży i czasami sugerowała, że "chciałaby tu zostać na zawsze - zostawić cząstkę siebie młodym pokoleniom". My też chciałybyśmy, by tak się stało. Tylko, jak to zrobić?
         Na jednym ze spotkań Amazonek Ania Dąbrowska zaproponowała, aby rozejrzeć się za pomieszczeniem, w którym zgromadzimy podarowane przez Panią Hanię kostiumy, kapelusze, obrazy
 i inne przedmioty. W ten właśnie sposób chciałyśmy "umieścić" wielką artystkę w rodzinnym mieście. Szukałyśmy pomieszczenia, które byłoby zawsze dostępne, usytuowane w miejscu, do którego ludzie chętnie przychodzą i które nie ma charakteru muzealnego.
         Z pośród wielu "kandydatów" najwłaściwsze wydało nam się Centrum Katolickie przy parafii Krzyża Świętego. Ania zapytała księdza proboszcza Andrzeja Godlewskiego, co sądzi o tym pomyśle. Ksiądz proboszcz odpowiedział:
                         "Pomieszczenie jest - reszta należy do was".
          I poszło nam jak z płatka. Zaprosiliśmy Panią Hanię do Łomży. W czasie Jej wizyty w Centrum Katolickim w 2002 roku omówiliśmy poszczególne etapy prac i niezwłocznie zabraliśmy się do dzieła. Pani Hanka była tym wydarzeniem bardzo wzruszona i powtarzała:
                          "Pomysł pierwsza klasa, a miejsce wprost wymarzone".
         Wielu ludzi bezinteresownie, a przy tym z zapałem i radością przyłożyło się do pracy wszystkim
stokrotne dzięki!
          I w ten sposób w czerwcu 2005 r. Salonik stał się faktem. Był szampan, kwiaty, łzy wzruszenia
 i radości Pani Hani, gdy przecinała wstęgę oraz radość wszystkich, którym ten pomysł był bliski.
Udało się!
         W ciągu 2 lat Salonik odwiedziło wiele osób, gościem był m.in. Pan prezydent Robert Kaczorowski z małżonką.
         Po śmierci Pani Hani zadzwoniła do Ani Dąbrowskiej p. B. Wudarska ( spadkobierczyni zmarłej )
i powiedziała, że jest w posiadaniu wielu rekwizytów, które chciałaby przekazać do Saloniku. Kiedy przedmioty te dotarły do Łomży, okazało się, że jest ich wiele. Powstał więc problem: gdzie to wszystko zmieścić? Poprosiłyśmy p. Ewę - projektanta wnętrz, aby pomogła nam stworzyć nowe wnętrze Saloniku, które pomieści wszystkie rekwizyty.
       Od 8 marca br. Salonik ma nowy wygląd. Jest jeszcze bardziej przytulny, ściany pomalowano nowymi kolorami, kapelusze spoczęły na specjalnie wykonanych półkach, stroje przyodziały nowo zakupione manekiny.
       Szkoda, że w Saloniku nie zasiądą już z nami przy herbacie Pani Hania i Ania Dąbrowska, ale jesteśmy pewne, że cieszą się z tego przedsięwzięcia wspólnie z nami, chociaż znalazły się już po
 drugiej stronie życia.
                      "Gdy się miało szczęście, które się nie trafia,
                       i czyjeś ciało, i ziemię całą, a została tylko fotografia,
                       to - to jest bardzo mało.
        Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie Saloniku Hanki Bielickiej i tym, którzy codziennie dbają o jego wygląd. Zapraszamy do odwiedzania Saloniku.
         W pierwszą rocznicę śmierci Pani Hani odbył się w Centrum Katolickim I Konkurs krasomówczy noszący jej imię "Radość spod Kapelusza". Zainteresowanie konkursem było bardzo duże i utwierdziło organizatorów oraz sponsorów przekonaniu, jak bardzo potrzebne są takie przedsięwzięcia. Młodzi ludzie nie tylko umieją pisać sms-y i e-maile, ale też potrafią pięknie posługiwać się językiem ojczystym.
W Kościele pw. Krzyża Świętego odprawiona została msza święta o spokój duszy Pani Hanki Bielickiej.

                                                                          Wanda Wałkuska i łomżyńskie Amazonki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę