Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Armia Krajowa w teście i rozmowie z Żołnierzem AK

Adam Boryszewski z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży został zwycięzcą IX Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach. Trzecie miejsce ex aequo zdobyła Katarzyna Siok z III LO.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, razem z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, zorganizowały Regionalną Olimpiadę Historyczną Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach. Jak poinformowała nas Natalia Krzywicka, w IPN młodzież odpowiadała na pytania o struktury organizacyjne i działalność największej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego - Armii Krajowej. Miesiąc wcześniej w etapie I, czyli pisemnym, uczestnicy olimpiady zmierzyli się w Wysokiem Mazowieckiem z testem wiedzy o Armii Krajowej. Etap II, ustny, we wtorek w IPN polegał na indywidualnej rozmowie osób zakwalifikowanych z jurorami, którymi byli: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Białystok major Czesław Chociej, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Urszula Gierasimiuk i Bogusław Łabędzki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Serdeczne podziękowania z IPN dla nauczycieli 
Laureatami olimpiady są: Adam Boryszewski z III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży; II m. - Aleksander Bruszewski z LO im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem; ex aequo III m. uzyskali: Franciszek Ryszewski z LO Wysokiem Mazowieckiem i Katarzyna Siok z III LO w Łomży. Jury przyznało dwa wyróżnienia dla Mileny Bałazy i Pawła Burzyńskiego z III LO w Łomży.

Organizatorzy olimpiady skierowali serdeczne podziękowania również do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do udziału w teście i rozmowie na temat AK. Nauczycielką historii zdobywcy 1. miejsca jest Alicja Czarnocka, natomiast nauczycielem laureatki 3. miejsca ex aequo i dwojga wyróżnionych w konkursie jest Marcin Mikołajczyk.

Uczniowie z III LO wzięli udział w olimpiadzie po raz kolejny, zdobywając we wcześniejszych edycjach nawet 2. lub 3. miejsce, lecz po raz pierwszy jeden z nich sięgnął po najwyższy laur. Łomżyńscy finaliści to trzecioklasiści III LO, dla których nową i stresującą sytuacją były wypowiedzi ustne w konkursie, zwłaszcza że w jury zasiadał prawdziwy żołnierz AK i uczestnik owianej legendą akcji „Burza” z lipca 1944 r. Laureaci wykazali się szczegółową wiedzą o strukturach AK i działalności w regionie.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę