Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Ziemia łomżyńska w poezji i w prozie

Edyta Golińska z Drozdowa zdobyła Grand Prix V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. – Nie spodziewałam się żadnej nagrody, może ewentualnie jakiegoś wyróżnienia – mówi Edyta Golińska. Sukces uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zapewniło poruszające wykonanie wiersza „Matka Boska na Nowogrodzkiej” Wawrzyńca Kłosińskiego, przewodniczącego konkursowego jury. – Byliśmy tu jednogłośni, że za coś takiego należy się nagroda Grand Prix! – ocenia Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ dodając, że taki konkurs jest bardzo potrzebny, a poznawanie małej ojczyzny ścieżką żywego słowa i poezji czymś niezwykle efektywnym.

Zainicjowany w roku 2014 przez Dorotę Przestrzelską konkurs recytatorski „Znam ziemię łomżyńską” odbywał się wcześniej w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, zaś obecnie został przeniesiony do I LO. W piątej edycji konkursu, zorganizowanego przez szkołę i Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji, wzięło udział 39 uczniów 7. klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich z Jedwabnego, Łomży, Miastkowa, Nowogrodu, Piątnicy, Przytuł, Wygody i Zbójnej. Przygotowali oni na konkurs bardzo urozmaicony repertuar: wiersze lokalnych poetów, fragmenty prozy, wspomnień, teksty nieznanych autorów oraz gadki kurpiowskie, co oceniali Wawrzyniec Kłosiński, Edyta Ejsmont, Renata Igielska i Joanna Klama. Poziom w zgodnej opinii jurorów był dość wysoki, tak więc nagród nie zabrakło. Wyróżnienia otrzymali: Weronika Kręciewska i Katarzyna Mikucka (obie SP Przytuły), Amelia Andrychowska (SP7 Łomża), Kacper Łempicki  oraz Wiktoria Sasinowska (oboje z PG6 Łomża). Nagrody ufundowane przez dyrektora Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi otrzymali Paulina Pęska  (PG9 Łomża) i Eryk Wojtkowski (SP9 Łomża), a laureatkami nagród organizatora konkursu I LO okazały się Joanna Sadowska (Gimnazjum w Nowogrodzie) i Natalia Bajno (Gimnazjum w Miastkowie).
Wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów najlepsi okazali się zdobywca III miejsca Artur Bruderek (Gimnazjum w Zbójnej), II miejsca Kamil Grzymkowski (PG6 Łomża) i zwyciężczyni Julia Biedrzycka ze szkoły podstawowej w Jedwabnem, opiekun Wiesław Olszewski.
Wśród starszej młodzieży miejsce III zajęła Izabela Lubiejewska (Piątnica), drugi był Kacper Lemański z łomżyńskiej „Wety”, zaś zwyciężyła Luiza Amelia Sutkowska z I LO. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich Edyta Golińska, podopieczna Doroty Przestrzelskiej i otrzymała nagrodę Grand Prix, między innymi ufundowany przez prezydenta miasta Łomża tablet. 
– Do wybrania tego utworu zachęciła mnie pani Dorota  i jak tylko mi go pokazała wydał mi się bardzo odpowiedni, bo jest bardzo poruszający, od pierwszego przeczytania wiedziałam, że to jest to – mówi Edyta Golińska. – Stresowałam się jednak bardzo, bo przecież przewodniczącym jury był jego autor, ale jakoś dałam radę! – Tak sobie to wyobrażałem! – dodaje Wawrzyniec Kłosiński. – Czytałem ten wiersz podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku byłego Urzędu Bezpieczeństwa w Łomży i cztery lata temu tak to czułem, tak to dzisiaj zostało wykonane i był to jeden z najsympatyczniejszych momentów podczas tego konkursu.
Galę wręczania nagród uświetnił koncert skrzypaczki Ingi Wawrzynkowskiej, uczennicy PG6 i zdobywczyni III miejsca w  niedawnym XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Young Paganini” oraz przemyślenia na temat historii Łomży i naszego obecnego w niej miejsca dr hab. Krzysztofa Sychowicza, prof. PWSIiP i pracownika  białostockiego oddziału IPN. 
– To już piąta edycja konkursu, ale pierwsza tutaj – podsumowuje jego pomysłodawczyni Dorota Przestrzelska. – Zorganizowaliśmy go we współpracy z Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji i okazał się udany: jesteśmy szczęśliwi, że co roku jest coraz więcej chętnych do udziału z różnych miejscowości z terenu całego powiatu. Cieszę się też, że nasze uczennice tak dobrze wypadły: w przypadku Edyty to dostała ona tekst w ostatniej chwili, bo miał go mówić inny uczeń, ale ma ona takie zdolności, że potrafi przygotować się nawet w takiej sytuacji, a Luiza sama zgłosiła tekst i sama się przygotowała – dodaje bibliotekarka w I LO mówiąc, że za rok pewnie znowu zorganizują z Sylwią  Lutostańską z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji ten konkurs, bo nie mogą przecież zawieść młodzieży chcącej w nim uczestniczyć! 

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Krzysztof Mierzejewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę