Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Wesele w bibliotece z kapelą kurpiowską

Główne zdjęcie
Pracownicy biblioteki w okolicznościowych strojach strojach: Renata Igielska i Magdalena Semeniuk

Łomża ponownie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, artyści, dziennikarze, bibliotekarze, młodzież i dorośli miłośnicy literatury, a przygrywała im Kapela Kurpiowska. – Aby poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał konieczne jest tworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność – podkreślała dyrektor biblioteki Krystyna Sobocińska. – Z takim przekonaniem pracownicy MBP w Łomży od początku uczestniczą w akcji „Narodowego czytania”, której główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa.

O popularyzacji w pełnym znaczeniu tego słowa trudno mówić, gdy w niewielkiej sali przeważają zaproszeni do czytania oraz pracownicy biblioteki, a pozostałych uczestników imprezy jest raptem kilkoro, ale warto podkreślić fakt, że Łomża bierze udział w „Narodowym czytaniu” od samego początku. W 2012 roku miejska biblioteka była jednym z zaledwie kilkudziesięciu miejsc w kraju, w których czytano „Pana Tadeusza”, jednak impreza z każdym kolejnym rokiem zyskiwała na popularności – w bieżącej edycji bierze udział ponad dwa tysiące miejscowości w Polsce oraz ponad 60 miejsc rozsianych w 21 krajach na całym świecie. Łomżyńscy czytający bardzo zgodnie podkreślali, że „Wesele” jest lekturą niełatwą, stawiającą duże wymagania z racji licznych archaizmów czy wyrażeń gwarowych, ale jest też jednym z kamieni milowych polskiej literatury, a cel imprezy jest wyjątkowo szczytny.

– Uczestniczę w tym z wielką przyjemnością! – mówi Magda Sinoff, wokalistka i instruktor wokalny. – Pracuję na co dzień z dziećmi i młodzieżą w MDK-DŚT i bardzo dużo czytamy na głos, nie tylko teksty piosenek, ale również prozę. Takie wspólne czytanie jest bardzo dobre, bo łączy ludzi, aktywizuje ich – dobrze, że przynajmniej na jeden weekend zamienia się komórkę na książkę, bo trzeba pokazywać ludziom, że książki nadal są i istnieją!

Osób dorosłych o ponadczasowości dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz o pożytkach płynących z czytania nie trzeba przekonywać, ale młodsze pokolenie podchodzi zwykle do tego typu lektur bez większego zainteresowania. Tym bardziej cieszy udział w imprezie czytającej młodzieży: Urszuli Sulkowskiej z Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz licznej grupy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

– To bardzo pożyteczna inicjatywa i dlatego uczestniczymy w niej nie po raz pierwszy – mówi bibliotekarka Dorota Przestrzelska. – Jest ze mną 10. uczniów, którzy przygotowali się do dwóch scen: w jednej występuje Isia z Chochołem, a w drugiej osiem pozostałych osób. Chętnie się do tego zgłaszali, tekst poznali jeszcze przed wakacjami, a teraz mieliśmy dwie próby.

– Pomysł na takie czytanie „Wesela” pojawił się w naszej szkole jeszcze w czerwcu, pod koniec roku szkolnego – dodaje Wiktor Walewski. – Zebrała się grupka entuzjastów, wspomaganych przez panią Dorotę, inicjatorkę całego przedsięwzięcia. Już wtedy rozdzieliliśmy role, przeczytaliśmy wstępnie, na wakacje zostaliśmy rozesłani z egzemplarzami książek. Pod ich koniec spotkaliśmy się znowu, a dziś jesteśmy tutaj i czytamy, bo to akcja zainicjowana przez prezydenta naszego kraju, mająca szczytny cel: popularyzujemy literaturę wysoką w Polsce, żeby coraz więcej ludzi było jej świadomych!

– Bardzo chętnie zgodziliśmy się na udział w tym przedsięwzięciu, bo lubimy czytać – potwierdza Edyta Golińska. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy znaleźć się tak zacnym gronie, z osobami które sprawują władzę w Łomży, czy z aktorami. Mamy też świadomość, że ta akcja popularyzuje czytelnictwo i literaturę, co też ma dla nas ogromne znaczenie.

Poza czytaniem „Wesela” główną atrakcją imprezy w MBP były muzyczne przerywniki w wykonaniu Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża, wykonującej tradycyjne pieśni i utwory.

Przygotowano też, wzorem lat ubiegłych, zajęcia plastyczne, konkurs literacki i kiermasz książek.

Wojciech Chamryk

Foto: Pracownicy biblioteki w okolicznościowych strojach strojach: Renata Igielska i Magdalena Semeniuk
Foto: Biało-czerwona kokardka dla posła Lecha Antoniego Kołakowskiego
Foto: Kapela Kurpiowska miny Łomża gra przed wejściem do biblioteki
Foto:
Foto:
Foto: Posłanka Bernadeta Krynicka i Jarosław Klimaszewski
Foto: Czytanie rozpoczął wiceprezydent Andrzej Garlicki
Foto:
Foto: Wawrzyniec Kłosiński z
Foto: Edyta Golińska i Wiktor Walewski z książkami
Foto: Dorota Przestrzelska i młodzież z książkami
Foto:
Foto: Czytanie

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę