Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Piękno regionu w słowie i w fotografii

Blisko sto osób z licznych burs, internatów i szkół podstawowych uczestniczyło w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „Podlasie w moim sercu”, zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Najlepszymi fotografami okazali się Piotr Olszewski oraz Wiktoria Kośnik, a recytatorami Amelia Aleksandra Turek oraz Dominika Krawczyk, która oczarowała jury i publiczność nie tylko kurpiowskim strojem, ale też gwarową gadką autorstwa Leszka Czyża.

– Początkowo myślałam o zorganizowaniu konkursu recytatorskiego – mówi Dorota Przestrzelska, inicjatorka konkursu, koordynująca go wraz z Bogusławą Buczyńską. – Dopiero później wspólnie pomyśleliśmy, że mogłaby to być promocja szkoły, pochwalenie się tym co robimy tu na co dzień, upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o regionie i pokazanie jego piękna, rozbudzanie wśród nich różnych pasji; stąd idea wojewódzkiego konkursu recytatorsko-fotograficznego. – Bierzemy udział w wielu konkursach i pomyśleliśmy, że też możemy coś zorganizować – dodaje kierownik internatu Dorota Miarka. – Młodzież robi na przykład szopki, karty świąteczne czy okolicznościowe i są to działania ciągłe u nas obecne, oprócz oczywiście opieki nad mieszkańcami internatu i pracy wychowawczej, bo rozwijamy młodzież wszechstronnie, uczymy, pokazujemy, organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi. 
Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach: uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich, mieszkających w internatach i bursach, którzy mieli pokazać uroki województwa na fotografiach bądź przygotować wiersze o takiej tematyce. Honorowy patronat nad imprezą objęli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, marszałek województwa Artur Kosicki oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, reprezentowany na finałowej gali przez wicewojewodę Marcina Sekścińskiego. Nie zabrakło też licznych sponsorów i fundatorów atrakcyjnych nagród. 
W kategorii fotograficznej jury pod przewodnictwem Teresy Adamowskiej oceniało 192 prace 75 uczestników: 30 uczniów szkół podstawowych przedstawiło 76 fotografii, ich 45 starszych koleżanek i kolegów 116 prac. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy okazał się Piotr Olszewski (SP w Starym Bożejewie), autor pracy „Walentynka znad Narwi“. 
– Zdjęcia robię, jak zobaczę coś ciekawego – mówi Piotr Olszewski. – Trwa to rok, a możne nawet i mniej. Nagrodzone zdjęcie powstało tak, że byliśmy z tatą na rzece, miałem telefon i przyuważyłem taką sytuację. Łabędzie na oryginalnym zdjęciu były całe, ale później je przyciąłem, żeby wyeksponować ich szyje, pokazać tę całą sytuację bliżej.
II miejsce zajął Sebastian Rogowski (SP 2 w Łomży), III Oskar Kossakowski (SP w Miastkowie), a wyróżniono Szymona Osieckiego (SP w Rutkach), Monikę Mieczkowską i Julię Mieczkowską (obie SP w Przytułach). Nagrodę posła Lecha Antoniego Kołakowskiego otrzymała Oliwia Borawska (SP 2 wŁomży), a nagrody organizatora Piotr Leszek Wykowski (SP w Starym Bożejewie) oraz Aleksandra Liżewska (SP 2 Łomża). 
W kategorii uczniów z burs i internatów zwyciężyła Wiktoria Kośnik z internatu ZSCKR w Marianowie, autorka pracy „Zgoda“. II miejscem podzieli się Alesandra Gierej z internatu Technikum Leśnego w Białowieży oraz Jerzy Borejko z tego samego internatu, a III nagrodę zdobyła Marta Łopaciuk z internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Z wyróżnień cieszyli się: Aleksandra Gołębiewska (internat X LO B-stok), Małgorzata Marczuk (bursa nr 3 B-stok) i Magdalena Czechowska (Katolicka Bursa Szkolna w Łomży), a nagrody organizatora otrzymali Adrianna Kowalewska (internat Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych B-stok) i Martyna Śmiarowska (Bursa szkolna nr 1 w Łomży).
Spośród 23. recytatorów (15. z podstawówek, ośmioro z burs i internatów) jury pod przewodnictwem Joanny Klamy przyznało następujące nagrody. 
W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Amelia Aleksandra Turek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, wyprzedzając Aleksandrę Borawską i Sandrę Karwowską, obie SP Jedwabne. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Bobryk (SP w Rutkach), Karol Jachimowicz (SP w Przytułach) i Adam Mieczkowski (SP w Starym Bożejewie) nagrodę organizatora Julia Jankowska (SP w Miastkowie), a nagrody Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży Kamila Puczel (SP w Sokołach) i Anna Radecka (SP w Miastkowie).
Wśród mieszkańców burs i internatów zwyciężyła Dominika Krawczyk (Katolicka Bursa Szkolna w Łomży), wyprzedzając swą koleżankę Natalię Samełko i Gabrielę Uszyńską (internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu). 
– Brałam już udział w konkursach tego typu, ale nie spodziewałam się, że uda mi się zwyciężyć, bo coś takiego zdarzyło się pierwszy raz, dotąd były to tylko wyróżnienia  – mówi Dominika Krawczyk. – Wykonałam prozę Leszka Czyża „Jak to u nas w Kurpsiach downiej bywało“, bo pochodzę z tamtych okolic i kultywuję te dawne tradycje. 
Wyróżniono Karolinę Wilczewską (internat ZSCKR w Marianowie), zaś nagrodę posła Lecha Antoniego Kołakowskiego otrzymała Zuzanna Wężyk (internat X LO B-stok).
– Byliśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń, bo pięknych zdjęć, typowo przyrodniczych, wpłynęło na konkurs blisko 200 – podsumowuje Dorota Miarka. – Cieszymy się, że były zgłoszenia z internatów z Białegostoku czy z Białowieży, bardzo fajny odzew był też w szkołach podstawowych z całego regionu, również w części recytatorskiej. To wszystko uwidacznia, jak piękne mamy tu tereny i dlatego musimy je promować – również w taki sposób, myślimy już więc o kolejnej edycji naszego konkursu.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę