Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 napisz DONOS@

Stara plebania fary w Łomży trafi do rejestru zabytków

Każdy w Łomży wie, że okazała plebania katedralna mieści się na rogu ulicy Dwornej i Farnej. Ale nie każdy wie, że w sąsiedztwie Pałacu Biskupiego po prawej stronie stoi od 5 stuleci stara plebania fary. Być może, zbudował ją pierwszy proboszcz ks. Jan Wojsławski (ok. 1480-1549). Obecnie po kilku przebudowach jest to biały, 2-piętrowy budynek rekolekcyjny przy ul. Sadowej 3B w Łomży.

- Budynek starej plebanii usytuowany jest w odległości około 80 metrów na południowy zachód od katedry pw. św. Michała Archanioła i w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Biskupiego – wyjaśnia prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - W 2020 roku obiekt został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków (publikujemy kartę plebanii – red.). Aktualnie w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wpisu przedmiotowego obiektu do rejestru zabytków.

XVI-wieczna plebania starsza niż Pałac Biskupi
Budynek starej plebanii zbudowany jest na planie prostokąta (bliższego Pałacu), do którego w XX w. dobudowano część bliższą ulicy Sadowej. Dlatego obie części – XVI-wieczna i XX-wieczna leżą na planie odwróconej litery „L”. W obecnej formie jest to obiekt 4-kondygnacyjny, w tym ma jedną kondygnację podziemną ze sklepieniem ceglanym. Został nakryty dachem niskim, dwuspadowym z naczółkami i facjatami. Elewacja budynku ma charakter współczesny. Stara plebania pochodzi z XVI w., z którego to okresu pochodzą częściowo piwnice i parter, ten w części budynku bliższej Pałacu: na zdjęciach z karty ewidencyjnej widać odkryte po zbiciu tynku na parterze cegły palcówki, czyli takie, z jakich zbudowana jest Katedra. Stara plebania była co najmniej 3-krotnie przebudowywana: w XVIII w. oraz w latach 20. XX wieku i w latach 70. XX wieku. Na zdjęciu w publikacji Adama Chętnika z 1915 r. z początku I wojny światowej widać, że dach piętrowego budynku starej plebanii spłonął. 

- Wartości historyczne budynku starej plebanii wyrażają się, m.in. w zachowanych fragmentach murów gotyckich, które świadczą o średniowiecznej proweniencji budynku – uzasadnia Pani prof. Dajnowicz. - W obiekcie występują również partie wymurowane w wątku nowożytnym blokowym – szczególnie w ścianie zachodnio-północnej. Budowany w latach 1504-1526 kościół farny został Katedrą, czyli kościołem biskupim, kiedy w 1925 r. Łomża stała się stolicą Diecezji Łomżyńskiej. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Zabytkowe nagrobki w katedrze odzyskują blask

Proboszczowie Katedry i biskupi łomżyńscy na marmurze

Zbawienny remont łomżyńskiej Katedry już na finiszu

Sarkofag biskupa Stefanka, całun i relikwie świętych

Nowy ołtarz Katedry prawie gotowy...

Ks. Wojsławski powróci do Katedry

Pierwsze spojrzenie w oczy po... 458 latach!

Renowacja łomżyńskiej historii

W Katedrze powstała podziemna kaplica

Podziemne miasto umarłych

Piąta krypta w Katedrze

Katedralnych krypt coraz więcej

Archeologiczna rewelacja: Katedra w Łomży ma katakumby

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę