Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Katedralnych krypt coraz więcej

Główne zdjęcie
odgruzowywanie wejścia do nowej krypty

Kolejne krypty odkryli archeolodzy w prezbiterium Łomżyńskiej Katedry. W tym tygodniu zaczęto odsłaniać drugą – bliższą wiernym część prezbiterium. Już po kilku godzinach pracy okazało się, że także tu są kolejne podziemne grobowce. Do dziś (wtorek) do południa już odkryto trzy całe i fragment czwartej krypty. Wszystkie najprawdopodobniej pochodzą z XVIII wieku. Są w nich ludzkie szczątki.

„Aż strach wbijać szpadel” - mówi archeologa prof. Maciej Czarnecki z Warszawy nadzorujący prace w Katedrze. - „Okazuje się, że tu wszędzie są krypty. Poza tym znajdujemy dużo kości ludzkich poza nimi. Są one luźno porozkładane. To tak jakby je ktoś porozrzucał, być może właśnie przy budowaniu tych krypt” - mówi prof. Czarnecki Dodaje też, że „na razie za wcześnie na konkretne wnioski”.
Prowadzący w prezbiterium Łomżyńskiej Katedry badania archeolodzy znaleźli również monetę. - „Trudno tu mówić o jej wieku czy wartości” - mówi prof. Czarnecki. - „Nie jest ona złota, raczej miedziana, ale żeby określić jej wiek trzeba ją dobrze oczyścić. Coś na niej widać, ale co to jest? Na razie nie wiem” - dodaje.

Przypomnijmy prace archeologiczne w Katedrze prowadzone są od sierpnia. Do tej pory odkryto 9 krypt. Najstarsze powstały prawdopodobnie w XVI wieku.

zobacz też:
* Archeologiczna rewelacja: Katedra w Łomży ma katakumby 09 sierpnia 2005
* Piąta krypta w Katedrze 22 października 2005

210407125521.jpg
Foto: odgruzowywanie wejścia do nowej krypty
Foto: moneta w ściance krypty
Foto: krypty pod wejściem do zakrystii
Foto: moneta w ściance krypty
Foto: nowe krypty
Foto: nowo odsłonięta krypta, widać kości, czaszki
Foto: wszędzie kości
Foto: moneta znaleziona przy krypcie
Foto: odsłonięta kość
Foto: świeżo odkryte czaszki

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę