Tylko dajcie nam szansę
Finansowe i systemowe problemy opieki zdrowotnej są powszechnie znane w Polsce. Dotyczą wielu dziedzin medycznych. My jednak skupimy się na onkologii i pacjentach onkologicznych.
Miniony rok był dla nas pacjentów onkologicznych bardzo trudny. Pierwszego października 2004 roku. znowelizowano ustawę zdrowotną, która czyni procedury dostępu do nowoczesnych metod leczenia jeszcze bardziej uznaniowymi. Od sześciu lat nie zmieniła się sytuacja dostępu do innowacyjnych terapii. Jak dramatyczny stanowi to kontekst dla chorych – wiedzą zbyt dobrze osoby dotknięte chorobą nowotworową. Ubiegły rok Amazonki obwołały rokiem budowania świadomości raka jako choroby przewlekłej. Dzięki postępowi nauki, w wielu krajach świata rak przestał być wyrokiem. Medycyna pozwala pacjentom onkologicznym coraz dłużej cieszyć się życiem bez znaczącego uszczerbku dla jego jakości. Działalność profilaktyczna, wczesna diagnostyka, to jeden z kierunków, dających takie efekty. Drugim jest coraz większy dostęp do specjalistycznych ośrodków terapeutycznych wykorzystujących innowacyjne metody leczenia. Mamy takie ośrodki i znakomitą kadrę medyczną. Niestety kadrę bezradną wobec naszego cierpienia z powodu rosnącej niewydolności finansowej systemu. W Nowy Rok, wszyscy życzyliśmy sobie zdrowia. Przy zdiagnozowanym raku, życzenia to za mało…
W 2005 roku w Polsce środki przeznaczone z budżetu państwa na leczenie chorych z nowotworem piersi pozwolą pomóc tylko jednej kobiecie na dziesięć zakwalifikowanych do dalszego leczenia pacjentek. To ogromna tragedia, gdy brak pieniędzy staje się wyrokiem dla kilku z kilkudziesięciu tysięcy. Jak mamy jednak nazwać sytuację, w której decyzje finansowe są wyrokiem już na początku drogi i walki z rakiem? Co wreszcie z osobami, które dopiero zostaną zdiagnozowane? Niestety dane epidemiologiczne nie pozwalają na optymizm. Coraz więcej ludzi choruje, coraz więcej umiera! Jak zamierzacie Państwo budować społeczne zaufanie do instytucji, które ów stan akceptują?
Rok 2005 będzie dla Nas, pacjentek onkologicznych, rokiem walki o prawa pacjenta. Zdesperowane, będziemy je konsekwentnie egzekwować. Słysząc argumenty o braku środków, chętnie wskażemy potencjalne możliwości ich racjonalnego wykorzystania. Na całym świecie inwestowanie w postęp jest opłacalne. Może z tej perspektywy warto przyjrzeć się raz jeszcze listom refundacyjnym i faktycznej, potwierdzonej rzetelnymi badaniami, skuteczności leków, do których wszyscy dopłacamy. To ciągle powracający wniosek chorych i lekarzy. Dołączą do niego z pewnością prawnicy, skoro wciąż refundowane i aplikowane są nam leki, których obecność na listach w ubiegłym roku zakwestionowała Najwyższa Izba Kontroli.
Apelujemy, prosimy o pomoc, deklarujemy swój wkład. Będziemy uczyć, ostrzegać, dzielić się doświadczeniem. Tylko dajcie nam szansę… na życie.
Pacjentki onkologiczne – Amazonki