Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Z wiarą w nowy kulturalny rok

Główne zdjęcie
Ks. kanonik Marian Mieczkowski

Noworoczne spotkanie artystów, twórców i animatorów kultury odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Jego inicjatorem był nowy diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, proboszcz parafii katedralnej, ksiądz kanonik Marian Mieczkowski. – Chciałem, żeby to spotkanie odbyło się właśnie 6 stycznia, w święto Trzech Króli, w czasie radosnym i kolędowym – mówi ks. Marian Mieczkowski. – Pojawiła się na nim bardzo liczna reprezentacja środowisk artystycznych, poczynając od Łomży, Ciechanowca i wielu innych miejscowości naszej diecezji. Cieszę się z duchowego i artystycznego wymiaru tego dzisiejszego spotkania, z tego, że mogliśmy podziękować Bogu za wszystko!

Ks. Marian Mieczkowski sprawowanie swej funkcji rozpoczął specjalnym spotkaniem noworocznym, mającym zintegrować artystów, przede wszystkim w wymiarze duchowym. 
Dlatego jako pierwsza odbyła się uroczysta msza święta w katedrze, odprawiona pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego  Janusza Stepnowskiego w intencji twórców kultury i sztuki. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowisk artystycznych Łomży i okolic, w tym liczna grupa młodzieży. Bp Stepnowski zaapelował do twórców, by w Roku Wiary szczególnie gorąco dziękowali Bogu za jej dar oraz, by dbali, aby jej nie zatracić. Podkreślił też, że spoczywa na nich szczególnie ważne zadanie, ponieważ artysta to człowiek, który został obdarowany przez Boga talentem, którym dzieli się z innymi.
Artystyczna część spotkania odbyła się w sali widowiskowej szkół katolickich. Jako pierwsi wystąpili uczniowie Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży, którzy zaprezentowali autorskie przedstawienie „Impreza u Wojtka”. Zostało ono przygotowane z okazji jubileuszu 20-lecia szkoły i opowiada niezwykłą historię, która wydarzyła się w szkolnej pracowni ostatniej nocy przed jego obchodami. Po nich na scenie pojawili się Magda Sinoff i Studio Wokalne eMDeK. Zespół wykonał nastrojowe pastorałki i pieśni o tematyce świątecznej, kończąc występ refleksyjnym utworem „Nauczmy się żyć obok siebie”.
Kolędy i pastorałki, w wykonaniu zespołu śpiewaczego ze Zbójnej oraz Zespołu Pieśni i Tańca Łomża Regionalnego Ośrodka Kultury, towarzyszyły również dalszej części uroczystości: otwarciu wystaw prac uczniów Liceum Plastycznego i zwycięzców powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje Bożonarodzeniowe”. Była też okazja do licznych rozmów i spotkań podsumowujących miniony rok oraz zapowiadających kolejne wydarzenia artystyczne. Nowy duszpasterz artystów nie zamierza tylko przyglądać się z boku temu, co będzie się działo, lecz już zapowiada aktywną działalność w tej dziedzinie. 
– Jestem otwarty na różne pomysły i inicjatywy, które niektórzy już zaczęli mi przekazywać do rozważenia – zapowiada ks. Mieczkowski. – Tym bardziej, że mamy Muzeum Diecezjalne, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich – są to instytucje, które zostały stworzone po to, żeby działo się w nich coś wartościowego. Do tego katedra zawsze jest takim magnesem przyciągającym różne środowiska. Jest nie tylko miejscem modlitwy, ale zawsze też służyła i mam nadzieję, że w przyszłości również będzie służyć, krzewieniu polskiej kultury!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Ks. kanonik Marian Mieczkowski
Foto: Uczniowie Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży
Foto: Uczniowie Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży
Foto: Uczniowie Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży
Foto: Uczniowie Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży
Foto: Wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek
Foto: Magda Sinoff
Foto: Studio Wokalne eMDeK
Foto: Studio Wokalne eMDeK
Foto: Studio Wokalne eMDeK
Foto: Studio Wokalne eMDeK
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę