Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Majowy weekend patriotycznych i familijnych wydarzeń

Dłuższy niż zwykle weekend zdominują obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Łomży i okolicznych miejscowościach będą one miały bardzo uroczysty charakter. Nie zabraknie też koncertów patriotycznych w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz imprez familijnych. Odbędzie się też mecz ŁKS-u, walczącego z wiceliderem tabeli Legią II Warszawa o kolejne zwycięstwo i przedłużenie dobrej passy.

Miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się w czwartek 2 maja od celebrowania Dnia Flagi.

O 12:00 na Orliku przy ulicy Katyńskiej odbędzie się samorządowy mecz piłki nożnej. 

Na godzinę 15:00 zaplanowano uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na  – Starym Rynku, co będzie zarazem początkiem czterogodzinnego, familijnego „Biało-czerwonego pikniku rodzinnego”. W programie gry, zabawy i animacje dla dzieci, bańki mydlane, dmuchańce, biało-czerwony dart balonowy, fotoramka w barwach narodowych, wata cukrowa i inne atrakcje. O 17:30 odbędzie się koncert w wykonaniu zespołu 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego My z Łomży oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży.

Łomżyńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się tego dnia o godzinie 8:45 na Placu Papieża Jana Pawła II Apelem Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych, po czym przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty zostaną złożone kwiaty. O 10:00 w katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.

Na 18:30 Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza do swej siedziby na bezpłatny koncert „Muzyczna majówka”. Orkiestrę poprowadzi, doskonale w Łomży znany, dyrygent Ruben Silva, zaśpiewa Paulina Janczaruk (sopran liryczno-koloraturowy). W programie przede wszystkim repertuar polski, ale nie tylko, zabrzmią też bowiem operowe arie i kompozycje instrumentalne Straussów.

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie obchodzona również w Jedwabnem.

O 9:00 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła program „Wolność Te Deum” wykona jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych Marek Bałata. Po 35 minutach rozpocznie się uroczysta msza święta, zaś o 10:45 na Placu Jana Pawła II odbędzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na 12:30 zaplanowano uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy dedykowanej Mikołajowi Mocarskiemu w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie.

W sobotę 4 maja o 17:00 odbędzie się mecz Łomżyńskiego Klubu Sportowego z rezerwami Legii Warszawa. Na tę chwilę legioniści są wiceliderem tabeli, zaś ŁKS zajmuje 10 miejsce, ale łomżyńska drużyna pokazała ostatnio, pewnie pokonując 3:0 KS Bełchatów, że potrafi zdobywać punkty również w starciach z drużynami z czołówki. 

W czasie spotkania ŁKS zapewnia stoisko z klubowymi gadżetami, stoisko cateringowe (grill, kiełbaski, napoje, popcorn, przekąski) oraz atrakcje dla dzieci (dmuchańce, malowanie twarzy). Bilety w cenie 10 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny) oraz karnety (ulgowy 70 zł, normalny 140 zł, VIP 500 zł). Dzieci do lat 12 wstęp wolny.

W niedzielę 5 maja Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza w godzinach 13:00-17:00 na „Majówkę u Lutosławskich”. W programie: konkursy, warsztaty, dawne gry i zabawy dla dzieci, pokaz mody retro oraz wiele innych atrakcji, a do tego koncert Łukasza Jemioły „Retro na żywo” o godzinie 17:00, wstęp 5 zł.

Tego samego dnia o 18:00  Łomżyńska Orkiestra Dęta i MDK-DŚT zapraszają do Hali Kultury na koncert patriotyczny „Wiwat Maj, Trzeci Maj”. Zaśpiewają, znani już łomżyńskiej publiczności, sopranistka Edyta Piasecka i tenor Sławomir Naborczyk, a Łomżyńska Orkiestra Dęta zagra pod batutą Waldemara Borusiewicza. Wstęp wolny.

W poniedziałek 6 maja Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w Hali Kultury spotkanie z pisarką Joanną Jax. - Zadebiutowała w 2014 roku doskonale przyjętym „Dziedzictwem von Becków”. Od tego czasu wydała prawie czterdzieści bestsellerowych powieści. Mistrzyni sag rodzinnych, jej książki biją rekordy popularności, nie schodzą z list bestsellerów. Ostatnio ukazał się dwutomowy cykl pt. „Czas zapomnienia” – informują organizatorzy. Początek o 18:00, wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę