Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

10 wskazówek dla chorych na nowotwory złośliwe

1. Nie wierz w powszechnie wyrażaną opinię, że rak to wyrok śmierci. Obecnie duża część nowotworów złośliwych jest uleczalna, inne można latami kontrolować i zachowują się jak choroba przewlekła. Wciąż pojawiają się nowe metody leczenia.

2.  Nie wierz, że sam spowodowałeś swoją chorobę. Nowotwory złośliwe    to ponad 200 różnych chorób,
nie można wiązać ich powstawania z cechami osobowości czy przeżyciem stresów.       

3.  Szukaj kontaktu z ludźmi, którzy udzielą Ci kompetentnej informacji, nie unikaj rozmów z innymi, nie zamykaj się w sobie. Wszystko po to, abyś cały czas miał kontrolę nad swoją sferą emocjonalną. Pamiętaj, że lęk to wrota do „głupich" decyzji.   

4.  Nie czuj się winny, jeżeli nie potrafisz otrzymać się w „pozytywnym" nastroju. Okresy obniżonego samopoczucia zdarzają się i najzdrowszym. Jeśli jednak ten stan trwa zbyt długo lub jest głęboki - zwróć się o pomoc.

5.  Nie wstydź się korzystać z porad psychologa i psychiatry. To oznaka siły, a nie słabości.   

6.  Stosuj wszystkie metody pozwalające kontrolować Twoje emocje, np. ćwiczenia oddechowe. Zrób coś, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli odstresować się, osiągnąć emocjonalny spokój i harmonię.

7. Staraj się być w partnerskich stosunkach z lekarzem. Pytaj, jakich działań ubocznych możesz się spodziewać i bądź na nie przygotowany. Przewidywanie problemów ułatwia radzenie sobie z nimi, kiedy się pojawią.

8. Nie ukrywaj swoich zmartwień przed najbliższą Ci osobą. Dobrze, by ta osoba towarzyszyła Ci w czasie wizyty u lekarza. Badania wykazały, że wiele informacji nie dociera do nas, gdy jesteśmy w stanie podwyższonego niepokoju. Najlepiej, abyś przed wizyta u lekarza wspólnie z bliską osoba zapisał na kartce pytania, na które chcesz znać odpowiedzi. Dzięki temu będziesz pamiętał, aby o wszystko zapytać.

9. Nie porzucaj leczenia na rzecz metody niesprawdzonej naukowo, Korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem takiej metody jako leczenia uzupełniającego, omów z lekarzem, którego darzysz zaufaniem.

10. Spróbuj pogłębić te praktyki duchowe i religijne, które były Ci pomocne w przeszłości. Mogą przynieść pocieszenie, a także pomoc odnaleźć sens w cierpieniu i chorobie,

Opracowali: Wiktor Chmielarczyk, Kinga Wojtaszczyk
Samodzielna Pracownia Edukacji Ekologicznej

Helena Putkowska
śr, 08 września 2010 11:03
Data ostatniej edycji: śr, 08 września 2010 11:16:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę