Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Co to jest endometrium?

Kobiety na ogół znają to słowo - endometrium. Często jednak nie wiedzą, jak i dlaczego powinny je kontrolować. Gdzie się znajduje?

Wnętrze macicy wysłane jest błoną śluzową i to właśnie jest endometrium. W trakcie cyklu miesiączkowego u kobiety dochodzi do zmian w endometrium, które
 - po owulacji - przygotowuje się do zagnieżdżenia w komórki jajowej, czyli do ciąży.
         Jeśli jednak ciąża nie zaistnieje, wówczas występuje krwawienia czyli miesiączka. Polega ona na złuszczeniu się warstwy endometrium. Po kilku dniach krwawienie zostaje zahamowane pod. wpływem hormonów żeńskich ( estrogenów ) i cykl powtarza się od początku.
 
                                      Jak się badać?

       Najlepszą metodą zbadania endometrium jest USG śródmaciczne. Lekarz wkłada do pochwy niewielką głowicę USG i ogląda wnętrze macicy. W trakcie badania może oceni grubość błony śluzowej czyli endometrium.
        U kobiet miesiączkujących endometrium nie powinno przekraczać grubości 10 - 12 mm, u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm.
        Ważna jest również ocena w trakcie badania USG jednorodności endometrium, obecność polipów, płynów w macicy itp. Niekiedy potrzebne jest (zwłaszcza u kobiet starszych ) diagnostyczne wyłyżeczkowanie macicy i wykonanie badania histopatologicznego pobranego materiału. Chodzi o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy. Warto to badanie wykona, aby w porę zapobiec rozwojowi niebezpiecznej choroby.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę