Co to jest endometrium?
Kobiety na ogół znają to słowo - endometrium. Często jednak nie wiedzą, jak i dlaczego powinny je kontrolować. Gdzie się znajduje?
- po owulacji - przygotowuje się do zagnieżdżenia w komórki jajowej, czyli do ciąży.
Jeśli jednak ciąża nie zaistnieje, wówczas występuje krwawienia czyli miesiączka. Polega ona na złuszczeniu się warstwy endometrium. Po kilku dniach krwawienie zostaje zahamowane pod. wpływem hormonów żeńskich ( estrogenów ) i cykl powtarza się od początku.
Jak się badać?
Najlepszą metodą zbadania endometrium jest USG śródmaciczne. Lekarz wkłada do pochwy niewielką głowicę USG i ogląda wnętrze macicy. W trakcie badania może oceni grubość błony śluzowej czyli endometrium.
U kobiet miesiączkujących endometrium nie powinno przekraczać grubości 10 - 12 mm, u kobiet niemiesiączkujących - 5-7 mm.
Ważna jest również ocena w trakcie badania USG jednorodności endometrium, obecność polipów, płynów w macicy itp. Niekiedy potrzebne jest (zwłaszcza u kobiet starszych ) diagnostyczne wyłyżeczkowanie macicy i wykonanie badania histopatologicznego pobranego materiału. Chodzi o wykluczenie nowotworu lub stanu przednowotworowego błony śluzowej macicy. Warto to badanie wykona, aby w porę zapobiec rozwojowi niebezpiecznej choroby.